آریا بانو

آخرين مطالب

نگرش چیست و چه عواملی در ایجاد یا تغییر آن موثر هستند؟ روانشناسي

نگرش چیست و چه عواملی در ایجاد یا تغییر آن موثر هستند؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تقریباً همه ما در مورد نگرش مثبت و نگرش منفی مطالب زیادی خوانده و شنیده‌ایم، اما آیا تا به حال به این موضوع که واقعاً نگرش چیست فکر کرده‌ایم؟ کلمه نگرش به تنهایی چه مفهومی دارد؟ باید گفت نگرش به معنای یک ارزیابی مثبت، منفی یا ترکیبی از هر دو این‌ها در مورد موقعیت‌ها، مسائل و اشخاص مختلف است و در عین حال می‌تواند شدت‌های متفاوتی داشته باشد. در حقیقت نگرش، دید مطلوب یا نامطلوبی است که ما نسبت به فرد، موضوع یا هر چیز دیگری داریم.
نگرش، تعیین کننده احساسات و اعمال ما در مقابل اجتماع و اطرافیان و همچنین یک ساز و کار پیچیده از اعتقادات ارزش‌گذارانه، احساسات و تمایلات ما نسبت به اقداماتی خاص است. در واقع این که چقدر چیزی را دوست داریم یا نداریم، تعیین کننده رفتارمان نسبت به آن است.
تعریف نگرش از دیدگاه بزرگان
اجازه دهید نگاهی به نظرات بعضی از بزرگان در پاسخ به سوال نگرش چیست ؟ بیندازیم.
به اعتقاد گوردون آلپورت (روان‌شناس آمریکایی و یکی از اولین نظریه پردازان شخصیت) نگرش یک حالت آمادگی ذهنی و عصبی است که از طریق تجربه سازماندهی می‌شود و در رفتار و احساس فرد نسبت به مسائلی که با آن‌ها در ارتباط است، تأثیر بسیاری دارد.
سی پی. رابینز (نویسنده آمریکایی) نگرش را وضعیت، احساسات، موقعیت و نوع دیدگاه ما نسبت به هر چیز می‌داند. این دیدگاه از گرایش یا جهت‌گیری ویژه ذهن ناشی می‌شود.
فرانک فریمن (معمار کانادایی-آمریکایی) می‌گوید نگرش یک آمادگی ذهنی برای پاسخ‌گویی در برابر برخی شرایط خاص، افراد یا چیزهایی است که به ما آموخته شده و به روشی معمول برای پاسخ‌گویی تبدیل شده است.
به نظر ترستُن (یکی از پیشگامان علم روانشناسی در آمریکا) نگرش یه معنی تمایلات و احساسات، تعصبات و پیش‌داوری‌ها، نظرات، ترس‌ها و تهدیدها نسبت به محیط اطراف، انسان‌ها،‌ اشیاء و… است.
به گفته ان. ال. مون (نویسنده)، نگرش‌ها، پیش‌آموخته‌ها و دیدگاه ما نسبت به پیرامون‌مان هستند. این دیدگاه‌ها می‌توانند مثبت یا منفی یا ترکیبی از هر دو باشند.

آریا بانو

نگرش چیست
نگرش چیست؟
دو عنصر اصلی نگرش، تمایلات و نحوه جهت‌گیری آن‌هاست. این تمایلات می‌توانند صریح یا ضمنی باشند. نگرش‌ صریح آن‌هایی هستند که ما آگاهانه به آن‌ها اجازه می‌دهیم بر رفتار و عقایدمان تأثیر گذارند. نگرش ضمنی، نگرشی ناخودآگاه است که بر رفتار و اعتقادات ما تأثیر می‌گذارد.
نگرش‌ ترکیبی پیچیده از مسائلی است که ما آن‌ها را شخصیت، عقاید، ارزش‌ها، رفتار و انگیزه‌ها می‌نامیم. هر کدام از این مسائل گستره‌ای وسیع از مطلوب تا نامطلوب را شامل می‌شوند. در واقع نگرش هر کدام از ما می‌تواند در هر نقطه از این گستره وسیع قرار گیرد.
همه افراد نگرش خاص خود را دارند و با استفاده از آن هویت خود را تعریف، اقدامات‌شان را جهت‌دهی و دیگران را قضاوت می‌کنند. همچنین نگرش باعث می‌شود ما انسان‌ها رفتارهایی متفاوت نسبت به یک موضوع مشخص داشته باشیم.
از دیدگاهی دیگر، نگرش خلاصه‌ای از تجارب گذشته فرد است که رفتار آینده او را نیز تحت تأثیر قرار داده و شامل جنبه‌های خاصی از شخصیت مانند علایق، ادراک و رفتار اجتماعی می‌شود. این جنبه‌های شخصیتی می‌توانند مثبت یا منفی بوده و از سن، تحصیلات و موقعیت نیز تأثیر گرفته باشند. حتی می‌توان آن را به صورت آمادگی فرد برای انجام یک کار تعریف کرد.
نگرش واکنشی است متأثر از شرایط و عقایدی که ناشی از مؤلفه‌های رفتاری و شناختی است. هر کدام از این اعتقادات یک علت برای برخی واکنش‌های ترجیحی نسبت به موضوعات یا مسائل مختلف هستند. در واقع نگرش اغلب در توصیف افراد و توضیح رفتار آن‌ها استفاده می‌شود. به طور مثال زمانی که می‌گوییم «من دیدگاه او را دوست دارم. نگرش خوبی دارد»، در واقع شخصیت و رفتار او در مورد مسائل را توضیح داده‌ایم.
مؤلفه‌های اصلی نگرش
نگرش در ساده‌ترین حالت به صورت نظر ما نسبت به چیزهایی که دوست داریم یا دوست نداریم، تعریف می‌شود. در واقع نگرش‌ها ارزش‌گذاری، ترجیحات و عدم تمایلات ما را بر اساس اطلاعاتی که دریافت می‌کنیم را نشان می‌دهند. سه مؤلفه اصلی نگرش عبارتند از:
مؤلفه شناختی مؤلفه عاطفی مؤلفه رفتاری

