آریا بانو

آخرين مطالب

دانش‌آموزان ایرانی در ترکیه چه می‌کنند؟ اجتماعي

دانش‌آموزان ایرانی در ترکیه چه می‌کنند؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - دنیای اقتصاد / موج مهاجرت در حال تنوع بخشی است. اگر یک روز رتبه‌های خاص دانشگاه‌های برتر کشور راهی دانشگاه‌های آمریکا و اروپا می‌شدند، بعدتر سرمایه‌ها راه کشورهای آسیایی را پیدا کردند و حالا محصلان از مدرسه، پا‌ به مدارس خارجی می‌گذارند تا ترکیب و تنوع مهاجرت را رنگین‌تر کنند. تاکید بیشتر بر اعزام دانش‌آموزان پسر است، تا پیش از مشمول شدن، مرز را رد کنند.
از تعداد محصلان مهاجر عدد دقیقی در دست نیست و هنوز به عنوان یک بحران اعلام نشده است. اما موسسات اعزام دانش‌آموز به کشورهایی نظیر ترکیه در حال فعالیت هستند. شرایط سهل و ساده به نظر می‌آید، البته در ابتدا در ادامه پروژه خرید ملک، به عنوان ساده‌ترین راه نیز در لیست شما قرار داده می‌شود. فهرست موسسات ارسال دانش‌آموز را هم مانند دانشجو به سادگی می‌توان به دست آورد، خوب و بد بودن آن بستگی به تجربیات کسانی دارد که این راه را پیش‌تر رفته‌اند و شانس و اقبال شما که بستگی زیادی به سرمایه و حساب بانکی‌تان دارد که به نظر می‌رسد بخش اصلی ماجرا باشد.
زبان صفر دانش‌آموزان
پیش از مهاجرت به هر کشوری، نخستین نکته‌ای که سفارش و تاکید می‌شود، ارتقای دانش زبان برای سهولت زندگی و برقراری ارتباطات است. وقتی پای تحصیل در میان باشد، این موضوع اهمیت دو چندان پیدا می‌کند، موضوعی که موسسات ارسال دانش‌آموز به کلی آن را رد می‌کنند. البته اگر فرزند شما زبان بداند، وضعیت بهتری دارد. بر اساس نوع مدارس شما می‌توانید مدارس ایرانی که زیرنظر سفارتخانه ایران اداره می‌شود، مدارس خصوصی یا بین‌المللی را انتخاب کنید. یکی از موسسات در مرکز تهران، مدارسی در سه شهر استانبول، آنکارا و ازمیر را پیشنهاد می‌کند. در این شرایط شما ابتدا باید شهر را انتخاب کنید. هر کدام را هم نام ببرید، آنها بسته به موقعیت خود و میزان ارتباطاتی که با مدرسه یا موسسات املاک دارند، شهر دیگری را پیشنهاد می‌کنند و سعی می‌کنند بسته جذاب‌تری ارائه دهند. مثلا اگر بگویید استانبول، آنها می‌گویند: «به اسم و رسم آن نگاه نکنید، شلوغ است و گران، در عوض ازمیر، دقیقا بهشت است. مدارس آن هم نمونه و عالی. هزینه زندگی هم متعادل‌تر و مقرون به‌صرفه است. باز انتخاب با شماست.»
تکلیف مدارس ایرانی مشخص است، زبان فارسی و محتویات درسی مشابه ایران است. اما فرزند شما می‌تواند این شانس را داشته باشد که زبان ترکی را در محیط بیاموزد و اگر خیلی مستعد و جویای دانش باشد، می‌تواند در موسسات زبان انگلیسی نیز ثبت‌نام کند. این مهارت احتمالا در آینده او تاثیر چشمگیری خواهد داشت. اما در مدارس بین‌المللی دانش‌آموزان که از هر ملیتی هستند، با هر دانش زبانی در کلاس‌ها حاضر می‌شوند، زبان انگلیسی و ترکی به صورت مشترک آموزش داده می‌شود. در مدارس دولتی، کلاس‌ها به‌طور کامل به زبان ترکی هستند، در عوض هزینه آن با هر سطح مالی همخوان است.
موسسه پیشنهاد می‌دهد حتی در حد چند جلسه هم که شده فرزندتان را تحت آموزش اساتید آنها قرار دهید تا حداقل با الفبا و تعدادی واژه آشنا شود و چندان گنگ نباشد. این موسسه هم‌زمان در حال انجام کارهای اعزام دو خواهر اصفهانی، خواهر و برادری مشهدی و نوجوانی تهرانی است. مدارس ترکیه شرط معدل ندارند و موسسه در هر دوره زمانی آماده ارسال فرزندتان به ترکیه است، به شرط آنکه قرارداد سفت و محکمی ببندید. هزینه قرارداد هزار دلار است که به قیمت امروز حدود 35 تا 36 میلیون تومان می‌شود.
50 درصد آن را به محض عقد قرارداد باید پرداخت کنید و 50 درصد باقی‌مانده بعد از ثبت‌نام پرداخت می‌شود. این هزینه برای معرفی مدرسه، انجام پروسه اپلای و انجام کارهای ثبت‌نام در مدرسه است. البته اگر از آن دسته‌ای باشید که نیاز به گروه حمایت‌گر داشته باشید، تیم استقبال به فرودگاه می‌آید، می‌توانند برایتان هتل بگیرند یا خانه‌ای اجاره کنند، هنگام ثبت‌نام در مدرسه در کنارتان باشند و بابت تمام این خدمات هزینه‌هایش را به لیر دریافت کنند.
