آریا بانو

آخرين مطالب

از مهماندوست و مقانلو تا الکس فرگوسن دنیای رزمی ورزشي

از مهماندوست و مقانلو تا الکس فرگوسن دنیای رزمی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - فارس / سرمربی تیم‌ملی تکواندوی بلژیک گفت: فدراسیون تکواندوی بلژیک فردی را به عنوان مدیر فنی انتخاب کرده که او شخصیتی مثل الکس فرگوسن را دارد.
علیرضا نصر آزادانی قهرمان سابق تیم ملی تکواندوی کشورمان از سال 97 به عنوان سرمربی تیم ملی تکواندوی بلژیک انتخاب شد و او تا سال 2024 با فدراسیون تکواندوی این کشور قرارداد دارد. او این روزها همراه با خانواده در این کشور زندگی می‌کند و در تلاش است تا تکواندوی بلژیک پیشرفت کند.
گفت‌وگوی خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس با سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندوی بلژیک را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در ادامه می‌خوانید:

آریا بانو

به هر حال بعد از المپیک توکیو فدراسیون تکواندوی بلژیک یک برنامه بلندمدتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تنظیم کرده است. آنها نگاه‌شان به آینده است و طبق قراردادی که با من تا المپیک 2024 امضا شده، قرار است در رده پایه‌ها کار شود.
پس با این حساب برنامه بلندمدت آنها سرمایه‌گذاری روی نوجوانان و جوانان است؟
اوضاع تکواندوی بلژیک بد نیست. ما یک تیم جدیدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تشکیل داده‌ایم؛ چراکه اینجا شرایط به این گونه است که اکثر جوانان تا 24 سالگی ورزش می‌کنند و بعد از آن ورزش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رها می‌کنند. اینجا خیلی دوست ندارند سختی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحمل کنند، فقط دوست دارند در رفاه باشند، یعنی هدف‌شان اول ورزش است و پس از یک سنی به دنبال شغل، خانه و ازدواج هستند، به خاطر همین بعد از 24 سالگی آنها بیشتر به دنبال تشکیل خانه و خانواده هستند. به همین دلیل ما بعد از المپیک توکیو دیگر تیم ملی بزرگسالان نداشتیم.
برای پیشرفت تکواندوی بلژیک آیا فدراسیون این کشور برنامه‌ای برای قوی‌تر شدن کادر فنی دارد یا خیر؟
طبق قراردادی که با دیوید کوک بسته شده، او به عنوان مدیر فنی تکواندوی بلژیک انتخاب شده است. اگر خلاصه‌وار بخواهم از دیوید بگویم به نظرم باید از او به این شکل تعریف کنم؛ اگر در دنیا 5 نفر در تکواندو و دنیای رزمی، دارای بار فنی و قدرتمند باشند دیوید یکی از آنها است. فدراسیون جهانی فوق‌العاده روی دیوید حساب ویژه‌ای باز کرده و در تمام مسائل فنی از او کمک می‌گیرد.
پس اگر بخواهید دیوید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در فوتبال با یک مربی سرشناس مقایسه کنید چه کسی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مثال می‌زنید؟
واقعا اگر بخواهم با یکی از چهره‌های مربیگری در دنیا مقایسه کنم باید بگویم او شخصیتی مثل فرگوسن در فوتبال را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد.
یک مثال از او بگویم؛ وقتی المپیک توکیو تمام شد، در طول سه روز او تمام تکواندوکاران حاضر در بازی‌های المپیک توکیو را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آنالیز کرده بود. آمار و ارقام فوق‌العاده عجیبی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به فدراسیون جهانی ارائه کرده بود که یک تکواندوکار با چه ویژگی‌هایی می‌تواند در المپیک مدال بگیرد. قد، وزن، از لحاظ فنی، تمام مسائل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آنالیز کرده بود و همه این آنالیز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحویل فدراسیون جهانی داده بود.
پس قرار است تا المپیک 2024 با دیوید با هم کار کنید؟
