آریا بانو

آخرين مطالب

فواید و مشکلات کار گروهی چیست؟ اقتصادي

فواید و مشکلات کار گروهی چیست؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - به طور کلی، همه ما در طول دوران تحصیل و همچنین در محیط کار خود تجربه مشارکت در کارهای گروهی و همکاری با سایر اعضای تیم را داشته‌ایم. در این میان، برخی مواقع تمایلی به انجام کارهای گروهی نداشته و ترجیح می‌دادیم که کارهای مورد نظر را به صورت انفرادی پیش ببریم. در واقع، هر یک از شیوه‌های مطرح‌شده فواید و مضرات خاص خود را دارا است. در این مقاله، با فواید و مشکلات کار گروهی آشنا می‌شویم، برخی مزایای کار گروهی نسبت به کار انفرادی را عنوان می‌کنیم و در ادامه چند نکته کاربردی به منظور رفع مشکلات کارهای گروهی ارائه خواهیم کرد.
کار گروهی چه فوایدی دارا است؟
1. بهره‌وری بالا
یکی از اصلی‌ترین فواید کارگروهی بهره‌وری بالای اعضای تیم در کنار یکدیگر و در نتیجه کیفیت بالای خروجی نهایی است. به بیان دیگر، هر یک از اعضای تیم تمام مهارت حرفه‌ای خود را در جهت انجام کار مورد نظر به کار می‌گیرد و همین امر در نهایت منجر به ارائه کاری با کیفیت خواهد شد.
2. منابع بیشتر
یکی دیگر از جنبه‌های مثبت کار گروهی این است که هر یک از اعضای تیم می‌توانند از جانب سایر افراد با مهارت‌ها و تجربه‌های کاری بالاتر مورد حمایت قرار بگیرند. به عبارت بهتر، انجام کار به صورت گروهی موجب می‌شود تا افراد با توانایی‌های مختلف در گروه مشارکت داشته و سایر هم‌تیمی‌های خود را به منظور انجام هر چه بهتر کارها راهنمایی کنند. در چنین حالتی، در مواقع مورد نیاز یک تیم می‌تواند از مهارت و تجربه هر یک از افراد حاضر در تیم بهره‌مند شود که نتیجه آن، بهبود توانایی افراد است.
در عوض، کار به صورت انفرادی موجب می‌شود تا فرد از تجربیات، مهارت‌ها و دانش سایر اعضای تیم بهره‌مند نشود. فرد در چنین شرایطی ممکن است دچار کاهش انگیزه برای ادامه کار شده و مجبور شود که خودش منبع انگیزه‌ای برای پیشبرد کارها ایجاد کند!
3. تعهد کاری
در صورتی که فردی نسبت به انجام کاری به صورت گروهی متعهد ‌شود، سایر اعضای تیم نیز از او انگیزه گرفته و کار مربوطه را با تعهد، انرژی و توان بیشتر ادامه می‌دهند. در واقع، افراد متعهد در تیم موجب بهبود عملکرد سایر اعضا می‌شوند و توسط اعضای دیگر، به عنوان الگو شناخته خواهند شد؛ بنابراین می‌توان گفت که افزایش تعهدات کاری از جمله دیگر فواید کار گروهی است. از سوی دیگر، انجام کارها به صورت انفرادی ممکن است منجر به خستگی، ناامیدی و کاهش بهره‌وری افراد شود.

