آریا بانو

آخرين مطالب

قلعه‌نویی: گل‌گهر گوشت قربانی بود! ورزشي

قلعه‌نویی: گل‌گهر گوشت قربانی بود!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ورزش 3 / گاهی هم من سعی کردم معرفت به خرج بدهم دست خیلی از بازیکن‌ها را گرفتم ولی آنها بی‌معرفتی کردند.
مصدومیت قدیمی امیر قلعه نویی روی زانوی پایش که باعث شد تا او فوتبال را کنار بگذارد بعد از 22 سال دوباره برایش دردسرساز شده وچند روز بعد از عملی که او انجام داد این گفتگو را با او هماهنگ کردیم.
او امروز به سئوالات ورزش سه پاسخ داد که البته بخشی از این مصاحبه به امانت نزد ما می‌ماند.
این گفت‌وگو را بخوانید:

آریا بانو

-من سوال شما را از چند جنبه می توانم، جواب بدهم. اول اینکه شما اگر 6، 7 سال پیش، یک میلیارد پول داشتی می توانستید با این رقم راحت خانه بخرید، ولی الان با 15میلیارد هم نمی توان جایی خانه خرید. در همه جای دنیا فوتبالیستها رقم های آنچنانی می گیرند، ولی مشکل اصلی اینجاست که اگر در آنجا فوتبالیست پول خوبی می گیرد، قشر متوسط هم درآسایش و آرامش هست. شما نباید به بازیکن ایراد بگیری، مشکل جای دیگه است. در فوتبال دنیا بازیکن داریم 200 میلیون یورو قرارداد دارد، ولی درهمان جامعه، قشرمتوسط هم با 5 هزار یورو زندگی آرامی را می گذارند. پس مشکل به اقتصاد ما برمی گردد نباید به فوتبالیست حمله کنیم! 
* یعنی به عقیده شما طبیعی هست بازیکنی که فصل پیش قرارداد سه میلیاردی بسته است در نقل وانتقالات 18 میلیارد بگیرد؟
-البته ما این را هم قبول داریم رقم ها خیلی وحشتناک شده، ولی توضیحش همان شرایط اقتصادی هست که گفتم. پس ما باید به فکرقشر آسیب پذیرجامعه باشیم. خیلی ها از رقم ها صحبت می کنند در حالی که مشکل اصلی جای دیگری هست. من می گویم این رقم ها همه جای دنیا هست. 
*به نظر شما چه تیمهایی در نقل و انتقالات موفق عمل کردند؟
-من در مورد تیمها صحبت نمی کنم فقط این را می گویم که در نقل و انتقالات، یک تیم باید 12 امتیاز بگیرد، ولی این یارگیری هم باید بر اساس نیازو تفکرات تاکتیکی باشد.
این فصل منتهی به جام جهانی است و بازیکنها انگیزه زیادی دارند ولی من کلی می گویم اینکه شما ستاره بگیری و نتوانی استفاده کنی،فایده ندارد! شما دیدید که امسال تیم ما، گل‎گهر را مثل گوشت قربانی وسط گذاشتند و افتادند روی تیم ما. همه بازیکنهایی که می خواستند و بردند،ولی بازهم مهم نیست.بعضی از بازیکن‌ها هم معرفتی با ما امضا کردند که ازآنها ممنون هستم. ما سعی کردیم شاکله اصلی تیم خودمان را حفظ کردیم و به غیرازآقای خدابنده لو هم چند بازیکن امید گرفتیم و فکر کنم اگر یک بازیکن دیگر هم بگیریم، ترکیب ما کامل می شود. برای کسانی که با ما بودند و جدا شدند هم مثل سعید صادقی و زکی پور آرزوی موفقیت می کنم. خوشحالم که وقتی به گلگهر آمدند شرایط خوبی نداشتند ولی وقتی می خواستند از جمع ما جدا شوند در اوج بودند.
*در سالهای اخیرلیگ ما به سمتی پیش می رود که دیگر کسی به بازیکن سازی یا جوانگرایی بها نمی دهد.
