آریا بانو

آخرين مطالب

مردم همیشه به من می‌گویند دل‌مان در صحنه کشتنِ «شمر» خنک شد فرهنگی هنری

مردم همیشه به من می‌گویند دل‌مان در صحنه کشتنِ «شمر» خنک شد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تسنیم / رضا رویگری بازیگر شناخته شده‌ای است مخصوصاً زمانی که «مختارنامه» پخش می‌شود بیشتر همه را به یاد او می‌اندازد. به تعبیرِ خودش هنوز در خیابان او را به کیانِ مختارنامه می‌شناسند و صدا می‌زنند. در لا به لایِ صحبت‌هایش می‌گوید که مردم از این نکته خوشحالند که یک قهرمان ایرانی در ماجرایِ عاشورا و انتقامِ مختار از قاتلانِ حضرت سیدالشهداء (ع) مؤثر بوده است.
هنوز عوارضِ سکته مغزی سال 1392 را با خودش به همراه دارد و، اما این روز‌ها بعد از حواشیِ کهریزک و مشکلاتِ مسکن، در منزلی زندگی می‌کند و دوره درمانش طی می‌شود. اما حالِ او بعد از کمک‌های صدا و سیما و انتقالش به خانه فعلی، بهتر شده است. همان‌طور که خودش اشاره می‌کند و مثلِ همیشه از مردمی می‌گوید که به او روحیه می‌دهند و انگیزه‌اش را بالا می‌برند. امیدوار است که مشکل جسمانی‌اش برطرف شود هرچه زودتر به صحنه هنرمندی و هنرنمایی برگردد.
این روز‌ها خودش هم بیننده سریال «مختارنامه» است. وقتی با او لحظاتِ کوتاهی صحبت کردیم، خدا را شکر می‌کند که توانسته با ایفای نقشی در این سریال، نوعی ادایِ دِین به امام حسین (ع) داشته باشد. خوشحال است که این نقش آنقدر در ذهن و دل مردم جا باز کرد که هنوز هم در کوچه و خیابان با او مواجه می‌شوند، "کیان" صدایش می‌زنند.
رویگری می‌گوید: وقتی امروز دوباره به همه اتفاقات "مختارنامه" نگاه می‌کنم می‌بینم که چقدر همه‌چیز درست کنار هم قرار گرفتند؛ خصوصاً انتخاب بازیگران که چقدر بر مبنای اصول جلو رفت و به اعتقاد من "مختارنامه" جزو سریال‌های کم‌نظیر تلویزیون است. بازیگران دوست دارند با افتخار کنار میرباقری باشند، چون او از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند تا به صحنه‌ها و میزانسن‌های منطقی و سازگار با محیط برسد. این توجه به ظرافت‌ها و موشکافی در کار همه را حیرت‌زده می‌کند تا با او کار کنند. او شخصیت‌ها را به صورت پیچیده ترسیم می‌کند تا در عمل بهترین نتیجه به دست آید.
چهره‌تان نشان می‌دهد، خوشبختانه بعد از حواشیِ کهریزک و انتقال به خانه فعلی، حال و احوالِ بهتری دارید. آخرین وضعیت‌تان به چه صورت است و آیا به زودی کاری از شما خواهیم دید؟
من خیلی خوشحالم که از حواشی گذشتیم و هیچ‌وقت دنبال حاشیه نبودم و نیستم. دوست دارم زودتر به کار برگردم. خیلی ممنونم از صداوسیما و حاج خانم صدری که مادر آقای دکتر اصغری‌اند و واقعاً برای اینکه به آرامش برسم، کمکم کردند. اگر مراحل فیزیوتراپی و درمان را درست پیش ببرم می‌توانم دوباره کار ارزشمندی برای مردم ایران داشته باشم.