مدرسه پیشنهادی برای دانش‌آموزی در کلاس هشتم، مدرسه‌ای دوزبانه و بین‌المللی در ازمیر است که هزینه سالانه آن 60 هزار لیر است، یعنی عددی حوالی 110 تا 120 میلیون تومان. این مدرسه پیست اسب‌سواری و استخر بزرگی دارد. اگر مشکلی نیست، اول باید 50 درصد قرارداد را پرداخت کنید و بعد‌ دار و ندار خودتان و فرزندتان را به زبان انگلیسی و ترکی ترجمه کنید. از شناسنامه و کارت ملی تا کارنامه‌ها و ریزنمرات. دیگر می‌ماند خرید چمدان و بلیت. بلیتی که مجوز اقامت سه ماهه به شما می‌دهد، البته به شرط آنکه پاسپورت‌تان به اندازه کافی اعتبار داشته باشد. پذیرش مدرسه، هیچ موقعیت ویژه‌ای به شما و فرزندتان نمی‌دهد، بلکه اصلا حالا او نیازمند آن است که شما دست بجنبانید و مجوزی برایش جفت‌وجور کنید تا بتواند درس بخواند. مثلا ملکی بخرید، کسب‌وکاری راه بیندازید، سرمایه‌گذاری کنید. خلاصه حساب بانکی‌تان را کار بیندازید.
با خرید ملک پایتان را سفت کنید
وقتی حسابی مشتاق رفتن به ترکیه شدید که هوای بهار و تابستانش عالی و آسمانش آبی‌تر است و تنوع اقوام در آنجا بیداد می‌کند، حالا وقت ورق اصلی است که مدیران رو کنند. به افراد زیر 18 سال اقامت داده نمی‌شود، مگر از طریق والدین. والدین می‌توانند در یکی از دانشگاه‌ها شروع به تحصیل کنند، گذشته از علاقه به تحصیل و مقطع تحصیلی، فاکتور زبان، موضوع مهمی است که شاید هر کس از عهده آن برنیاید. شانس بعدی خرید ملک است که مشاور آن را به عنوان ساده‌ترین راه پیشنهاد می‌دهد. «مشاوران ما در دفتر ازمیر آماده ارائه هر گونه خدمات هستند و ملک‌هایی را که با شرایط شما همخوان است، معرفی می‌کنند و تا لحظه خرید با شما هستند.» این هزینه حداقل 75 هزار دلار است. البته مشاوران املاک در ازمیر، روی عدد 80 تا 85 توافق دارند و به «دنیای اقتصاد» می‌گویند: «بهتر است عدد منطقی‌تری را در نظر بگیرید تا چندان شوکه نشوید.»
مشاوری در تهران می‌گوید: «ظرف یک هفته تا 10 روز نه تنها خانه‌تان را در ازمیر می‌پسندید، بلکه می‌خرید و سند می‌زنید و راهی اداره اقامت می‌شوید.» نتیجه اداره اقامت سرنوشت شما و تحصیل فرزندتان را روشن می‌کند. آقای مشاور که تاکید زیادی بر عنوان «دکتر» دارد، یک هفته تا 10 روز زمان را برای ثبت‌نام، خرید خانه و دریافت اقامت کافی می‌داند.
شرایط در ازمیر کمی متفاوت است. مانند هر شهر دیگری ممکن است به سادگی ملک موردنظرتان را با قیمتی که در نظر گرفته‌اید، پیدا نکنید. محله برایتان مهم است، نزدیکی مدرسه به خانه را حتما در نظر می‌گیرید، مراکز خرید را سبک و سنگین می‌کنید. از آن طرف نورگیر بودن خانه، مساحت آن، دلچسب بودن و هزار دلیل و معیار دیگر وجود دارد که ممکن است پروسه خرید را طولانی کند یا حتی اعداد و ارقام را بالاتر ببرد، چون بعید است قیمت‌ها پایین بیاید و دنیا به کام جیب شما شود. اما اگر خریداری کنید، باید راهی اداره اقامت شوید.
منابع معتبر می‌گویند زمان یک هفته تا 10 روز بستگی به شانس شما دارد، گاهی اداره اقامت خلوت است و برای دو روز بعد به شما وقت مصاحبه و ارائه مدارک را می‌دهد و گاهی ممکن است چندان شلوغ باشد که برای یک ماه دیگر هم وقت ندهد. به خصوص آنکه از زمان جنگ اوکراین و شوروی، شهروندان آنها رفت و آمد بیشتری به اداره اقامت پیدا کرده‌اند. با همه این اوصاف، اگر رفتنی شدید و ماندگار، حداقل هزینه ماهانه شما در شهری مانند ازمیر، 7 هزار لیر در ماه است که شامل رفت و آمد و خورد و خوراک می‌شود.
از دیگر خدماتی که موسسات ارائه می‌دهند، اعزام دانش‌آموزان به کاناداست. این پروسه شاید زمان‌بر باشد، اما دانش‌آموزان می‌توانند بعد از پذیرش اولیه، به صورت آنلاین در کلاس‌ها شرکت کنند، زبان انگلیسی‌شان را تقویت کنند و در عین حال در مدارس ایرانی نیز مدرک بگیرند. مشاور می‌گوید داشتن این مدرک از مدرسه کانادایی، شانس بزرگی است که بعدتر می‌تواند در پذیرش دانشجویی و دریافت ویزا کمک کند. با این حساب، گروهی در مرز آنلاین منتظر ایستاده‌اند تا به وقتش مرزهای تازه‌ای را کشف کنند.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/789811/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مثلث برمودایی دیگر در استرالیا کشف شد!

