آریا بانو

آخرين مطالب

کتاب جان گرفت؛ کرونا جا ماند مقالات

کتاب جان گرفت؛ کرونا جا ماند
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایرنا / حوزه کتاب و کتابخوانی که محدودیت‌های کرونایی مزید بر علت مشکلاتِ گریبانگیرش طی سال‌های گذشته شده بود، چشم براه کورسوی تدابیری که هرگز اندیشیده نشد، می‌رفت تا به کمای مطلق برود که نوید کاهش و مسیر رو به صفر مرگ و میر درهای امید نفس دوباره را به رویش گشود. اواخر سال 98 بود که التهاب شیوع ویروسی نامرئی نظم جهان را بر هم زد، واهمه ها از سرزمین چشم بادامی های چین شروع و به تمام دنیا ختم شد. یک اپیدمی که به طرز باورنکردنی همچون فیلم های هالیوودی همه چیز را به سمت غیرمنتظره ها و سبک انزوای مدرن کشاند و هیچ حوزه و حیطه ای را هم مستثنی نگذاشت.
ایران نیز در هزاره ارتباطات معاصر از این قافله شومِ شیوع جانماند و به روال تمامی کشورها در یک غافگیری مهجور در جست و جوی راه نجاتی برای خود در شرایط مسدودِ دروازه های فکری و فیزیکی بود.
از زمان آغاز تولید واکسن‌های کرونا در جهان، تلاش‌هایی برای واردات این تنها راه نجات، به ایران نیز صورت گرفت. نخستین محموله واکسن در بهمن‌ماه 1399 با چندماهی تاخیر از دنیا، وارد کشور و به تعدادی از اعضای کادر درمان تزریق شد؛ رفته رفته به تعداد محموله‌های وارداتی افزوده شد. از بهمن‌ماه سال 99 تا پایان کار دولت دوازدهم؛ حدود 18 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد که تنها کفاف بخش کوچکی از واکسیناسیون جامعه هدف را می‌داد.

آریا بانو


جولان کرونا در جهش های چندگانه و کندی روند واکسیناسیون و به گونه ای بهت و بلاتکلیفی مسئولان، باعث رکود بسیاری از حوزه ها علیرغم کوچ به فضای مجازی شده بود و در این میان کتاب این مهجور از پیش غریبِ هیاهوی رنگارنگ های مجازی و مشکلاتِ گیر و دارِ فعالان، از قافله دیگران جاماند.
از جمله ترکش های این آسیب به برگزاری رویدادهای ذاتا جمعی همچون نمایشگاه کتاب بود که آخرین شیوه حضوری خود را اردیبهشت 98 و چندماهی قبل از اپیدمی کرونا طی کرده بود و با وجود تمام جلسات و بررسی ها، به برگزاری حضوری در اردیبهشت 99 نرسید. این حوزه مدتی فلج ماند تا اینکه دست اندرکاران به فکر برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب افتادند که البته با توجه به تجربه نخستین، خالی از اشکالات، همچون اختلال در سایت تا عدم دسترسی به برخی عناوین کتاب نبود.
این تجربه البته در بهمن 1400 با کاهش خطاهای تجربه نخستین، شکل جامع و بی نقص تری به خود گرفت اما باز هم چشم امید همگانِ دوستدار، به اردیبهشتی دیگر بود. نمایشگاه بین المللی فیزیکی کتاب تهران به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور دو سال رنگ و بوی برگزاری حضوری به خود ندید. 

آریا بانو


بویژه که وقفه دو ساله، به بسیاری از فعالان حوزه کتاب و ناشران و کتابفروشان، محسنات عرضه‌گاهی چون نمایشگاه فیزیکی کتاب را اثبات کرد. نگاهی به آمار و ارقام آخرین نمایشگاه فیزیکی کتاب که در قالب رویداد سی و دوم در اردیبهشت 98 و قبل از همه گیری کرونا برگزار شد، می توانست سندی بر اثبات این مدعا و اثرگذاری نمایشگاه در اقتصاد نشر باشد.
مبلغ کل تراکنش‌های انجام‌شده از طریق پایانه پرداخت الکترونیک (pos) و همچنین مجموع فروش آثار در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 123 میلیارد و 890 میلیون تومان (افزایش 34.4 درصدی نسبت به سال 1397 یعنی نمایشگاه سی و یکم کتاب تهران) بوده است. این در حالی است که در نمایشگاه مجازی کتاب تهران که در سال 99 برگزار شد، فروشی معادل 64 میلیارد تومان ثبت شد که این رقم نسبت به سال ماقبل و رویداد فیزیکی، حدود 49 درصد کم‌تر بود.
اشتیاق برای برگزاری نمایشگاه فیزیکی کتاب وقتی برای فعالان نشر جدی تر شد که خبر از رو به صفر رفتن و حتی گاهی صفر شدن تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا رسید، این مساله اهتمام برای برگزاری سی و سومین نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران در اردیبهشت، موسم مقرر کتابی ها، مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی دولت مردمی را مصمم به تمهیداندیشی و اجرای مقدمات و در نهایت برگزاری رویداد کرد.
و در نهایت سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 21 تا 31 اردیبهشت 1401 در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد. این رویداد با شعار «با کتاب سلامتیم» در دو بخش مجازی و فیزیکی به طور همزمان با حضور 2800 ناشر داخلی و همچنین 190 ناشر خارجی در 70 غرفه برگزار و بخش مجازی تا دوم خرداد ماه 1401 در سامانه ketab.ir میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی بود. 