آریا بانو

عوامل مؤثر بر نوع نگرش
عوامل مؤثر بر نوع نگرش
عوامل مؤثر بر نگرش چیست و چه چیزهایی موجب ایجاد آن می‌شود؟ در واقع نگرش دانش و اعتقاد افراد از شرایط و موقعیت‌هاست. چند فاکتور مهم در چرایی و چگونگی شکل‌گیری نگرش، وجود دارد. این فاکتورها عبارتند از:
عوامل اجتماعی خانواده رسوم تجارب شخصی رسانه‌ها مؤسسات آموزشی و مذهبی مسائل جسمی وضعیت مالی و مشاغل

آریا بانو

روش‌هایی برای تغییر نگرش
روش‌هایی برای تغییر نگرش
اگر تفاوت نگرش منفی و مثبت را درک کنیم، به راحتی می‌توانیم نگرش خود را تغییر دهیم. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، مانند:
کسب اطلاعات جدید و افزایش آگاهی کسب تجارب جدید رفع تضادهای موجود بین نگرش و رفتار تشویق دوستان و اطرافیان تغییر یا اصلاح گروهی که از آن‌ها تأثیر پذیرفته یا الگوبرداری می‌کنیم تغییر نسبت به شرایط فعلی
نگرش و اعتقادات
نگرش‌ها اساساً بر پایه ارزش‌ها و باورها شکل می‌گیرند و به صورت پیش‌گویی‌هایی از واکنش افراد در مقابل مسائل و شرایطی خاص و نظرات و باورهای آن‌ها در رابطه با یک سری حقایق تعریف می‌شوند. باورها هم از طریق تجربیات واقعی به دست می‌آیند. این موضوع روی کیفیت کار و زندگی ما تأثیر می‌گذارد، زیرا به ما آنچه ایمان داریم، عمل می‌کنیم. این باورها لزوماً حقیقت نیستند، اما بخشی از هویت ما هستند.
این باورها ممکن است مذهبی، فرهنگی یا اخلاقی باشند و همین‌ موارد هستند که نشان می‌دهند ما چه کسی هستیم و چگونه زندگی می‌کنیم. باورها از چندین فاکتور تشکیل شده‌اند که میزان تمایل ما به خانواده، جامعه و ساختار زندگی را مشخص می‌کنند. در حقیقت باور، اعتقاد قلبی و درونی ما نسبت به درست بودن موضوعی است، حتی اگر غیرمنطقی و اثبات‌نشده باشد.

آریا بانو

نگرش و رفتار
نگرش و رفتار
نگرش یعنی احساسات، اعتقادات و رفتاری که فرد در مقابل افراد، مسائل و شرایط مختلف دارد. بنابراین نگرش بر نوع رفتار او تأثیر فراوانی خواهد داشت. در حقیقت رفتار، نگرش افراد را نشان می‌دهد که می‌تواند بسته به شرایط و موقعیت‌های مختلف، مثبت یا منفی باشد. به طور مثال کارمندی که ناراضی یا مخالف با برخی قوانین است، احتمال دارد آن‌ها را نادیده بگیرد. به عنوان مثالی دیگر،‌ کارمندی که به یکی از همکارانش علاقه‌ای ندارد، این نگرش خود را به صورت بی‌محلی یا هم‌صحبت نشدن با او نشان می‌دهد.
البته نوع رفتار ما از عوامل دیگری (غیر از نگرش) نیز تأثیر می‌پذیرید. عواملی مانند شرایط مالی، پیش‌تصورات در مورد خود و دیگران، شرایط و تأثیرات اجتماعی و امنیت و رفاه. در واقع رفتار، کنش و واکنش‌های انسان‌ها و حتی حیوانات در مقابل محرک‌های درونی و بیرونی است.
جمع بندی
بنابراین پاسخی کلی برای سؤال نگرش چیست ؟ را می‌توان ارزشیابی‌های مطلوب یا نامطلوب در رابطه با مسائل، موقعیت‌ها و افراد مختلف، بیان کرد. در واقع نگرش واکنشی است که فرد بر اساس اعتقادات، احساسات و رفتار خود به نمایش می‌گذارد. بنابراین تغییر نگرش منفی به مثبت، در اغلب مواقع می‌تواند موجب موفقیت و کارآمدی بهتر شود. برای آگاهی بیشتر از نحوه ایجاد این تغییر، می‌توانید از مطلب راه‌های تغییر نگرش منفی به مثبت نیز استفاده کنید. در نهایت منتظر نظرات و پیشنهادات شما از نگرش و چگونگی تغییر آن هستیم.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/765988/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حذف کمانداران ریکرو ایران از بازیهای کشورهای اسلامی

