آریا بانو

آخرين مطالب

دختر تنیسور ایرانی اینگونه پدیده‌ جهان شد ورزشي

دختر تنیسور ایرانی اینگونه پدیده‌ جهان شد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - خبرآنلاین / مشکات الزهرا ، این نام با آغاز سال 2022 به یکباره نامی جذاب برای همه ایرانی ها بدل شده است. دختر 17 ساله کرجی که با راکت تنیسش صبح یکشنبه در استادیوم اصلی تورنمنت زیر 18 ساله های گرند اسلم ملبورن توانست ورزشکار کشور میزبان را شکست دهد. این اولین برد تاریخ تنیس ایران از همان روز نخست تا حالاست کاری که حتی منصور بهرامی بزرگ هم موفق به انجامش نشده بود. چرا تنیس ایران که همین حالا جایی حتی بین تیم های صاحب تنیس دسته دوی دیویس کاپ هم ندارد یکباره صاحب چنین استعدادی شده است؟ این را می شود در همان ویدئوی کوتاه پس از برد نخست او به پاسخش رسید. جایی که تشکر می کند از مربیانش و باشگاهش.
تشکیلات فدراسیون تنیس ما تقریبا خروجی اش همان طور که پیش بینی می شده صفر است اما این رشته به دلیل پتانسیل خاص و درآمدزایی آینده دارش همیشه برای بخش خصوصی جذابیت داشته. تنیس بازی کردن کلاس دارد و شاید برای خیلی ها نمایشی از اشرافی گری باشد. کمتر اشراف زاده یا سلبریتی را پیدا می کنید که عکسی با راکت تنیس نداشته باشد اما خب این همه موجودی تنیس نیست. در دل طیف های آموزش تنیس در یک دهه گذشته باشگاه آپت که در دورانی امتیاز انحصاری یکی از عظیم ترین باشگاه های تنیس آسیا یعنی 29 زمین استاندارد تنیس مجموعه انقلاب را بر عهده داشته با 5 مربی اروپایی خود در درآمدزایی از آموزش تنیس مبتدی ، سرمایه گذاری روی استعدادهای آینده را هم در دستور کارش داشته. مشکات البته یک استعداد بی نظیر بوده . او وقتی در 14 سالگی کار با تونی مربی کرواتش را شروع کرد رنکینگش 486 بوده اما خب اگرچه یکسال کامل 2020 را به دلیل کرونا به کلی از بودن در ایونت ها محروم شد اما در 2021 استثنایی عمل کرد. او از 9 رخداد درجه 2 و 3 تنیس که در آنها شرکت کرد در 8 تا راهی فینال شد و غیر از یکی در تمام آنها قهرمان شد. 
مشکات اینگونه تا پایان 2021 و در شروع 17 سالگی به رنک 150 جهان رسید و توانست با شروع 2022 و حذف 18 ساله های رنکینگ تا رده 87 بالا بیاید این برای او شروع یک مسیر طلایی بود. بله در شروع فصل و سفر سخت به استرالیا و هزینه های سرسام آورش و قوانین سختگیرانه قرنطینه کرونا به کمکش آمد و توانست با رنکینگ 87 مجوز حضور در گرنداسلم استرالیا را بدست بیاورد اما خب این نافی توان و سخت کوشی این دختر قهرمان کرجی نیست. کسی که با پوششی متفاوت از همه تنیسورهای دیگر دنیا در رقابت های زنان حاضر می شود اما این قدر اراده دارد که با تمام وجود بجنگد:«امروز روز بزرگی برای من و تنیس ایران بود. موفق شدم حریف استرالیایی ام را 6بر 3 و 6 بر 4 در راند اول شکست دهم و امیدوارم این مسیر روز سه شنبه هم ادامه داشته باشد.» این حرف های مشکات پس از برد اول بود اما خب این تمام مسیر برای او نیست. او با تونی آدرویچ در این تورنمنت به یک کلاس آموزشی رفته برای آرزوهای بزرگش چون این سال آخر حضورش در مسابقات سنی جوانان است و اینجاست که باید آینده رویایی اش را بسازد. دخترکی که سال ها قبل به سایت فدراسیون تنیس گفته بود الگوی فنی اش در تنیس ، ماریا شارپووای روس است، حالا وارد مسیری شده که شاید بتواند آینده اش را درخشان تر از آنچه در ذهن داشته ترسیم کند.