آریا بانو


4. اطمینان نسبت به انجام کار
از جمله دیگر فواید کار گروهی می‌توان به امکان انجام کار حتی در صورت از دست دادن برخی از اعضای تیم اشاره کرد. چنانچه به هر دلیلی برخی از اعضای تیم کار خود را ترک کنند، قادر به ادامه همکاری نباشند یا برای مدتی دچار بیماری شوند، انجام کار مورد نظر توسط سایر اعضای تیم انجام خواهد شد. با این حال انجام کارها به صورت انفرادی صرفاً به یک نفر وابسته بوده و اگر فرد مورد نظر به هر دلیلی از ادامه کار خودداری کند، امکان تکمیل کار و تحویل آن در زمان مقرر وجود نخواهد داشت. برای مثال، فرض کنید که انجام کاری را به صورت انفرادی پذیرفته‌اید که در این پروسه دچار بیماری شده و قادر به ادامه کار نیستید. در چنین شرایطی، هیچ فرد دیگری نمی‌تواند کار مورد نظر را از جانب شما انجام داده و آن را به پایان برساند.
به علاوه، در کارهای تیمی ایده‌ها یا پیشنهادات مطرح‌شده توسط تمام اعضای تیم بررسی شده و در صورت عدم برخورداری از شرایط مورد نیاز از پرداختن به آن‌ها خودداری می‌شود. به عبارت دیگر، ایده‌هایی که انجام آن‌ها نادرست به نظر می‌رسند، در همان ابتدای کار به پیشنهاد اعضای تیم کنار گذاشته می‌شوند.
5. یادگیری بهتر
همان‌طور که می‌دانید، هر یک از اعضای تیم در انجام کارهای گروهی ایده‌ها، مهارت‌ها و توانایی مختص به خود را دارند. در این میان، مشارکت در کارهای گروهی موجب می‌شود تا هر یک از اعضای تیم دانش و مهارت‌های مختلفی را از هم‌تیمی‌های خود یاد بگیرند. به عبارتی، انجام کارها به صورت گروهی منجر به یادگیری ایده‌های جدید، مهارت و … از سایر اعضای تیم خواهد شد. با این حال، افراد در انجام کارها به صورت انفرادی امکان یادگیری از سایرین را ندارند.
6. متدهای مختلف
همان‌طور که اشاره شد، انجام کارهای به صورت گروهی منجر می‌شود تا از نظرات، ایده‌ها و پیشنهادات سایر اعضای تیم بهره‌مند شویم. در چنین شرایطی، می‌توان روش‌های جدیدی برای پیشبرد کار مورد نظر ارائه کرد. در واقع، بهره‌مندی از روش‌های خلاقانه و جدید برای تکمیل و موفقیت در کار نیز از جمله دیگر فواید کار گروهی است.
7. تبادل اطلاعات
انجام کارها به صورت گروهی موجب می‌شود تا هر یک از اعضای تیم فرصتی برای اشتراک‌گذاری مهارت و دانش خود با سایر اعضای تیم داشته باشند. در واقع، هر یک از ایده‌ها و پیشنهادات اعضای تیم در جلسات مختلف مورد بحث قرار گرفته و پیش از تصمیم‌گیری جنبه‌های مختلف آن بررسی می‌شود.
به عبارت دیگر، در این جلسات، ایده‌ها و نظرات افراد تیم بین اعضا مورد بحث قرار گرفته و ارتباطاتی به منظور اشتراک‌گذاری دانش، تجربه و مهارت هر یک از افراد تیم فراهم می‌شود. این عامل در بهبود مهارت‌های حرفه‌ای هر یک از افراد تیم بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

