آریا بانو

آخرين مطالب

کشف یک ستون بزرگ از سنگ مذاب در زیر دشت‌های مریخ گوناگون

کشف یک ستون بزرگ از سنگ مذاب در زیر دشت‌های مریخ
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایسنا / دانشمندان باور دارند ستون بزرگی از سنگ مذاب که در مریخ کشف شده است، احتمالا عناصر مورد نیاز میکروب‌های بیگانه را برای رشد کردن در زیر سطح در بر دارد.
به نقل از دیلی میل، ستون بزرگی از سنگ مذاب زیر دشت‌های شمالی مریخ کشف شده است و دانشمندان باور دارند که ممکن است حاوی عناصر مورد نیاز میکروب‌های بیگانه برای رشد کردن در زیر سطح باشد.
بیانیه‌ای که روز دوشنبه توسط دانشمندان آزمایشگاه قمری و سیاره‌ای "دانشگاه آریزونا" (UArizona) منتشر شد، حاکی از این است که این نوع سنگ‌ها متان و هیدروژن تولید می‌کنند. حیات میکروبی امروزی می‌تواند از متان و هیدروژن به عنوان انرژی استفاده کند. این گروه پژوهشی خاطرنشان کردند که میکروب‌های روی زمین، در محیط‌های مشابه رشد می‌کنند و معتقدند که ممکن است در مریخ نیز همین گونه باشد.
این سنگ مذاب علاوه بر این که پناهگاهی برای زندگی است، می‌تواند نشانگر این باشد که چرا مریخ‌لرزه‌ها در نزدیکی این منطقه موسوم به "گوداله‌های سربروس" (Cerberus Fossae) شناسایی شده‌اند که خانه مجموعه آتشفشانی "هامونه الیسیوم" (Elysium Planitia) است.

آریا بانو

مریخ به عنوان یک زمین سرد و عقیم در نظر گرفته می‌شود که میلیاردها سال پیش مرده است، اما این پژوهش جدید، شواهد بیشتری ارائه می‌دهد مبنی بر این که مریخ، بسیار زنده است. لرزه‌ها و فوران‌های آتشفشانی در زیر سطح ساکت و فریبنده مریخ در حال وقوع هستند.
"آدرین بروکت" (Adrien Broquet) و "جفری اندروز هانا" (Jeffrey Andrews-Hanna)، ژئوفیزیکدانان سیاره‌ای دانشگاه آریزونا نوشتند: نتایج پژوهش‌های ما نشان می‌دهند که درون مریخ امروز از نظر ژئودینامیکی فعال است و حالت آتشفشانی این سیاره توسط توده‌های گوشته حاصل از شکل‌گیری نواحی آتشفشانی دوره "هسپرین" (Hesperian) و فلات "تارسیس" (Tharsis)، از گذشته تا به امروز هدایت شده است.
این گروه پژوهشی در مورد این که چگونه زندگی در زیر سطح می‌تواند رشد کند، عنوان کردند که منطقه مورد بررسی، سیلاب مایع را در گذشته زمین‌شناسی اخیر خود تجربه کرده، اما علت آن همچنان یک راز باقی مانده است.
اندروز هانا گفت: همان گرمای ناشی از توده‌ای که به فعالیت‌های آتشفشانی و لرزه‌ای ادامه می‌دهد، می‌تواند یخ‌ها را نیز برای ایجاد سیلاب، ذوب کند و باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی شود که زندگی را در اعماق زمین حفظ می‌کنند. میکروب‌های روی زمین، در محیط‌هایی از این دست شکوفا می‌شوند و این امر می‌تواند در مورد مریخ نیز صادق باشد. این کشف فراتر از توضیح فعالیت‌های لرزه‌ای مرموز و تجدید حیات در فعالیت‌های آتشفشانی است.
این گروه پژوهشی، مشاهدات مداری و مدل‌های رایانه‌ای ژئوفیزیکی گوداله‌های سربروس را ترکیب کردند و شواهدی را در مورد رسوبات آتشفشانی با قدمت 5000 سال به دست آوردند.
مجموعه آتشفشانی "کوه‌های الیسیوم" (Elysium Mons) که در محدوده 800 مایلی گوداله‌های سربروس قرار دارد، گدازه مذاب را در خود جای داده است و باعث می‌شود که لرزه‌هایی در سیاره پیش بیایند.
بروکت گفت: پژوهش ما، شواهدی را ارائه می‌کند که نشان می‌دهند یک ستون گوشته فعال و غول‌پیکر در مریخ امروزی وجود دارد.
این گروه پژوهشی، از داده‌های مریخ‌نورد "اینسایت" (Insight) ناسا استفاده کردند که نخستین بار در سال 2018 روی مریخ فرود آمد و مجموعه‌ای از مریخ‌لرزه‌ها را در سطح این سیاره شناسایی کرد.