واقعیت این است که یک پیشنهاد بسیار خوب از یکی از کشورها داشتم، با دیوید در رابطه با این موضوع مشورت کردم، او مدعی شد که اگر بروم باز هم به من کمک خواهد کرد، اما فعلا ترجیح می‌دهم کنار او باشم. طی این مدتی که در کنار دیوید بودم او دنیای دیگری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در تکواندو به من نشان داد. به من نشان داد که مربیگری فراتر از تمرین دادن است؛ یعنی صرفا یک مربی تنها نباید تمرین‌دهنده باشد. زمانی که فدراسیون تکواندوی بلژیک با او به توافق رسید و به عنوان مدیر فنی انتخاب شد، او آمد همه شرایط را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بررسی کرد و بلافاصله اعلام کرد که باید یک تیم جدید تشکیل شود.
پس با این حساب قرار است تکواندوی بلژیک روی رده‌های پایه تا المپیک 2024 کار کند؟
بله، قرار است شرایط به این شکل باشد که ما روی رده‌های پایه کار کنیم و خوشبختانه این اختیار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به من داده تا کنار نوجوانان و امیدها باشم. البته یک مربی دیگر نیز کنار تیم ملی بلژیک حضور دارد. ما باید یکی دو سال کار کنیم تا بتوانیم در چهار سال آینده یک تیم فوق‌العاده قوی داشته باشیم. هدف دیوید المپیک فرانسه است.
مسابقاتی که قرار است در بلغارستان برگزار شود، شما به عنوان سرمربی نوجوانان و جوانان خواهید بود؟
بله، به عنوان سرمربی کنار این تیم خواهم بود. ما چند مسابقه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیش رو داریم. تورنمنت اوپن لهستان، اسلوونی، مسابقات قهرمانی اروپا زیر 21 سال را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیش رو داریم و این مسابقات جزو همان برنامه‌هایمان است. پس از این رویدادها مسابقات قهرمانی جهان در رده بزرگسالان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داریم اما با توجه به اینکه تیم کاملی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در اختیار نداریم، نمی‌دانم به چه شکل قرار است در آن مسابقات شرکت کنیم.
تکواندوی بانوان کشورمان عنوان قهرمانی در آسیا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کسب کرد. نظر شما در رابطه با این موفقیت چیست؟
خیلی خوشحالم که بانوان کشورمان افتخارآفرینی کردند. این اتفاق حاصل همدلی‌ بود که بین همه نفرات وجود داشت و در نهایت در آسیا بانوان‌مان تاریخ‌سازی کردند و قهرمان شدند. البته نمی‌توانیم بگوییم مردانمان نتیجه بدی کسب کردند، به هر حال تکواندو در دنیا با سرعت رو به جلو حرکت می‌کند. پیشنهاد من این است که باید همه بازیکنان و مربیان بیشتر از این تلاش کنند. مربیان عزیزی که در حال حاضر مسئولیت تیم ملی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برعهده دارند همه از دوستان عزیز و قدیمی من هستند. آنها باید بیشتر از این تلاش کنند. خیلی خوب هستند، اما باید ما هم مثل تکواندوی دنیا که به سرعت در حال پیشرفت است تلاش کنیم. واقعا تکواندوی دنیا تغییر کرده است.
نظر شما در مورد بیژن مقانلو چیست؟
مقانلو مربی خوبی است، او کار سختی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیش رو دارد. واقعا پتانسیل تکواندوی ایران با هیچ کجای دنیا قابل مقایسه نیست. همه کشورهای دنیا، من دیده‌ام که چطور حسرت تکواندوکاران ایران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌خورند. آنها حتی حاضرند بازیکنان درجه 3 ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در اختیار داشته باشند. مقانلو در ابتدای مسیر است و برای موفقیت تکواندو باید حمایت شود.
به نظر شما تغییرات در مدیریت فدراسیون تکواندو می‌تواند به رشد این رشته کمک کند؟