آریا بانو


یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص میزان فروش این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفته بود: 211 میلیارد و 350 میلیون و 435 هزار و 594 تومان کتاب در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به فروش رسید که از این مبلغ، 107 میلیارد و 450 میلیون تومان متعلق به بخش فیزیکی و 103 میلیارد و 892 میلیون تومان متعلق به بخش مجازی است. 
استقرار تمامی ناشران در فضای مسقف90 هزار متر مربع، برگزاری همزمان نمایشگاه در دو شکل مجازی و فیزیکی، هزینه کرد تمامی یارانه اعطایی برای خرید کتاب برای اولین بار در طول سی‌وسه دوره، تخصیص یارانه اعتباری خرید کتاب به شکل مجازی با هدف شفاف‌سازی و توزیع عادلانه، همکاری بیش از 70 نهاد و سازمان در برگزاری نمایشگاه و... ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود.

آریا بانو


چهارده کشور آذربایجان، تاجیکستان، روسیه، صربستان، عمان، قطر، کره جنوبی، لبنان، مکزیک، بوسنی هرزگوین، ترکیه، سوریه، عراق و افغانستان و هفت انجمن دوستی از استرالیا، ایتالیا، کوبا، بوسنی هرزگوین، تاجیکستان، عراق و یونسکو در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کردند. همچنین میهمانانی از کشورهای ایتالیا، روسیه، بوسنی هرزگوین، ترکیه، تاجیکستان، سوریه، پاکستان، قطر، عمان و لبنان از بخش‌های مختلف نمایشگاه بازدید و با ناشران حاضر در نمایشگاه گفت‌وگو کردند. قطر میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب بود. 
راه‌اندازی کارافزار اطلاع‌رسانی نمایشگاه با بیش از 6هزار دریافت، پاسخ به بیش از 41 هزار و 500 تماس از سوی 70 نیروی مستقر در مرکز پاسخگویی نمایشگاه و ارائه خدمات از سوی همیاران خرید در مرکز پاسخگویی نمایشگاه از دیگر تمهیداتی است که برای این دوره از نمایشگاه تدارک دیده شده بود. 
فرصت ایجادشده رو در رویی مخاطبان این کالای فرهنگی با دست اندرکاران صنعت نشر، نویسندگان و اهالی این حرفه علاوه بر برکات اقتصادی آنی نمایشگاه برای زمان های آتی نیز دستاوردهایی به همراه داشت، گسترش ارتباطات و شناخت و اطلاع رسانی و به گونه ای بازاریابی از طریق برگزاری نشست های فرهنگی با حضور نویسندگان و مترجمان و صحافان تا جلسات عدیده رونمایی کتاب و معرفی تازه های نشر، موهبت هایی بود که در سایه رخت بربستن محدودیت های کرونایی ناشی از اطمینان خاطر واکسیانسیون عمومی به فعالان فرهنگی عطا شد.

آریا بانو


فعالان نشر طی دو سال اخیر به واسطه همه گیری ویروس کرونا و عدم واکسینانسیون عمومی، متحمل آسیب‌ های جدی شده بودند تا جایی که بسیاری از آنان مجبور به تعدیل نیرو یا کاهش تولید انتشارات خود شدند، حتی بسیاری از ناشران که به نقدینگی ‌های نمایشگاه‌ کتاب تهران دلخوش بودند و امیدشان ناامید شده بود، تاب تحمل این بازار را نداشتند و ناچار به تعطیلی یا کاهش تیراژ خود شدند تا جایی که این کاهش تا مرز 100 جلد کتاب هم رسید که عملا برای فرهنگ کشور مایه تاسف بود.
دولت سیزدهم با توجه و نگاه ویژه به اهمیت مسئله فرهنگ اهتمام جهت رونق این حوزه را در چشم انداز خود به عنوان یک اولویت اعلام کرد، اهتمامی که فعالان و دغدغه مندان کتاب را نیز امیدوار کرد تا بویژه پس از دو سال رکود فعالیت های فرهنگی از جمله برنامه های مسیر ترویج کتاب و کتابخوانی این حوزه تکان و تحولی به خود ببیند تا با رمقی بیشتر به سمت توسعه حرکت کند.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/757360/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دو ستاره پرسولیس و استقلال بازیکن آزاد شدند

سید جلال حسینی از فوتبال خداحافظی کرد

جاوید و رفیقای بامرامش

خوندمت که قرار من باشی، کنار من باشی!