بودن در اتمسفر مسابقاتی که بزرگترین های دنیا را در خود جای داده ، آن هم کنار مربی کرواتی که خودش چهار ، پنج باری لذت راکت در دست گرفتن را در آنجا تجربه کرده است فرصتی را در اختیار مشکات گذاشته تا بتواند بودن در جمع بهترین ها را تجربه کند. مثلا شب اول ورود به ملبورن تجربه شام مشترک با ماته پاتیچ و نیکولا مکتیچ احتمالا اتفاق جالبی در زندگی ورزشی مشکات بوده . حرف زدن با دو نفری که قهرمان تنیس دوبل جهان و المپیک هستند و البته از دوستان تونی. اولین مسابقه در بزرگترین استادیوم مجموعه، جایی که هیجان و استرسش برای مشکات در اولین گرند اسلم زندگی شاید بیش از بازی با حریف استرالیایی بود اما مشکات با تمرکز و حمایت چند ایرانی داخل ورزشگاه بر همه این استرس ها غالب شد و با این برد احتمالا رنک جهانی اش تا حدود 64 پایین می آید و احتمالا برای رسیدن به جایگاهی زیر 50 نیاز به یک برد بزرگ دیگر دارد. رنکی که حضورش در رولان گاروش فرانسه راهم گارانتی می کند.این یعنی یک فرصت تاریخی برای او . بی شک راکت در دست گرفتن در رولان گاروش و زمین رس برای او که بارها در زمین های رس انقلاب بازی کرده فرصتی هیجان انگیز خواهد بود.
مشکات صبح امروز به وقت ما دومین تجربه اش در استرالیا را هم سپری می کند. او و هم تیمی فرانسوی اش که تنها دختر فرانسوی است که به مسابقات جوانان استرالیا آمده باید به مصاف تیم سید یک مسابقات بروند. جدال با دیانا تنیسور رنک سه دنیا از روسیه و کلرویه تنیسور رنک ده آمریکایی که تیم دوبل شان با سید یک در برابر تیم دوبل مشکات و ناهیا قرار می گیرند. این خود اولین تجربه بزرگ مشکات است . تجربه بازی روبروی دو ورزشکار با رنک یک تا ده دنیا.
او درست 24 ساعت بعد هم به مصاف حریفی بلژیکی می رود. سوفیا که با رنک جهانی 16 با سید 8 به ملبورن آمده است و بازی او برابر مشکات یکی از سخت ترین تقابل های همه این سال های تنیس بازی کردن مشکات خواهد بود. روی کاغذ بردن این بازی برای مشکات چیزی شبیه نشدنی است اما او چه اینجاو در این بازی چه تورنمنت های درجه دوی بعدی که در ماه های بعد اعزام می شود، تمام تلاشش را خواهد کرد تا یکی از مسافران قطعی به ویمبلدون و یو اس اپن باشد. او تا قبل از خروج از این رده سنی می خواهد همه نشدنی ها را برای خود شدنی کند و بعد به دنیای بزرگسالانی برود که رقابت در میان شان شاید خیلی دشوارتر باشد. اما مشکات تنها یک جرقه در پروسه آموزش تنیس دنیاست؟ همین حالا تونی و همکارانش دو پسر تنیسور زیر 15 سال با رنک های زیر 300 دارند که اگر بتوانند مسیر موفق مشکات در سال گذشته را طی کنند، خیلی زودتر و در 15 سالگی به جمع صد تنیسور برتر جهان می رسند و این می تواند یک تحول عظیم در تنیس ایران ایجاد کند تا همچنان برای بازی در رقابت هایی چون دیویس کاپ ناچار به باز دعوت از انوشاشاهقلی و اشکان شکوفی و شاهین خالدان که هیچ گاه ستاره ای که باید می شد، نشد یا کمک گرفتن از شهرت امیر جدیدی بازیگر سرشناس سینمای ایران نباشد.
استعدادهای مثل مشکات و کسری که برای آینده می جنگند. از حوالی 5 سالگی راکت در دست گرفتند، با مربیان خوب خارجی تمرین کردند، تمرینات زیاد در رقابت های داخلی و مسابقات خوب بین المللی را تجربه کردند و دنیای شان فقط همین جام های بین خودی عشق تنیس های شب های لاکچری تنیس انقلاب نیست و به آرزوهای بزرگ در رقابت های جهانی فکر می کنند. رویای شان راکت در دست گرفتن روبروی نواک جوکویچ و نادال و باقی ستاره هاست و دارند برایش می جنگند. 
مسیری که البته نیاز به حمایت دارد . حمایتی که ورزش دولتی ما هیچ وقت از پی آن نخواهد رفت اما مانع تراشی سر راه سرمایه گذاران بخش خصوصی هم می تواند این مسیر ایده آل البته درآمدزا را خیلی زود به پایانی تلخ بکشاند. چیزی که این روزها کابوس امیر صدری شده و او می گوید:«خب قرارداد ما با مجموعه انقلاب به سر رسیده و با همه هزینه ای هم که برای مجموعه استقلال کردیم، بعید است آنجا را هم در اختیارمان بگذارند. شوک های دلاری باعث شده از 5 مربی خوب خارجی رسیدیم به دو تا و شاید بزودی فقط یکی شان باقی بماند. راستش این واقعیت ماست. بله استعداد داریم و می شود این بچه ها را ساخت اما خب باید امکانش هم باشد.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/724380/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نه دختر گرجی سوگلی میشه نه پسر تاجی ولیعهد!