ابتدا باید از پولادگر برای تلاشی که طی سال‌ها برای تکواندو کرده تشکر کنم. تغییرات در مدیریت، عدم توانایی یک نفر نیست. بالاخره در هر مقطعی نیاز به تغییرات در هر جایگاهی دارد. این تغییرات هم به نفع ورزش کشورمان بود. حالا انگیزه بالای هادی ساعی می‌تواند به تکواندو کمک کند و این تغییرات از نظر من مثبت بوده و امیدوارم خانواده تکواندو با همدلی بتواند تکواندو را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به روزهای خوب برگرداند.
این روزها خبرهای زیادی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه یوسف کرمی در پاکستان، فرزاد عبداللهی در لبنان، مهران عسکری در مکزیک، شما در بلژیک، فرزاد ذوالقدری در بلغارستان و خیلی از مربیان دیگر در کشورهای مختلف فعالیت می‌کنند، این اتفاق چقدر به سود تکواندوی ایران کشورمان است؟
اینکه هر روز تعداد مربیان لژیونر ما در تمام دنیا بیشتر می‌شود، این به تکواندوی ایران اعتبار می‌بخشد. خیلی خوب است که نام ایران با این مربیان در همه جای دنیا دیده و شنیده می‌شود. نکته اول اینکه؛ وقتی مربیان ایرانی در همه جای دنیا پخش می‌شوند، قدرت تکواندو در دنیا تقریبا یکسان می‌شود. من دوست داشتم یوسف کرمی با این همه تجربه در ایران بماند و به تکواندوی کشورمان کمک کند. باید از یوسف کرمی در کشورمان استفاده شود. او تجربیات فوق‌العاده زیادی دارد و می‌تواند به تکواندوی کشورمان کمک کند. ما وقتی یوسف کرمی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داریم باید در ایران از او استفاده کنیم و اینکه مربیان ما در کشورهای دیگر حضور پیدا می‌کنند تجربیات جدیدی به دست می‌آورند و این تجربیات می‌تواند به تکواندوی کشور ما کمک کند. به نظر من اولویت تکواندو حفظ یوسف کرمی است.
این روزها شنیده می‌شود رضا مهمان‌دوست پس از سال‌ها فعالیت در کشور آذربایجان با تیم ملی این کشور قطع همکاری کرده است. به نظر شما مهمان‌دوست با کوله‌باری از تجربه می‌تواند به تکواندوی ایران کمک کند؟
باید از همه توانمندی‌های تکواندوی ایران برای موفقیت این رشته استفاده شود. اگر مهمان‌دوست در کنار تکواندو ما باشد، قطعا ما می‌توانیم موفق شویم. اما فعلا بیژن مقانلو تیم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحویل گرفته و حالا زمان تغییرات نیست. ما می‌توانیم از مهمان‌دوست در بخش‌های دیگر استفاده کنیم؛ یعنی او در جایگاه مدیر فنی می‌تواند به تکواندوی کشور ما کمک کند. متاسفانه مدیر فنی در ایران اشتباه تعریف شده است. اصلا مدیر فنی این نیست که هفته‌ای دو بار به اردوها سر بزند و برود. مدیر فنی شرح حال دارد؛ ابتدا باید مربیان برنامه‌هایشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تنظیم و در خدمت مدیر فنی قرار دهند. انتهای هر ماه مدیر فنی همان برنامه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بررسی کند تا ببیند چقدر این برنامه‌ها اجرا و چقدر پیشرفت ایجاد شده است. دلیل ضعف و قوت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مدیر فنی باید بخواهد. از طرفی مدیر فنی باید ارتباط بین سرمربی و مربیان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مدام بررسی کند که شکافی بین این دو ایجاد نشود و از طرفی از لحاظ روحی و روانی نیز به بازیکنان نزدیک شود. وقتی مدیر فنی در کنار تیم با این شرایط حضور پیدا می‌کند، حضور او مایه دلگرمی است. برای همه کادر فنی و بازیکنان و قطعا رضا مهمان‌دوست می‌تواند در این بخش به ما کمک کند.
صحبت پایانی...
امیدوارم صحبت‌هایی که انجام دادم باعث دلخوری کسی نباشد. خالصانه دوست دارم تکواندوی کشورمان به آن روزهای خوب خود برگردد، آرزوی قلبی من این است که با همدلی خانواد تکواندو موفقیت‌های بزرگی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در تکواندوی کشورمان شاهد باشیم.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/759830/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حذف کمانداران ریکرو ایران از بازیهای کشورهای اسلامی