جفتمون می‌دونیم کار کیه

چهره‌ها/ غزل شاکری در کنسرت همایون شجریان

شب بعد از کنکور به روایت تصویر

چه مسئولیت سنگینی بر دوش خودم احساس می‌کنم!

پریناز ایزدیار و هوتن شکیبا در دومین آیین سپاس تهیه کنندگان

آسفالت پوست مردمم شد کار

بازیابی حرکات دست و بازوی میمون‌های فلج

کاهش تراکم استخوان فضانوردان معادل 10 سال زندگی روی زمین

جزییات برگزاری دو بازی دوستانه تیم‌ملی/ تقابل جذاب با سوارز و کاوانی

تمجید رسانه خارجی و خاطره بازی از روند پیشرفت ستاره تیم ملی ایران

سرمربی آمریکا: این جام جهانی آماده سازی برای دوره بعدی ماست

جنجال آفرینی کی‌روش جواب داد/ وزیر ورزش مصر خواهان جبران شد

تعجب پرتغالی‌ها از افزایش محبوبیت ساپینتو در ایران

احتمال معاوضه مجدد آرتور و پیانیچ میان بارسلونا و یوونتوس!

معاوضه یک بازیکن تراکتور با آلومینیوم/ تکلیف کیانی را بردیف مشخص می کند

قاضی‌زاده هاشمی: حرف معاون وزارت ورزش جنبه طنز دارد/ سجادی باید به سؤالات زیادی پاسخ بدهد

تغییر دبیرکل فدراسیون جهانی وزنه‌برداری/ نماینده ایتالیا پیروز شد

سیدجلال حسینی از فوتبال خداحافظی کرد/ پایان عصر "سوپرمن"

تکلیف شهاب زاهدی با باشگاه اوکراینی مشخص شد

وزارت ورزش: تشریفات معرفی اعضای هیات مدیره پرسپولیس در حال انجام است

با اعلام باشگاه پرسپولیس؛ سیدجلال دستیار یحیی می‌شود

وزارت ورزش: تشریفات معرفی اعضای هیئت مدیره پرسپولیس در حال انجام است

بازگشت هافبک بایرن مونیخ به لیون

لیگ دسته دوم با یک نماینده کمتر در انتخابات فدراسیون فوتبال

درودگر: قراردادهای خارج از چارچوب ثبت نمی‌شوند

دمنوش های گیاهی سالم که باید امتحان کنید

ماجرای صاحب‌خانه‌ای که آپارتمانش را با اجاره‌بهای «صلوات» وقف عروس و دامادها کرد

بازداشت باند فروش سئوالات کنکور

ماجرای تلاش یک ساعته پلیس برای منصرف کردن یک نفر از خودکشی

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سرقت از بانک ملی

جزئیات درگیری در پارک ائل گلی تبریز

بیش از 500 گونه حیوان در نیم قرن اخیر منقرض شده‌اند

شربت نعناع یک نوشیدنی عالی برای روزهای تابستانی

سالاد تن ماهی یک پیشنهاد عالی برای شام

زرشک پلو با مرغ رستورانی؛ غذای محبوب همه

رول اسفناج پنیری یه فینگرفود

چیز کیک اسپانیایی خوش رنگ و لعاب

ترفند خیارشور فوق العاده ترد در کمتر از نیم ساعت

کرونا/ در تابستان کشورهای اروپایی ممکن است به سطح بالایی از تلفات کرونا برسند

کرونا/ جدیدترین آمار جهانی کرونا

تکنیک گلدوزی یک شاخه گل زیبا

نزدیک به 2 هزار منفذ فعال موش در منطقه 19 شناسایی و طعمه‌گذاری شد/زنده‌گیری 214 قلاده سگ ولگرد طی 3 ماه

صحبت‌ های عادل فردوسی پور درباره اتفاقات مشهد برای زنان و انتقاد از عملکرد فدراسیون/ ویدئو

مهدی طارمی دوباره خبرساز شد/ انتخاب ستاره ایرانی به عنوان یکی از بازیکنان برتر جهان فوتبال

چهره‌ها/ قیافه کلافه مینا وحید در ترافیک

تنها 12 روز تا مشاهده عمیق‌ترین تصویر جهان مانده است