-یک تبلیغات منفی در مورد من صورت گرفته است که امیر قلعه نویی فقط با ستاره ها کار می کند. یک سال استقلال را گرفتیم که سیزدهم بوده، یا زمانی که من مربی سپاهان شدم در رده چهاردهم جدول بود.خب تیمی که این شرایط را دارد معلوم هست ستاره ندارد؟! یا مثلا تراکتور را دوره دومی که تحویل گرفتم، رده یازدهم بود. من خیلی خوشحالم که برای اولین بار من موفق شدم پر شورها را آسیایی کنم و باز هم موفق شدیم از گروه خودمان صعود کنیم. واقعا تراکتوری ها لیاقتشان خیلی بیشتر از این حرفها هست.
*سپاهان که البته از تیمهای متمول لیگ است؟
-در اصفهان هم خیلی کارها کردم. ما تیم چهاردهم را تحویل گرفتیم و با کمترین هزینه دوم تحویل دادیم،اسنادش هم موجود هست. دور اولی که من رفتم سپاهان آقای ساکت به من گفتند که بودجه ما نسبت به سال قبل که پنجم شدیم، 2 درصد هم کمتر شده است. آن دوره هم ما دو فصل پشت هم قهرمان شدیم. فصل سوم هم من پای آقای ساکت ایستادم که خودشان کامل ماجرا را می دانند و خلاف میل باطنی ام که با سپاهان در لیگ، دبل کرده بودیم و تیم را به آسیا برده بودیم، فقط بخاطراتفاقاتی که برای آقای ساکت افتاد از روی معرفت تیم را ترک کردم. باورکنید دراستقلال هم همین شرایط بود هر زمان بنده به استقلال آمدم یا تیم شرایط خوبی نداشته یا زمان یارگیری شرایط مالی باشگاه به شکلی بود که ما یا بازیکنان گمنام را جذب کردیم و یا اینکه بازیکنانی که به تیم آمدند، شرایط خوبی نداشتند و ابعد از آن احیا شدند.
*امسال هم که به گفته خودتان دنبال ستاره گرفتن نبودید؟
-من خیلی خوشحالم که با یک بودجه معمولی موفق شدم تیم را در جدول پنجم کردیم. با آن ظلمی که به ما شد. ظلمی که در تاریخ بی سابقه بود. آیندگان خواهند گفت که چه ظلمی به ما شده است. همه فکر می کنند که فقط 7 امتیاز از ما کم شد،ولی من می گویم که از گلگهر 25 امتیاز کم کردند. 7،8 امتیاز از ما کم شد،7 امتیاز به رقبا داند و 8امتیازهم پرتی داشتیم. در حالی که ما اصلا خلافی انجام ندادیم.همه جای دنیا بازیکنی که کارت بازی دارد، مراحل قانونی را طی کرده است. انگارآنها با خود قلعه نویی مشکل داشتند و نمی خواستند من نتیجه بگیرم، ولی من خوشحالم که گلگهر با بازیهای خوبی که انجام داده در رنکینگ جهانی مطرح شده است. من به هر تیمی می روم همه تلاشم را می کنم که اثرگذاری مثبت داشته باشم و به فوتبال خدمت کنم.
*منظور شما از اثرگذاری دقیقا چیست؟
- در گذشته یک سری بازیکن جوان را آوردیم سردار آزمون و یاسین سلمانی که من آنها را در 15 سالگی به فوتبال معرفی کردم. عکس آزمون را می توانید در کنار بازیکنان سپاهان در جشن قهرمانی ببینید، من سعی می کردم به بازیکنهای جوان هم بازی بدهم تا آنها میدان ببینند.خدا را شکر هم که توانستم بازیکنهایی مثل سعید صادقی، شهبازاده و سروش رفیعی را هم احیا کردم. گاهی هم من سعی کردم معرفت به خرج بدهم دست خیلی از بازیکنها را گرفتم ولی آنها بی معرفتی کردند و متضرر هم شدم،اما زیاد برایم مهم نیست!
*شما تجربه هدایت تیم ملی را دارید به نظر می رسد که تیم ملی در آستانه جام جهانی فراموش شده است؟