ربات جراح با برداشتن تومور سرطانی از گلوی مردی 61 ساله جان او را نجات داد

فناوری عجیب توپ‌های شارژی جام‌جهانی قطر!

زیبایی‌هایی که ما در آسمان شب نمی‌بینیم!

جام‌جهانی/ ایران بهترین تیم آسیایی

جام‌جهانی/ اعلام ترکیب جنجالی پرتغال مقابل سوییس

جام‌جهانی/ سجده شکر مراکشی‌ها پس از شکست اسپانیا

واکنش وزیر به حکم دیوان عدالت اداری/ سرپرست فدراسیون سوارکاری منصوب شد

جام‌جهانی/ هواداران پرتغال و سوئیس در راه ورزشگاه لوسیل

جام‌جهانی/ فاجعه بزرگ با نفرین آلمان

جام‌جهانی/ تاریخ‌سازی در قطر

ابرقهرمان شب تاریخی جام‌جهانی

جام‌جهانی/ اشرف حکیمی در امن‌ترین آغوش جهان

سرمربی شگفتی‌ساز جام‌جهانی در یک ورزشگاه اسپانیا و پرسپولیس را برد!

دومین درس جام‌جهانی برای ایران/ بالا انداختن مربی بعد از افتخارآفرینی واقعی

حال اسطوره بهتر است

جام‌جهانی/ رستگاری در سه ماه؛ شاهکار ولید رکراکی

پرسپولیس رکورددار تاریخ دربی می‌شود

واکنش رکراکی به تاریخ‌سازی در جام‌جهانی

جام‌جهانی/ گل اول پرتغال به سوئیس با گزارش عربی

جام‌جهانی/ کار تیمی زیبای پرتغالی‌ها

جام‌جهانی/ فرصت گلزنی برای سوئیس که توپ از روی خط دروازه برگشت

حضور ستاره سابق بارسلونا در تمرین آلومینیوم اراک

جام‌جهانی/ پاس فوق‌العاده برونو فرناندز و فرصت‌سوزی عجیب گنزالو راموس

رد پای باشگاه استقلال در قرارداد VAR

جام‌جهانی/ ازدحام عکاسان برای عکس گرفتن از رونالدوی نیمکت‌نشین

جام‌جهانی/ آرزوی بزرگ زیدان نقش بر آب می‌شود؟

جام‌جهانی/ نگرانی در اردوی فرانسه در مورد فوق‌ستاره

جام‌جهانی/ روزهای سیاه رونالدو؛ رکورد منفی کریس پس از 14 سال

جلال خسروی درگذشت

قند پارسی/ حکایتی از  قابوسنامه

داستان صوتی/ چرا فوتبال مهم است؟؛ داستان زندگی اسطوره فوتبال "پله" _قسمت دوم

آداب و فضیلت روزه نیمه شعبان بر اساس روایات معتبر

بسترسازی برای حضور تیم های ملی و بین المللی ورزشی در کیش

عبدالملکی: پیشرفت های فرهنگی کیش در دولت سیزدهم محسوس است

با صدای مانی رهنما از «برف» بشنوید

با بنیامین بهادری "دوباره چشمات" را گوش دهید

صومعه‌ای کهن میان کوه‌های آتشفشانی

کوههای رنگی اژدها در گرمسار سمنان

4گوشه دنیا/ آدمخوار ژاپنی در 73 سالگی درگذشت!

دسته‌های عزاداری فاطمیه در بین‌الحرمین

ادعاهای جوانی که شاهد یک پرونده را کشت

مادر شهید‌ عجمیان: در دادگاه دیدم پسرم را چطور زدند

پاسخی برای جمله اشتباه «عیسی به دین خود، موسی به دین خود»

طرز تهیه پاستا با مرغ و سس خامه‌ای ؛ یک فست فود سالم و آسان 30 دقیقه‌ای

طرز تهیه سالاد لوبیا قرمز و انار؛ ویژه شب یلدا

سوپ کاهو یکی از محبوب ترین سوپ ها

توپک ماکارونی و پنیر  برای بچه های بهانه گیر

بهترین راهکار برای درمان التهاب گلو

خواص شگفت‌انگیز این خوراکی برای تقویت روده‌ و سلامت دندان‌