آریا بانو


کار گروهی چه مشکلاتی می‌تواند داشته باشد؟
1. مشارکت نابرابر
به طور معمول، برخی افراد در کارهای تیمی مشارکت کمتری داشته و وظایف محول‌شده را به درستی انجام نمی‌دهند. همچنین در مواردی کارها به صورت ناقص انجام می‌شوند که در چنین شرایطی سایر اعضای تیم باید کم‌کاری هم‌تیمی‌های خود را جبران کنند. در نتیجه، نابرابری در انجام کارهای محول‌شده به کل تیم موجب ایجاد ناراحتی و بحث در میان سایر اعضا می‌شود.
همچنین در شرایط مشارکت نابرابر ممکن است برخی اعضای تیم به دلیل موفقیت کار تیمی بقیه اعضا و به خاطر کاری که هرگز انجام نداده‌اند، مورد تشویق قرار گرفته و پاداش دریافت کنند. حال آن که ممکن است سایر اعضای پرتلاش تیم از چنین شرایطی ناراضی بوده و منجر به ایجاد حس حسادت در آن‌ها شود. به علاوه، مشارکت نابرابر اعضای تیم ممکن است در نهایت منجر به کاهش انگیزه سایر اعضا نیز خواهد شد.
همچنین ممکن است برخی افراد تیم از تمام توان خود برای پیشبرد کار مورد نظر استفاده نکرده و بدین ترتیب موجب کاهش بهره‌وری کل تیم شوند. برای مثال، برخی افراد در تیم زمان خود را صرف پرسه زدن، شایعه‌پراکنی یا سایر کارهای بیهوده کرده و به پیشبرد کارهای محول‌شده بی‌اهمیت هستند. در چنین شرایطی، مابین اعضای تیم احساس نارضایتی ایجاد شده، بهره‌وری کل تیم کاهش یافته و دست‌یابی به هدف مورد نظر دچار مشکل خواهد شد.
با این حال در کارهای انفرادی فرد مورد نظر مسئول مستقیم آن کار بوده و هر گونه کم‌کاری، ضعف، پیشرفت یا موفقیت در کار نیز متوجه خود اوست. در چنین شرایطی اعتبار حاصل از موفقیت در کار یا بالعکس نیز به تنها مسئول انجام آن کار انتساب داده می‌شود.

آریا بانو


2. بحث‌های تیمی
همان‌طور که می‌دانید، در شرایط همکاری چند نفر با یکدیگر اختلاف‌نظر و بحث مابین اعضای تیم اجتناب‌ناپذیر است. در واقع، هر یک از اعضای تیم ایده‌ها و نظراتی دارند که ممکن است با نظرات سایر اعضای تیم مغایرت داشته باشد. همچنین برای برخی افراد در تیم نیز ممکن است پذیرش نظرات سایرین دشوار باشد. البته در چنین مواردی می‌توان با مدیریت کار گروهی به روشی هوشمندانه و درست اختلاف‌نظرها را رفع کرده و روند انجام کار واگذارشده به تیم را ادامه داد.

آریا بانو


3. عدم برخورداری از تفکر مستقل
انجام کارها به صورت گروهی نیازمند تفکر، ایده‌پردازی و تلاش تیمی است. در واقع، در یک تیم به هیچ وجه نمی‌توان به صورت مستقل تصمیمی گرفته و آن را عملی کرد بلکه برای تکمیل درست کار باید در تمامی تصمیم‌گیری‌ها، ایده‌ها و نظرات اعضای تیم را مد نظر قرار داد.
4. زمان‌بر بودن تصمیم‌گیری
همان‌طور که اشاره شد، تصمیم‌گیری برای انجام کاری در تیم نیازمند مد نظر قرار دادن تمام نظرات و ایده‌های افراد تیم است. بنابراین پیش از تصمیم‌گیری باید تمام جنبه‌های نظرات و پیشنهادات ارائه‌شده را مورد بررسی قرار داد که این موضوع، زمان زیادی می‌طلبد. با این حال در انجام کارها به صورت فردی تصمیم‌گیری در موارد متعدد صرفاً بر عهده خود فرد بوده و او می‌تواند به صورت مستقل در رابطه با نحوه پیشبرد کار به منظور دست‌یابی به هدف مورد نظر تصمیم‌گیری کند.

آریا بانو


5. کاهش خلاقیت
کار در یک تیم ممکن است باعث کاهش خلاقیت افراد شود، چرا که در نهایت، تفکر گروهی غالب بر تیم اولویت قرار می‌گیرد. بنابراین در برخی موارد دست‌یابی به تصمیمی درست و خلاقانه کمی دشوار به نظر می‌رسد.