پشت صحنه سکانس سخت کشتن فرزند در «مختارنامه»

عذرخواهی آکادمی اسکار پس از 50 سال

نمانده در دلم دگر توان دوری

«زالاوا» از ماه آینده به صورت جهانی پخش می‌شود

سام درخشانی از فردا روی صحنه است

مهم این نیست از چه راهی به مردم خدمت کنی

غرور عمَر تکه تکه شده است!

چهره ها/ سلفی آینه‌ای و جذاب مادر و دختر معروف سینما

بازی راستاد و جم در نقش «هاشمی رفسنجانی» و «محمدجواد باهنر»

جدیدترین مایکروویو ایرانی به زودی معرفی خواهد شد

توان تولید صنعت لوازم خانگی، بیش از نیاز کشور است

خوراکی که شما را از پارکینسون در امان نگه می‌دارد

تصویری از یک گرداب طلایی در دل کهکشان!

فضاپیمای بزرگ آرتمیس آماده ماموریت شد

کشف یک سیاره جدید به اندازه نپتون به دور یک ستاره آبی

پنجعلی: امیدوارم این بار قهرمان آسیا شویم

مصوبه مجلس، پرداخت حق پخش به باشگاه‌ها را ممنوع کرده است

شماره 7 علی پروین، برازنده سروش رفیعی است / او بهترین خرید پرسپولیس است

آشفته بازار پاریس/ استخدام ناظم برای مسی، امباپه و نیمار جواب نداد!

مشکل دفاعی استقلال در بازی با سپاهان چه بود؟

نام اولین خروجی استقلال لو رفت

ربیعی‌فر: قلعه‌نویی فکر می‌کند سال اول مربیگری اوست

رییسی کیا: مگر ماجدی برگزار کننده انتخابات است که تعارض منافع داشته باشد؟/ نماینده مجلس حق اظهار نظر دارد

مهاجم مس رفسنجان به ذوب‌آهن پیوست

ماجدی: ترجیح دادم کامرانی‌فر به سوئیس برود/ جوانمردانه در انتخابات شرکت می‌کنم

چشم آل‌کثیر به درهای ورود پرسپولیس/ عیسی سرخپوش می‌ماند؟

استقلال - ملوان در انزلی برگزار می‌شود/ 95 درصد مشکلات رفع شده است

منچستر تسلیم رونالدو شد!

درخواست رونالدو و 4 بازیکن ناراضی منچستریونایتد از مدیران باشگاه

آخرین وضعیت وحید امیری برای همراهی پرسپولیس مشخص شد

فیفا گفته افراد با پرونده باز حق شرکت در انتخابات را ندارند

رمزگشایی از صحبت های درویش در مورد ناکامی در جذب کاسیانو

2 بند فوتبالی در ارسال تخلفات فولاد مبارکه به قوه قضاییه

درخشان: حالا دیگر پرسپولیس باید بارش را برای قهرمانی ببندد/ عبدی باید بیشتر از این‌ها رشد می‌کرد

نرم‌افزار دائره المعارف علامه «محمدرضا حکیمی» منتشر می‌شود

در دنیایی که هم بی‌رحم است و هم زیبا، نه خوش‌بینی به کار می‌آید، نه بدبینی

20 متن شب بخیر عاشقانه خاص، کوتاه و بسیار رمانتیک

آشنایی با بازار کار رشته بهداشت حرفه ای و گرایش‌ های آن

تبریک رسمی عید قربان اداری به همکار و دوست

طرز تهیه کیک آلبالو دو رنگ

طرز تهیه کوکی کلاسیک

داستان اولین کسی که ایرانی‌ها را به غرب بدبین کرد

نخستین دوره مسابقات ملی بازی های ساحلی کیش برگزار می شود

با فوت 78 بیمار کرونایی، شمار جانباختگان به بیش از 143هزار نفر رسید

در تور اروپای «ایوان بند» از نام آلبوم جدیدشان رونمایی شد

تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر نفت در پاکستان 20 کشته داد

کیفیت فاجعه‌بار امنیت پراید؛ سرقت در کمتر از 30ثانیه

معاون پلیس فتا: مجرمان سایبری دانش الگوریتم را بلدند

وزارت راه: دستور توقف پروژه متروپل صادر شده بود اما توجهی به آن نشد