-من باید این مساله را درهمین جا بگویم اینکه می گویند اسکوچیچ درحد تیم ملی نیست با کدام متر و معیار او را می سنجند؟ آماراسکوچیچ خوب است اوموفق شد در سریعترین شکل، تیم را به جام جهانی ببرد. زمانی که در مورد فوتبال صحبت می کنیم نباید فراموش کنیم که فوتبال با زندگی مردم درهم آمیخته است. وقتی فوتبال تعطیل است جامعه چه شرایطی دارد.پس باید به این ورزش بهای بیشتری بدهیم.
*شاید نبود رییس فدراسیون هم مزید برعلت هست؟
- من خودم تجربه سختی در فوتبال ملی داشتم در زمان من فوتبال ملی تعلیق شده بود و دو گروه سیاسی به جان هم افتاده بودند. فدراسیون مسوول نداشت برای همین هست که درک می کنم الان چه شرایطی وجود دارد. ما اگر ساختاروسیستم درستی داشته باشیم آدمها الکی نمی آیند والکی هم حذف نمی شوند.
یعنی اگر کسی مسوولیتی می گیرد از یک سری فیلترها رد می شود. پس اینطوری راحت هم کنار نمی رود. به هر حال امیدوارم که هر چه زودتر مجمع تشکیل شود و تکلیف رییس فدراسیون مشخص شود و فوتبال از این بلاتکلیفی نجات پیدا کند. ما صعود سریعی را به جام جهانی انجام دادیم و مردم توقع دارند. الان با این شرایط اگر تیم نتیجه بگیرد، صاحب زیاد پیدا می کند و اگر حذف شود که همه می گویند ما از قبل گفته بودیم، اما اگر اختیار ندارید پس چرا مسوولیت را قبول کردید؟
*همه از صعود ایران از گروه انگلیس،ولزوآمریکا صحبت می کنند در حالی که حتی یک بازی تدارکاتی مناسب نداشتیم.
-بازیهای آماده سازی برای تیم ملی نیازاساسی هست دیدارهای تدارکاتی مثل دیکته می ماند تا زمانی که شما دیکته را ننویسی، غلطهای شما هم مشخص نمی شود. ما در بدترین شرایط آب و هوایی و امکاناتی تیم را برداشتیم و بردیم قطر! شاید زمانی اینگونه اردوها خوب بود، اما زمانی که بازیکنان ما لژیونرهستند و در تیمهایی مثل پرتو و لورکوزن بازی می کند، این شرایط به چشمش می آیند. اگرهم قرار بود بازی دوستانه داشته باشیم می توانستیم در تهران تمرین کنیم و تنها برای بازی دوستانه به قطر سفر کنیم. البته آقای اسکوچیچ هم تقصیری ندارد حتما فکر می کرده بخاطر صعود زودهنگام تیم ملی، شرایط بهتری برایش مهیا می شود که اینطور نشد! 
*به نظر شما چرا این اتفاق نیفتاد؟
-به عقیده من شاید بهتربود اگر می خواهیم تغییراتی در فدراسیون به وجود بیائریم آن را به بعد ازرقابتهای جام جهانی موکول می کردیم و می گذاشتیم همان روال ادامه پیدا می کرد.البته باید بگویم که آقای ماجدی هم سلسله مراتب را طی کرده خودش بازیکن خوب و ملی پوش بوده تجربیات بین الملی داشته در بدنه فدراسیون بوده است. شاید شنیدن این حرف از دهان امیر قلعه نویی سنگین باشد، ولی به عقیده من زودتر باید شرایط فدراسیون مشخص شود.مردم ایران با فوتبال زندگی می کنند. در زمان لیگ همه رنگی هست و هر زمان بازیهای ملی داشته باشیم همه از آن حمایت می کنند. فوتبال یک شور وهیجان مثبت به جامعه تزریق می کند و حال مردم را خوب می کند.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/759794/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حذف کمانداران ریکرو ایران از بازیهای کشورهای اسلامی