یک پرچم اشتباه عامل سقوط فجرسپاسی بود

اقدام جدید ام‌باپه علیه رئال‌مادرید!

تراکتور و تکرار فوتبال جوانمردانه

چرا فجرسپاسی سقوط کرد؟!

صدور کیفرخواست متهمان باشگاه والیبال شهرداری ارومیه

گل اول آاس‌رم به فاینورد

به تیم‌ملی هم نرسم به جایی بر نمی‌خورد

کریمی و دایی را برای همراهی با تیم‌ملی دعوت کردیم

آاس‌رم قهرمان شد/ دست کاپیتان تیم‌ملی به جام نرسید

کلکسیون آقای خاص تکمیل شد

فینال لیگ کنفرانس اروپا؛ آاس‌رم 1 - فاینورد 0

لحظه بالا بردن جام قهرمانی توسط پلگرینی

قوی‌ترین و باارزش‌ترین برندهای فوتبال باشگاهی دنیا

حضور کوتاه جهانبخش در فینال

دستمال و آدامس 2 ماده مخدر جدید

اجرای پیش درآمد قطعه "اذان" توسط نوازنده دودوک "نورایر بارسقیان"

واکنش سازمان نظام روانشناسی به اسامی روانشناسان غیر مجاز: اگر مدرک دارید، منتشر کنید!

استاندار خوزستان: فاجعه متروپل را به درس عبرتی برای خاطیان تبدیل می‌کنیم

سرقت گوشی موتور سوار!

کار زیبای این زن اردنی با سیم های برقی

4 گوشه دنیا/ کشف اژدهای مرگ به طول یک اتوبوس در آرژانتین

مانور دادن هواپیمای رادیوکنترلی

با چه کسانی معاشرت کنیم؟

دو چیز ارزشمندی که مردم قدرش را نمی دانند

به این میگن ویترین

قبل از ازدواج شخصیت هم را بشناسید

آموزش تهیه ته چین زعفرانی

برای رفع سکسکه چه باید کرد؟

درمان ناباروری دیگر لاکچری نیست

نبایدهای رفتاری در خانه مادر شوهر

حضور عوامل فیلم برادران لیلا بر روی فرش قرمز جشنواره کن

پیمان معادی به همراه همسر و دخترش در فستیوال کن

چهره‌ها/ کمک انسان دوستانه علیرام نورایی برای حادثه دیدگان ساختمان متروپل

چهره‌ها/ پیام کوبنده فلور نظری برای بدخواهانش

امیرمهدی ژوله: زیر ک ربع بازی تموم میشه!

سازمان فضایی چین به شدت دنبال یافتن سیاره هایی جدید برای سکونت انسان است

دیابت نوع 2 سریعتر پیر می‌کند!

پایان زلاتان؛ زمان خداحافظی از فوتبال فرا رسید؟

لیورپول با تمام وجود به دنبال فتح لیگ قهرمانان است

در زمین برای هم جان خواهیم داد

اقدام ارزشمند باشگاه آلومینیوم برای همدردی با مردم شریف آبادان

آسیا و اقیانوسیه/ راهیابی تیم‌ملی بسکتبال به یک‌چهارم نهایی

رقابت دو ستاره سوژه داغ فینال لیگ قهرمانان

رکورد اینتر و میلان در تاریخ سری آ

ادای‌ احترام به درگذشتگان متروپل قبل از دربی خوزستان

ابتکار جالب کاپیتان تراکتور

زمانش برسد از تیم‌ملی خداحافظی می‌کنم

درخشش ستاره‌های سایپا در استقلال و حسرت خودروسازان

با حس انتقام محمد صلاح مشکلی نداریم