آریا بانو


6. اتلاف زمان
از جمله دیگر مشکلات کار گروهی زمان‌بر بودن دست‌یابی به توافق و هماهنگی مابین اعضای گروه است. در واقع، هر یک از اعضای تیم نظرات و ایده‌های متفاوتی ارائه می‌کنند که در این صورت توافق بر تصمیم نهایی و ایجاد هماهنگی مابین تمامی اعضای تیم کمی زمان‌بر خواهد بود. در حالی که انجام کار به صورت فردی از چنین مشکلاتی برخوردار نبوده و بدون نیاز به تشکیل جلسات متعدد می‌توان زمان خود را به انجام کار مورد نظر اختصاص داد. در چنین شرایطی تمام تمرکز فرد روی انجام کار به بهترین نحو ممکن است.
7. در رفتن از زیر کار به راحتی!
انجام کارها به صورت گروهی امکانی را برای برخی افراد سودجو فراهم می‌آورد تا بتوانند تکمیل برخی کارها را به سایر افراد هم‌تیمی واگذار کرده و به قول معروف از زیر کار در بروند. همچنین برخی افراد در کارهای تیمی روش مورد نظر خود را در پیش گرفته و به روش مورد تأیید تیم اهمیتی نمی‌دهند. در این صورت سایر اعضای تیم مجبور به جبران کم‌کاری‌های آنها خواهند بود. بنابراین می‌توان گفت که از جمله دیگر مشکلات کار گروهی امکان کم‌کاری و واگذار کردن کارهای محول‌شده به سایر اعضای تیم است.
در همین راستا، در ادامه برخی نکات کلیدی به منظور بهبود کیفیت کارهای تیمی و تشویق به کار گروهی را بیان می‌کنیم.
نکات کلیدی به منظور رفع مشکلات کار گروهی
به طور معمول، افراد در کار با سایر اعضایی که احساس بهتری نسبت به یکدیگر دارند، عملکرد خوبی داشته و بهتر می‌توانند در جهت پیشبرد کارهای مربوطه گام بردارند. مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی به همراه اعضای تیم منجر به بهبود روابط و رفع مشکلات احتمالی بین اعضا می‌شود. تشریح واضح کار مورد نظر و هدف از انجام آن برای اعضای تیم موجب می‌شود تا همه اعضا با انگیزه بیشتری برای انجام آن تلاش کنند. اعضای تیم باید به صورت مداوم دانش، ایده‌ها و مهارت‌های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. برای دست‌یابی به نتیجه بهتر باید روی مزایای حاصل از کار گروهی برای هر یک از اعضای تیم تمرکز کرد.
جمع‌بندی
به طور کلی، به منظور بهبود بهره‌وری کارهای گروهی باید افرادی با مهارت‌های حرفه‌ای متناسب به کارهای مورد نظر به کار گرفته شده و هدف از انجام هر یک از کارها نیز به صورت واضح و روشن برای اعضای تیم تشریح شود. همچنین ایده‌های مختلف اعضای تیم مورد بررسی قرار گرفته و دلایل رد یا پذیرش هر یک نیز برای آن‌ها بیان شود. فراموش نکنید که فراهم کردن محیطی دوستانه و حمایت از رشد و پیشرفت اعضای تیم منجر به افزایش بهره‌وری تک‌تک اعضا خواهد شد. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که موفقیت یک کار گروهی را تضمین می‌کند، آگاهی نسبت به مهارت‌های ارتباطی است. نظر شما در رابطه با فواید و مشکلات کار گروهی چیست؟ آیا کار تیمی را ترجیح می‌دهید یا انجام کار به صورت انفرادی انتخاب مناسبی برای شماست؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/766659/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حذف کمانداران ریکرو ایران از بازیهای کشورهای اسلامی

پشت صحنه سکانس سخت کشتن فرزند در «مختارنامه»

عذرخواهی آکادمی اسکار پس از 50 سال

نمانده در دلم دگر توان دوری

«زالاوا» از ماه آینده به صورت جهانی پخش می‌شود

سام درخشانی از فردا روی صحنه است

مهم این نیست از چه راهی به مردم خدمت کنی

غرور عمَر تکه تکه شده است!

