آریا بانو

آخرين مطالب

بعد از پله برقی‌ها، نوبت به خاموشی آسانسور‌های متروی تهران رسید! اجتماعي

بعد از پله برقی‌ها، نوبت به خاموشی آسانسور‌های متروی تهران رسید!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - همشهری / خاموش بودن آسانسور‌های مترو موضوع داغ این روز‌های مدیریت شهری است، اختلاف نظر سازمان ملی استاندارد و مترو موجب شدتا تعداد قابل توجهی از آسانسور‌ها مجوز فعالیت نداشته باشند و خاموش شوند؛ موضوعی که برای بخش قابل توجهی از شهروندان یعنی معلولان و سالمندان مسئله ساز شد.
کارشناس فنی تجهیزات مترو گفت: هر آسانسور نزدیک به 30 تا 40 هزار دلار هزینه دارد، اما متأسفانه 100 آسانسور خاموش است.
کارشناس فنی تجهیزات مترو خواهان تشکیل یک کمیته مستقل برای حل مشکل خاموشی آسانسورهای مترو شد و گفت: باید استاندارد برای مترو جدا گانه تعریف شود چرا که ماهیت استاندارد مترو با ساختمان‌های عادی متفاوت است. ما نیازمند تعریف خاص برای استاندارد آسانسورهای مترو هستیم.
کارشناسان مترو چه می‌گویند؟
بحث اصلی حول محور بندی از استاندارد شکل گرفته است که فاصله طبقات را یازده متر می‌داند. در این بند آمده است « در صورتی‌که فاصله بین آستانه درهای طبقات متوالی از 11 متر تجاوز کند ، درهای اضطراری میانی باید به گونه ای تعبیه شوند که فاصله بین آستانه درها بیشتر از 11 متر نباشد.»، به عبارت دیگر استاندارد ملی ایران به شماره 1-6303 که برگرفته از استاندارد جهانیBS EN 81-1+A3است امکان نجات مسافران محبوس شده در آسانسور را در این شرایط الزامی دانسته است.
این موضوع را از طریق کارشناسان فنی حاضر در اداره کل استاندارد استان تهران و مترو پیگیری کردیم. علی آقازاده کارشناس فنی تجهیزات مترو در گفتگو با همشهری آنلاین از استاندارد ثابت برای آسانسورها انتقاد کرد و گفت: اینکه استاندارد آسانسور مترو با ساختمان یکی باشد، امکان پذیر نیست به عنوان مثال ایستگاه مترو تجریش 53 متر است،‌ سازمان استاندارد می‌گوید که در هر 11.5 متر باید در خروجی بزنم، در چنین عمقی ما در کدام قسمت مسیر می‌توانیم، در خروجی بزنیم؟
براساس گفته این کارشناس لازم است که کمیته‌ای تشکیل شود و مباحث و تعریف استاندارد برای مترو جدا شود چرا که ماهیت استاندارد مترو با ساختمان‌های عادی متفاوت است و نیازمند تعریف خاص برای استاندارد آسانسورهای مترو هستیم.
او در پاسخ به این سئوال که تا کنون چه رایزنی‌هایی با اداره کل استاندارد برای حل این مشکل داشته‌اید،‌ گفت: ما جلساتی با مسئولان اداره استاندارد داشته‌ایم اما هنوز به توافق نهایی نرسیده‌ایم و حتی در تاریخ شهریور سال گذشته که جلسه‌ای برگزار شد،‌ سازمان آتش نشانی و ایمنی شهرداری تهران برای اجرای عملیات نجات اعلام آمادگی کرد اما هنوز با اداره استاندارد به توافق نرسیده‌ایم، از نظر ما لازم است که یک کمیته مستقل برای حل این مشکل تشکیل شود.
100 دستگاه آسانسور در حال خاک خوردن
آقازاده با اشاره به این نکته که نزدیک به 100 دستگاه آسانسور در مترو وجود دارد که بعد از هزینه‌های زیاد در حال خاک خوردن هستند. هیچ مسافری نمی‌تواند از این آسانسورها استفاده کند، گفت: مشاوره‌های ما برای ساخت مترو جز شرکت‌های شناخته شده و مطرح هستند و سازمان استاندارد باید قبول کند که ماهیت ساخت و ساز در مترو متفاوت است. زمانی که ناظر ساختمانی و مشاور کارفرما، ایمنی را تأیید می‌کنند، استاندارد نیز باید مناسب سازی را مطابق با شرکت مترو انجام دهد. به عبارت دیگر باید یک استاندارد جدید برای آسانسورهای مترو تهیه شود.
این کارشناس فنی تجهیزات مترو افزود: هر آسانسور نزدیک به 30 تا 40 هزار دلار هزینه دارد اما متأسفانه 100 آسانسور خاموش است. این هزینه‌ها قابل جبران نیست. هر چقدر این آسانسورها بیشتر خاموش بمانند، هزینه مضاعفی برای تعمیر ایجاد می‌شود. ما نیازمند یک تعامل سازنده بین آتش‌نشانی، استاندارد و شرکت مترو هستیم. هر چند آتش نشانی در نامه‌ای به ما تأییدیه داده است که می‌تواند در همین شرایط نیز عملیات نجات را انجام دهد اما هنوز پیگیری‌های ما به جایی نرسیده است.