آریا بانو

گروه اینسایت اخیرا مشخص کرده‌اند که تقریبا همه مریخ‌لرزه‌ها از این منطقه سرچشمه می‌گیرند. آنها یافته‌های خود را در ماه اکتبر اعلام کردند. این نتایج نشان داد که ماگما می‌تواند در اعماق سطح مریخ جریان یابد.
آتشفشان‌ها و زلزله‌هایی که روی زمین رخ می‌دهند، معمولا با "تکتونیک صفحه‌ای" (Plate tectonics) در حال تغییر یافتن مرتبط هستند، اما مریخ دارای تکتونیک صفحه‌ای نیست و همین موضوع باعث شد که پژوهشگران بگویند که این رویدادها نتیجه وجود یک ستون گوشته هستند.
توده‌های گوشته، حباب‌های غول‌پیکری از سنگ‌های گرم و شناور هستند که از اعماق یک سیاره بالا می‌آیند و از لایه میانی آن که گوشته است، عبور می‌کنند تا به پایه پوسته آن برسند. بدین ترتیب، باعث وقوع زلزله، ایجاد گسل‌ها و فوران‌های آتشفشانی می‌شوند. به عنوان مثال، زنجیره جزایر هاوایی زمانی تشکیل شد که صفحه اقیانوس آرام، به آرامی روی یک ستون گوشته حرکت کرد.

آریا بانو

اندروز هانا گفت: ما شواهدی قوی مبنی بر فعال بودن توده‌های گوشته در زمین و زهره در اختیار داریم اما در مورد جهان کوچک و ظاهرا سردی مانند مریخ چنین انتظاری وجود ندارد. مریخ بین سه تا چهار میلیارد سال پیش، بیشترین فعالیت را داشت و دیدگاه غالب این است که سیاره سرخ اساسا امروز مرده است.
بخش قابل توجهی از فعالیت‌های آتشفشانی که در اوایل تاریخ سیاره رخ دادند، بلندترین آتشفشان‌ها را در منظومه شمسی ساختند و بیشتر نیمکره شمالی را در رسوبات آتشفشانی پوشاندند. فعالیت کمی که به تازگی رخ داده است، معمولا به فرآیندهای غیرفعال در یک سیاره رو به خنک شدن نسبت داده می‌شود.
با نگاهی عمیق‌تر به ویژگی‌های هامونه الیسیوم، پژوهشگران دریافتند که سطح آن بیش از یک مایل بلند شده است که با عملکرد داخلی یک ستون گوشته مطابقت دارد. اندازه‌گیری‌های جداگانه نشان داد که کف دهانه‌های برخوردی، در جهت ستون کج می‌شود. این موضوع بیشتر از این ایده پشتیبانی می‌کند که پس از تشکیل دهانه‌ها، چیزی سطح را به سمت بالا هل داده است.
با وجود تمام شواهد حاکی از وجود یک ستون، پژوهشگران در نهایت یک مدل تکتونیکی را در این منطقه به کار بردند که حضور یک ستون غول‌پیکر به عرض 2500 مایل را آشکار کرد. به گفته پژوهشگران، این تنها راه برای توضیح دادن عامل تشکیل گوداله‌های سربروس بود.
بروکت گفت: این یافته‌ها چالشی را برای مدل‌هایی ایجاد می‌کنند که دانشمندان سیاره‌شناسی آنها را برای بررسی تکامل حرارتی سیارات به کار می‌برند. این ستون گوشته، بر ناحیه‌ای از مریخ تأثیر گذاشته که تقریبا معادل قاره آمریکا است. پژوهش‌های آینده باید راهی را برای توضیح دادن دلیل وجود ستون گوشته بسیار بزرگی که انتظار نمی‌رفت در آنجا وجود داشته باشد، پیدا کنند. پیش از این فکر می‌کردیم که مریخ‌نورد اینسایت در یکی از خسته‌کننده‌ترین مناطق مریخ از نظر زمین‌شناسی فرود آمده، اما پژوهش ما نشان می‌دهد که اینسایت درست بالای سر ستون فعال فرود آمده است.
وجود یک ستون فعال، بر تفسیر داده‌های لرزه‌ای ثبت‌شده توسط اینسایت تأثیر می‌گذارد. بروکت گفت: در اختیار داشتن یک ستون گوشته فعال در مریخ، یک تغییر اساسی برای درک ما در مورد تکامل زمین‌شناسی این سیاره به شمار می‌رود. این مشابه زمانی است که تجزیه و تحلیل لرزه‌های ثبت‌شده در دوران ماموریت "آپولو" (Apollo) نشان داد که هسته ماه مذاب است.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/792471/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کشف رموز منشا بادهای خورشیدی توسط پارکر