محمود اردلان میهمان ما بودند؛ خیلی از فیزیک و آمادگی جسمانی‌تان در جریانِ ساخت سریال «مختارنامه» تعریف کردند. گفتند تنها کسی بودید که با دو شمشیر می‌توانستید کار کنید. شنیدم داود میرباقری برای شما نقشی در سریال «سلمان فارسی» کنار گذاشتند؛ از طرفی چند وقت پیش شاهرود پشتِ صحنه سریالِ «سلمان فارسی» رفته بودید؟
بله دعوت شدم و دو روز میهمان‌شان بودم. پشت صحنه سریال «سلمان فارسی»، خیلی مرا یادِ سریال «مختارنامه» انداخت. منتظرم آقای میرباقری صدایم بزنند تا سرِ صحنه «سلمان فارسی» بدوم. امیدوارم یک بار دیگر این اتفاق بیفتد و مقابل دوربین این کارگردان استثنایی حاضر شوم. کار‌های آقای میرباقری ارزشمند و ماندگارند. آقای میرباقری همیشه به من محبت داشتند. خودشان می‌دانند که من خودشان، کارهایشان و دیالوگ‌هایشان را چقدر دوست دارم. دنبالِ فیزیوتراپ و ماساژور خوب هستم با من کار کنند زودتر خوب شوم.
رازِ ماندگاری سریال «مختارنامه» و فقدان سریال‌های این‌چنینی
این شب‌ها سریالِ «مختارنامه» پخش می‌شود؛ راز ماندگاری این مجموعه تلویزیونی در چیست؟
به هر حال هم از ائمه اطهار و هم حضور مؤثر ایرانی‌ها را در این سریال دیدند؛ این چیز‌ها برای مردم ما همیشه جذاب بوده است. کارگردانی خوب آقای میرباقری و فیلمنامه محکم و جذابی در معرضِ نگاه‌شان قرار گرفت؛ همه دست به دست هم می‌دهد تا اثری را فاخر کند. از این جهت هنوز هم بیننده دارد و رگه‌های تازه‌ای را به نمایش می‌گذارد.
چرا بعد از "مختارنامه" آثاری در این حد و اندازه نداریم؟
همیشه گفته‌ام کار‌های فاخر، آدم‌های فاخر، بودجه فاخر و توجه فاخر مدیران را می‌خواهد. آقای میرباقری اشراف خوبی به صدر اسلام دارند. واقعاً بازیگران و عوامل در این کار درخشیدند. نقش‌هایشان را در هر کجایی که بودند به درستی ایفا کردند. از دکور و لباس و گریم گرفته تا بازیگرانی که نقش‌های فرعی داشتند. واقعاً ساختِ چنین کار‌هایی ارزشمند است و باید به این سمت برویم که هر چند سال یک بار، حداقل یک چنین سریالی روی آنتن باشد.
حسرت‌ِ رضا رویگری
وقتی خودتان بیننده این سریال هستید چه حسّ و حالی دارید؟
من بسیار لذت می‌برم و البته در عین حال غصه هم می‌خورم. می‌بینم چه سوارکاری دارم و چطور شمشیر می‌زنم. وقتی این آمادگی فیزیکی و جسمانی را می‌بینم ناراحت می‌شوم و از خدا می‌خواهم دوباره بتوانم به همان حسّ و حال برگردم. شما می‌گویید چرا سریال‌های این چنینی ساخته نمی‌شود، چون امثالِ میرباقری کم هستند که بتوانند از عهده چنین کار‌های سنگینی برآیند. صداوسیما باید از نویسندگان خوبش بخواهد و کارگردان‌های خوبی مثل آقای میرباقری بیایند و بسازند. تا بتوانیم کار‌های ارزشمندی از این هنرمندانِ خوب‌مان داشته باشیم.