پشت صحنه سکانس سخت کشتن فرزند در «مختارنامه»

عذرخواهی آکادمی اسکار پس از 50 سال

نمانده در دلم دگر توان دوری

«زالاوا» از ماه آینده به صورت جهانی پخش می‌شود

سام درخشانی از فردا روی صحنه است

مهم این نیست از چه راهی به مردم خدمت کنی

غرور عمَر تکه تکه شده است!

چهره ها/ سلفی آینه‌ای و جذاب مادر و دختر معروف سینما

بازی راستاد و جم در نقش «هاشمی رفسنجانی» و «محمدجواد باهنر»

جدیدترین مایکروویو ایرانی به زودی معرفی خواهد شد

توان تولید صنعت لوازم خانگی، بیش از نیاز کشور است

خوراکی که شما را از پارکینسون در امان نگه می‌دارد

تصویری از یک گرداب طلایی در دل کهکشان!

فضاپیمای بزرگ آرتمیس آماده ماموریت شد

کشف یک سیاره جدید به اندازه نپتون به دور یک ستاره آبی

پنجعلی: امیدوارم این بار قهرمان آسیا شویم

مصوبه مجلس، پرداخت حق پخش به باشگاه‌ها را ممنوع کرده است

شماره 7 علی پروین، برازنده سروش رفیعی است / او بهترین خرید پرسپولیس است

آشفته بازار پاریس/ استخدام ناظم برای مسی، امباپه و نیمار جواب نداد!

مشکل دفاعی استقلال در بازی با سپاهان چه بود؟

نام اولین خروجی استقلال لو رفت

ربیعی‌فر: قلعه‌نویی فکر می‌کند سال اول مربیگری اوست

رییسی کیا: مگر ماجدی برگزار کننده انتخابات است که تعارض منافع داشته باشد؟/ نماینده مجلس حق اظهار نظر دارد

مهاجم مس رفسنجان به ذوب‌آهن پیوست

ماجدی: ترجیح دادم کامرانی‌فر به سوئیس برود/ جوانمردانه در انتخابات شرکت می‌کنم

چشم آل‌کثیر به درهای ورود پرسپولیس/ عیسی سرخپوش می‌ماند؟

استقلال - ملوان در انزلی برگزار می‌شود/ 95 درصد مشکلات رفع شده است

منچستر تسلیم رونالدو شد!

درخواست رونالدو و 4 بازیکن ناراضی منچستریونایتد از مدیران باشگاه

آخرین وضعیت وحید امیری برای همراهی پرسپولیس مشخص شد

فیفا گفته افراد با پرونده باز حق شرکت در انتخابات را ندارند

رمزگشایی از صحبت های درویش در مورد ناکامی در جذب کاسیانو

2 بند فوتبالی در ارسال تخلفات فولاد مبارکه به قوه قضاییه

درخشان: حالا دیگر پرسپولیس باید بارش را برای قهرمانی ببندد/ عبدی باید بیشتر از این‌ها رشد می‌کرد

نرم‌افزار دائره المعارف علامه «محمدرضا حکیمی» منتشر می‌شود

در دنیایی که هم بی‌رحم است و هم زیبا، نه خوش‌بینی به کار می‌آید، نه بدبینی

20 متن شب بخیر عاشقانه خاص، کوتاه و بسیار رمانتیک

آشنایی با بازار کار رشته بهداشت حرفه ای و گرایش‌ های آن

تبریک رسمی عید قربان اداری به همکار و دوست

طرز تهیه کیک آلبالو دو رنگ

طرز تهیه کوکی کلاسیک

داستان اولین کسی که ایرانی‌ها را به غرب بدبین کرد

نخستین دوره مسابقات ملی بازی های ساحلی کیش برگزار می شود

با فوت 78 بیمار کرونایی، شمار جانباختگان به بیش از 143هزار نفر رسید

در تور اروپای «ایوان بند» از نام آلبوم جدیدشان رونمایی شد

تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر نفت در پاکستان 20 کشته داد

کیفیت فاجعه‌بار امنیت پراید؛ سرقت در کمتر از 30ثانیه

معاون پلیس فتا: مجرمان سایبری دانش الگوریتم را بلدند

وزارت راه: دستور توقف پروژه متروپل صادر شده بود اما توجهی به آن نشد