IOC از کمیته المپیک ایران گزارش کتبی خواست

رسمی؛ مقصد جدید مدافع سپاهان مشخص شد

آمار فوق‌العاده منچستریونایتد در اولدترافورد

مخالفت آمریکا با استفاده از پرچم و سرود روسیه

واکنش لیونل مسی به درگیری با ام‌باپه

تصادف خطرناک در یک مسابقه دوچرخه‌سواری

قدیس ناپل؛ دیواری برای عبادت کردن مارادونا!

مصاف ایران با تیم چند ملیتی قطر

اجرای VAR لَنگ پول!

ساپینتوی خشمگین کنار زمین را دوست ندارد

اعتراف درباره پنالتی پرسپولیس/ حرف رحمتی را تکذیب می‌کنم!

علی محمد مؤدب مشاور وزیر در امور شعر شد

آیین میهمانی لاله‌ها و عطرافشانی گلزار مطهر شهدا در استان ایلام

دیدار با خانواده‌های معظم شهدا به نمایندگی از دولت به مناسبت میلاد با سعادت حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)

روایت سولیوان از نفوذ سفارت آمریکا در تهران/ "2 هزار مأمور در ایران داشتیم"

آهنگ امیر عباس گلاب با نام «هی تو»

بازی با مرگ در خطرناک‌ترین نقطه کره زمین

ماجرای پیامک جعلی با نام سازمان تامین اجتماعی

فرصت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی سال 1402 تمدید شد

دستور رئیسی برای اسکان مناسب زلزله‌زدگان خوی

پلاستیک رشد فیبروم را تحریک می کنند

بند انداختن صورت بدون نیاز به دیگران

می‌خواهم به اندازه لوکا و تونی در رئال‌مادرید بمانم

غایب قطعی نفت آبادان مقابل پرسپولیس

همه گل‌های علی دایی در تیم‌ملی/ شهریار چند گل با سر زده؟!

فقط به درخشش در میادین جهانی و المپیک می‌اندیشم

دوست ندارم صحبت‌های گل‌محمدی را باور کنم اما...

ستاره ایرانی با اختلاف بهترین شد

جنجال در برنابئو؛ داور علیه رئال‌مادرید!

حمایت تمام‌عیار استقلال از ساپینتوی عصبانی!

حضور قاضی‌زاده هاشمی در شبکه استانی خراسان جنوبی/ استفاده از ظرفیت نخبگان ایثارگر برای حل مشکلات ایثارگران/ایجاد روش‌های مختلف برای ارتباط جامعه ایثارگری با بنیاد/ارائه خدمات الکترونیک هوشمند به ایثارگران

«کاستروئیسم» چه بود؟

آهنگ «یواش یواش» با صدای آروین صمیمی

تولد 5 قلوها در گنبدکاووس؛ مادر 33ساله قبلا 4 زایمان داشته است

برخورد بیش از 12 خودرو در جاده‌های یخ زده

پاسخ‌های جالب کارگرانِ شاغل در یکی از سخت‌ترین مشاغل دنیا به یک سوال؛ انتظار دارید در روز مرد چه هدیه‌ای بگیرید؟

تصاویری زیبا از گرگ مادر و فرزندش در جنگل‌های هیرکانی

منشا وقوع پدیده گرد و غبار در خوزستان و کشور از زبان معاون رئیسی

اردوگاهی که 24 ساعته در مناطق زلزله‌زده خوی برپا شد

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور؛ کاهش دما تا 7 درجه در شمال و شمال غرب

گرگ مادر به همراه دو فرزندش در جنگل‌های هیرکانی

استوری/ آقای کربلا دلم لک زده برای شب‌های کربلا

طرز تهیه سالاد ماکارونی ایتالیایی خوشمزه و مجلسی

خوردن فست فود در چه فاصله زمانی بی خطر است

نیم نگاهی به داستان های خارجی در فیلم فجر

استفاده از نفتالین به عنوان سوخت فضایی

انتخاب سرنوشت‌ساز فدراسیون انوشیروانی

دلیل عصبانیت سرمربی استقلال مشخص شد

محکومیت IOC برای بازگرداندن ورزشکاران روسی!