چهره ها/ سلفی آینه‌ای و جذاب مادر و دختر معروف سینما

بازی راستاد و جم در نقش «هاشمی رفسنجانی» و «محمدجواد باهنر»

جدیدترین مایکروویو ایرانی به زودی معرفی خواهد شد

توان تولید صنعت لوازم خانگی، بیش از نیاز کشور است

خوراکی که شما را از پارکینسون در امان نگه می‌دارد

تصویری از یک گرداب طلایی در دل کهکشان!

فضاپیمای بزرگ آرتمیس آماده ماموریت شد

کشف یک سیاره جدید به اندازه نپتون به دور یک ستاره آبی

پنجعلی: امیدوارم این بار قهرمان آسیا شویم

مصوبه مجلس، پرداخت حق پخش به باشگاه‌ها را ممنوع کرده است

شماره 7 علی پروین، برازنده سروش رفیعی است / او بهترین خرید پرسپولیس است

آشفته بازار پاریس/ استخدام ناظم برای مسی، امباپه و نیمار جواب نداد!

مشکل دفاعی استقلال در بازی با سپاهان چه بود؟

نام اولین خروجی استقلال لو رفت

ربیعی‌فر: قلعه‌نویی فکر می‌کند سال اول مربیگری اوست

رییسی کیا: مگر ماجدی برگزار کننده انتخابات است که تعارض منافع داشته باشد؟/ نماینده مجلس حق اظهار نظر دارد

مهاجم مس رفسنجان به ذوب‌آهن پیوست

ماجدی: ترجیح دادم کامرانی‌فر به سوئیس برود/ جوانمردانه در انتخابات شرکت می‌کنم

چشم آل‌کثیر به درهای ورود پرسپولیس/ عیسی سرخپوش می‌ماند؟

استقلال - ملوان در انزلی برگزار می‌شود/ 95 درصد مشکلات رفع شده است

منچستر تسلیم رونالدو شد!

درخواست رونالدو و 4 بازیکن ناراضی منچستریونایتد از مدیران باشگاه

آخرین وضعیت وحید امیری برای همراهی پرسپولیس مشخص شد

فیفا گفته افراد با پرونده باز حق شرکت در انتخابات را ندارند

رمزگشایی از صحبت های درویش در مورد ناکامی در جذب کاسیانو

2 بند فوتبالی در ارسال تخلفات فولاد مبارکه به قوه قضاییه

درخشان: حالا دیگر پرسپولیس باید بارش را برای قهرمانی ببندد/ عبدی باید بیشتر از این‌ها رشد می‌کرد

نرم‌افزار دائره المعارف علامه «محمدرضا حکیمی» منتشر می‌شود

در دنیایی که هم بی‌رحم است و هم زیبا، نه خوش‌بینی به کار می‌آید، نه بدبینی

20 متن شب بخیر عاشقانه خاص، کوتاه و بسیار رمانتیک

آشنایی با بازار کار رشته بهداشت حرفه ای و گرایش‌ های آن

تبریک رسمی عید قربان اداری به همکار و دوست

طرز تهیه کیک آلبالو دو رنگ

طرز تهیه کوکی کلاسیک

داستان اولین کسی که ایرانی‌ها را به غرب بدبین کرد

نخستین دوره مسابقات ملی بازی های ساحلی کیش برگزار می شود

با فوت 78 بیمار کرونایی، شمار جانباختگان به بیش از 143هزار نفر رسید

در تور اروپای «ایوان بند» از نام آلبوم جدیدشان رونمایی شد

تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر نفت در پاکستان 20 کشته داد

کیفیت فاجعه‌بار امنیت پراید؛ سرقت در کمتر از 30ثانیه

معاون پلیس فتا: مجرمان سایبری دانش الگوریتم را بلدند

وزارت راه: دستور توقف پروژه متروپل صادر شده بود اما توجهی به آن نشد