مردم همیشه به من می‌گویند دل‌مان در صحنه کشتنِ «شمر» خنک شد
چطور شد سکانس تقابل کیان و شمر مورد پسند مخاطب شد؟
مردم یک عمر می‌گفتند از کودکی "یا علی" صدا می‌زدند و از او مدد می‌گرفتند و هر موقع هم می‌خواستند نامِ شخصیت منفور و ملعونی را بیاورند می‌گفتند طرف مثل شمر می‌ماند. یک جایی دعوت داشتم به من گفتند خوشحال‌اند شمر را یک ایرانی کشته و آقای رویگری دل ما را خنک کردی! در آن صحنه آقای فِیلی نگران بودند که شمشیرم به او نخورد. من هم خیلی تلاش کردم که صدمه‌ای نزنم. آقای میرباقری هم طوری نشان دادند که کشتنِ شمر در نگاهِ مخاطب طوری دیده نشود که قهرمان ایرانی داستان مثلِ یک قاتل به چشم آید.
نزدیک بود کور شوم
شاید بسیاری ندانند که شما نزدیک بود در این سریال چشمانتان را از دست بدهید؛ ماجرا از چه قرار بود؟
تبر به بالای چشمانم اصابت کرد و یک دفعه هم شمشیر در پایم رفت. یک دفعه هم اسب مرا داخل کانال انداخت. اما شاید آن ماجرای چشمانم و احتمالِ از دست‌دادن‌شان عجیب و غریب‌تر بود. در همان صحنه شهادتِ «کیان»، سرِ تبر کنده شد و خورد به بالای چشمانم. زیر چشمم خون جمع شد، شانس آوردم که به چشمانم اصابت نکرد. قطعاً کور شده بودم. اسب مرا در داخل کانال انداخت. به اسب نمی‌شود ایراد گرفت! اما تمام این‌ها واقعاً با خروجی خوب مختارنامه جبران شد؛ بازتاب‌هایی که هنوز هم می‌آید و مردم این سریال را دوست دارند. کار تاریخی سختی‌های زیادی دارد و اتفاقات غیرقابل کنترل‌اند.
از شوخی با «مختارنامه» ناراحت می‌شوم
در دو سه سال اخیر به هنگام اعلامِ بازپخش سریال «مختارنامه» شاهدیم که در فضایِ مجازی با این سریال شوخی می‌کنند. شما این شوخی‌ها را دیده‌اید؟
خوشبختانه این شوخی‌ها را ندیدم و نمی‌بینم. اصلاً خوشم نمی‌آید با چنین کار‌هایی شوخی شود. چون شاید خیلی‌ها ندانند چه تلاش‌هایی شد تا این سریال ساخته شود.
درد و دلی با امام حسین (ع)
اگر با صاحب سریال «مختارنامه» و ایام محرم صحبتی دارید بفرمایید؟
یا امام حسین (ع) این کار برای شماست و صاحب اصلی‌اش شما هستید. امیدوارم نظری به این کشور و مردم داشته باشید که همیشه سرافراز و پاینده باشند. این نکته آرزوی خودم هم هست که از شما می‌خواهم شفایم بدهید و یا یک طوری خلاصم کنید. امام حسین (ع) شما برای ما جایگاه ویژه‌ای دارید. همان‌طور که روزی آقای ضرغامی به من می‌گفتند ان‌شاءالله این صدا و آهنگِ «ایران ایران» که خواندید ذخیره آخرت‌تان باشد امیدوارم «مختارنامه» برای همه کسانی که در آن حضور داشتند و زحمت کشیدند ذخیره آخرت باشد.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/766748/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حذف کمانداران ریکرو ایران از بازیهای کشورهای اسلامی