2 راه حل، ایجاد در خروج اضطراری از آسانسور به پله‌های فرار یا آسانسور مجاور از سوی سازمان استاندارد مطرح شده . براین اساس اگر امکان گذاشتن در اضطراری در طول مسیر برای این آسانسورها وجود نداشته باشد و در صورت تعبیه در اضطراری در دیواره‌های کابین‌های مجاور یکدیگر در چاه‌های مشترک با رعایت سایر بندهای استاندارد می‌توان از آسانسور مجاور استفاده کرد و مسافرین محبوس در آسانسور متوقف شده را نجات داد.
آقازاده در پاسخ به راه حل مطرح شده از سوی سازمان استاندارد، توضیح داد: این امکان پذیر نیست چون ایستگاه‌های ما حداقل 20 متر زیر زمین هستند، سازه مترو بتن و خاک است و اگر بخواهم در این فاصله که مدنظر استاندارد است، خروجی ایجاد کنم،‌ این در اضطراری باید به بتن و خاک باز شود. در رابطه با آسانسور مجاور هم باید بگویم که به عنوان مثال در ایستگاه اقدسیه دو دستگاه آسانسور وجود دارد که مجاور هم هستند اما وسط این دو آسانسور 60 سانتی متر بتن است که ما نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.
او افزود:در ایستگاه‌های خط 6،7 و 3 چندین بار ناظر شرکت استاندارد حضور یافت و در روزهای اول لیست نواقص را به ما ارائه کردند و ما نزدیک به 100 نقص را حل کردیم اما به عنوان مثال در ایستگاه اقدسیه همین بحث 11.5 متر مشکل ایجاد کرد و با وجود پیگیری‌های ما به نتیجه خاصی نرسیده است.
چرا آسانسورها بیمه نشدند؟
دلیل خاموش بودن آسانسورهای مترو نکته دیگری است که براساس اطلاعات به دست آمده از یک کارشناس اداره کل استاندارد استان تهران باید گفت که معاونت نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد در سال 1400 نامه‌ای خطاب به بیمه مرکزی ارسال و از مدیرکل بیمه مرکزی درخواست کرد تا خدمات بیمه ای را صرفا به آن دسته از آسانسورها که دارای تاییدیه استاندارد هستند، ارائه کند.
به گفته این فرد مطلع تا پیش از این نامه، آسانسورها بدون بررسی موضوع استاندارد بیمه می‌شدند اما پس از آن محدودیتی برای فعالیت این نوع آسانسورها ایجاد شد. در هفته‌های گذشته مسئولین مترو برای بیمه آسانسورها اقدام کردند و متوجه این موضوع شدند که شرکت‌های بیمه حاضر نیستند آسانسورهایی که استاندارد ندارند را بیمه کنند. این موضوع باعث شد تا بحث استاندارد آسانسورها از سوی مترو مورد پیگیری قرار بگیرد و در این میان تا مشخص شدن وضعیت دستور دادند که آسانسورها خاموش شود چرا که فعالیت آسانسورها بدون گواهینامه بازرسی آسانسور ، ناایمن و خطرناک است.
آقازاده نیز این موضوع را تأیید کرد و گفت: شرکت بهره‌برداری دستور خاموش کردن آسانسورها را صادر کرده است.
غیرممکن بودن تغییر در متروهایی که سال‌ها از احداث و فعالیتشان می‌گذرد، نکته‌ای است که با یک کارشناس مرتبط با اداره کل استاندارد مطرح کردیم و براساس گفته او« آسانسورها از سال 82 بر مبنای تاریخ پروانه ساختمانی مشمول استاندارد هستند و به عبارت دیگر هر آسانسوری که قبل از این تاریخ نصب شده باشد، ‌مشمول استاندارد نیست و تمام دستگاه آسانسورهای نصب شده بعد از تاریخ مذکور باید الزامات استاندارد را رعایت کنند.»
کارشناس فنی تجهیزات مترو نیز در رابطه با مشکل ایستگاه‌های قدیمی و مطابقت آنها با استانداردهای مطرح شده از سوی سازمان استاندارد، گفت: بخشی از مشکل ما این است، چطور از ما توقع دارند ایستگاهی که چند سال پیش ساخته شده است را تغییر بدهیم تا مطابق با استاندارد مطرح شده باشد. یک نکته دیگر هم این است که چطور 180 آسانسور در خطوط 1، 2 و 5 فعال و در حال بهره‌برداری هستند، اگر مشکلی است باید به این ایستگاه‌ها هم ایراد بگیرند.
پرونده ایستگاه اقدسیه و مهدیه معطل در کمیته فنی
او در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود تا کنون پرونده‌ای از جانب مترو به کمیته فنی سازمان استاندارد ارجاع نشده است، گفت: نه این حرف درست نیست. پرونده ایستگاه مهدیه در خط 7 و اقدسیه در خط 3 در کمیته فنی معطل مانده است، ما پرونده این ایستگاه‌ها را به کمیته فنی فرستاده‌ایم اما کاری انجام نداده‌اند و پیگیری به نتیجه‌ای ختم نشد. نامه تمام این موارد موجود است.
او در پایان تأکید کرد که ما به عنوان بخشی از مسئولان مترو خواهان این موضوع هستیم که سازمان استاندارد بحث مترو را از ساختمان جدا کنند و با جلسه‌های مشترک به یک راه حل مشترک برسیم.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/757112/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سیدجلال حسینی از فوتبال خداحافظی کرد/ پایان عصر "سوپرمن"