پشت صحنه سکانس سخت کشتن فرزند در «مختارنامه»

عذرخواهی آکادمی اسکار پس از 50 سال

نمانده در دلم دگر توان دوری

«زالاوا» از ماه آینده به صورت جهانی پخش می‌شود

سام درخشانی از فردا روی صحنه است

مهم این نیست از چه راهی به مردم خدمت کنی

غرور عمَر تکه تکه شده است!

چهره ها/ سلفی آینه‌ای و جذاب مادر و دختر معروف سینما

بازی راستاد و جم در نقش «هاشمی رفسنجانی» و «محمدجواد باهنر»

جدیدترین مایکروویو ایرانی به زودی معرفی خواهد شد

توان تولید صنعت لوازم خانگی، بیش از نیاز کشور است

خوراکی که شما را از پارکینسون در امان نگه می‌دارد

تصویری از یک گرداب طلایی در دل کهکشان!

فضاپیمای بزرگ آرتمیس آماده ماموریت شد

کشف یک سیاره جدید به اندازه نپتون به دور یک ستاره آبی

پنجعلی: امیدوارم این بار قهرمان آسیا شویم

مصوبه مجلس، پرداخت حق پخش به باشگاه‌ها را ممنوع کرده است

شماره 7 علی پروین، برازنده سروش رفیعی است / او بهترین خرید پرسپولیس است

آشفته بازار پاریس/ استخدام ناظم برای مسی، امباپه و نیمار جواب نداد!

مشکل دفاعی استقلال در بازی با سپاهان چه بود؟

نام اولین خروجی استقلال لو رفت

ربیعی‌فر: قلعه‌نویی فکر می‌کند سال اول مربیگری اوست

رییسی کیا: مگر ماجدی برگزار کننده انتخابات است که تعارض منافع داشته باشد؟/ نماینده مجلس حق اظهار نظر دارد

مهاجم مس رفسنجان به ذوب‌آهن پیوست

ماجدی: ترجیح دادم کامرانی‌فر به سوئیس برود/ جوانمردانه در انتخابات شرکت می‌کنم

چشم آل‌کثیر به درهای ورود پرسپولیس/ عیسی سرخپوش می‌ماند؟

استقلال - ملوان در انزلی برگزار می‌شود/ 95 درصد مشکلات رفع شده است

منچستر تسلیم رونالدو شد!

درخواست رونالدو و 4 بازیکن ناراضی منچستریونایتد از مدیران باشگاه

آخرین وضعیت وحید امیری برای همراهی پرسپولیس مشخص شد

فیفا گفته افراد با پرونده باز حق شرکت در انتخابات را ندارند

رمزگشایی از صحبت های درویش در مورد ناکامی در جذب کاسیانو

2 بند فوتبالی در ارسال تخلفات فولاد مبارکه به قوه قضاییه

درخشان: حالا دیگر پرسپولیس باید بارش را برای قهرمانی ببندد/ عبدی باید بیشتر از این‌ها رشد می‌کرد

نرم‌افزار دائره المعارف علامه «محمدرضا حکیمی» منتشر می‌شود

در دنیایی که هم بی‌رحم است و هم زیبا، نه خوش‌بینی به کار می‌آید، نه بدبینی

20 متن شب بخیر عاشقانه خاص، کوتاه و بسیار رمانتیک

آشنایی با بازار کار رشته بهداشت حرفه ای و گرایش‌ های آن

تبریک رسمی عید قربان اداری به همکار و دوست

طرز تهیه کیک آلبالو دو رنگ

طرز تهیه کوکی کلاسیک

داستان اولین کسی که ایرانی‌ها را به غرب بدبین کرد

نخستین دوره مسابقات ملی بازی های ساحلی کیش برگزار می شود

با فوت 78 بیمار کرونایی، شمار جانباختگان به بیش از 143هزار نفر رسید

در تور اروپای «ایوان بند» از نام آلبوم جدیدشان رونمایی شد

تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر نفت در پاکستان 20 کشته داد

کیفیت فاجعه‌بار امنیت پراید؛ سرقت در کمتر از 30ثانیه

معاون پلیس فتا: مجرمان سایبری دانش الگوریتم را بلدند

وزارت راه: دستور توقف پروژه متروپل صادر شده بود اما توجهی به آن نشد