پشت صحنه سکانس سخت کشتن فرزند در «مختارنامه»

عذرخواهی آکادمی اسکار پس از 50 سال

نمانده در دلم دگر توان دوری

«زالاوا» از ماه آینده به صورت جهانی پخش می‌شود

سام درخشانی از فردا روی صحنه است

مهم این نیست از چه راهی به مردم خدمت کنی

غرور عمَر تکه تکه شده است!

چهره ها/ سلفی آینه‌ای و جذاب مادر و دختر معروف سینما

بازی راستاد و جم در نقش «هاشمی رفسنجانی» و «محمدجواد باهنر»

جدیدترین مایکروویو ایرانی به زودی معرفی خواهد شد

توان تولید صنعت لوازم خانگی، بیش از نیاز کشور است

خوراکی که شما را از پارکینسون در امان نگه می‌دارد

تصویری از یک گرداب طلایی در دل کهکشان!

فضاپیمای بزرگ آرتمیس آماده ماموریت شد

کشف یک سیاره جدید به اندازه نپتون به دور یک ستاره آبی

پنجعلی: امیدوارم این بار قهرمان آسیا شویم

مصوبه مجلس، پرداخت حق پخش به باشگاه‌ها را ممنوع کرده است

شماره 7 علی پروین، برازنده سروش رفیعی است / او بهترین خرید پرسپولیس است

آشفته بازار پاریس/ استخدام ناظم برای مسی، امباپه و نیمار جواب نداد!

مشکل دفاعی استقلال در بازی با سپاهان چه بود؟

نام اولین خروجی استقلال لو رفت

ربیعی‌فر: قلعه‌نویی فکر می‌کند سال اول مربیگری اوست

رییسی کیا: مگر ماجدی برگزار کننده انتخابات است که تعارض منافع داشته باشد؟/ نماینده مجلس حق اظهار نظر دارد

مهاجم مس رفسنجان به ذوب‌آهن پیوست

ماجدی: ترجیح دادم کامرانی‌فر به سوئیس برود/ جوانمردانه در انتخابات شرکت می‌کنم

چشم آل‌کثیر به درهای ورود پرسپولیس/ عیسی سرخپوش می‌ماند؟

استقلال - ملوان در انزلی برگزار می‌شود/ 95 درصد مشکلات رفع شده است

منچستر تسلیم رونالدو شد!

درخواست رونالدو و 4 بازیکن ناراضی منچستریونایتد از مدیران باشگاه

آخرین وضعیت وحید امیری برای همراهی پرسپولیس مشخص شد

فیفا گفته افراد با پرونده باز حق شرکت در انتخابات را ندارند

رمزگشایی از صحبت های درویش در مورد ناکامی در جذب کاسیانو

2 بند فوتبالی در ارسال تخلفات فولاد مبارکه به قوه قضاییه

درخشان: حالا دیگر پرسپولیس باید بارش را برای قهرمانی ببندد/ عبدی باید بیشتر از این‌ها رشد می‌کرد

نرم‌افزار دائره المعارف علامه «محمدرضا حکیمی» منتشر می‌شود

در دنیایی که هم بی‌رحم است و هم زیبا، نه خوش‌بینی به کار می‌آید، نه بدبینی

20 متن شب بخیر عاشقانه خاص، کوتاه و بسیار رمانتیک

آشنایی با بازار کار رشته بهداشت حرفه ای و گرایش‌ های آن

تبریک رسمی عید قربان اداری به همکار و دوست

طرز تهیه کیک آلبالو دو رنگ

طرز تهیه کوکی کلاسیک

داستان اولین کسی که ایرانی‌ها را به غرب بدبین کرد

نخستین دوره مسابقات ملی بازی های ساحلی کیش برگزار می شود

با فوت 78 بیمار کرونایی، شمار جانباختگان به بیش از 143هزار نفر رسید

در تور اروپای «ایوان بند» از نام آلبوم جدیدشان رونمایی شد

تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر نفت در پاکستان 20 کشته داد

کیفیت فاجعه‌بار امنیت پراید؛ سرقت در کمتر از 30ثانیه

معاون پلیس فتا: مجرمان سایبری دانش الگوریتم را بلدند

وزارت راه: دستور توقف پروژه متروپل صادر شده بود اما توجهی به آن نشد