تکلیف شهاب زاهدی با باشگاه اوکراینی مشخص شد

وزارت ورزش: تشریفات معرفی اعضای هیات مدیره پرسپولیس در حال انجام است

با اعلام باشگاه پرسپولیس؛ سیدجلال دستیار یحیی می‌شود

وزارت ورزش: تشریفات معرفی اعضای هیئت مدیره پرسپولیس در حال انجام است

بازگشت هافبک بایرن مونیخ به لیون

لیگ دسته دوم با یک نماینده کمتر در انتخابات فدراسیون فوتبال

درودگر: قراردادهای خارج از چارچوب ثبت نمی‌شوند

دمنوش های گیاهی سالم که باید امتحان کنید

ماجرای صاحب‌خانه‌ای که آپارتمانش را با اجاره‌بهای «صلوات» وقف عروس و دامادها کرد

بازداشت باند فروش سئوالات کنکور

ماجرای تلاش یک ساعته پلیس برای منصرف کردن یک نفر از خودکشی

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سرقت از بانک ملی

جزئیات درگیری در پارک ائل گلی تبریز

بیش از 500 گونه حیوان در نیم قرن اخیر منقرض شده‌اند

شربت نعناع یک نوشیدنی عالی برای روزهای تابستانی

سالاد تن ماهی یک پیشنهاد عالی برای شام

زرشک پلو با مرغ رستورانی؛ غذای محبوب همه

رول اسفناج پنیری یه فینگرفود

چیز کیک اسپانیایی خوش رنگ و لعاب

ترفند خیارشور فوق العاده ترد در کمتر از نیم ساعت

کرونا/ در تابستان کشورهای اروپایی ممکن است به سطح بالایی از تلفات کرونا برسند

کرونا/ جدیدترین آمار جهانی کرونا

تکنیک گلدوزی یک شاخه گل زیبا

نزدیک به 2 هزار منفذ فعال موش در منطقه 19 شناسایی و طعمه‌گذاری شد/زنده‌گیری 214 قلاده سگ ولگرد طی 3 ماه

صحبت‌ های عادل فردوسی پور درباره اتفاقات مشهد برای زنان و انتقاد از عملکرد فدراسیون/ ویدئو

مهدی طارمی دوباره خبرساز شد/ انتخاب ستاره ایرانی به عنوان یکی از بازیکنان برتر جهان فوتبال

چهره‌ها/ قیافه کلافه مینا وحید در ترافیک

تنها 12 روز تا مشاهده عمیق‌ترین تصویر جهان مانده است

شکست پشت شکست/ فیروزجا با عملکرد ضعیف به رده‌ ششم جهان سقوط کرد

خداحافظی کاپیتان تیم ملی فوتسال از بنفیکای پرتغال

دورخیز روس‌ها برای حضور در رقابت‌های جهانی کشتی

ماشین گلزنی برگشت/ کار آزمون در لورکوزن سخت شد

انتقاد از حذف ادبیات در کنکور

افزایش زنان سالمندِ تنها در ایران

آخرین تصویر از توله یوزپلنگ «ایران»

حکمت/ خودشناسی چه سودی دارد؟

خوشحالی خدا از توبه یک بی نماز

گوناگون/ 12 استخر روی بام جهان که منظره بی نظیری دارند

ضرب المثل/ زور من وقت غربیل کردن معلوم می شود

آموزش پیتزای خانگی با سس و خمیر مخصوص

اسنک هندی با بافتی ترد و خوشمزه

تکنیک صحیح برش کیک تولد

خطر شیوع وبا جدی است

پروانه های رنگی با تکنیک اوریگامی بسازید

کاهش سرانه مصرف شیر؛ گرانی قد ایرانی‌ها را کوتاه می کند

کاپیتان تیم ملی فوتسال از بنفیکا جدا شد

دعوای علیرضا دبیر و پولادگر به روایت عبدالله روا

3 ویتامین مهم برای کاهش وزن

«حسینی» با استقلال تمدید کرد