آریا بانو

آخرين مطالب

به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات مطرح شد

قلیان مضرتر از سیگار است پزشکي

قلیان مضرتر از سیگار است
  بزرگنمايي:

آریا بانو - رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی گفت: مصرف سیگار در زنان ایرانی حدود یک هشتم کمتر از مردان است.

استعمال دخانیات در بین دختران و پسران افزایش پیدا کرده است و این موضوع به معنای بروز بیماری های مختلف در آینده ای نزدیک در مصرف کننده های محصولات دخانی در ایران است.
به تازگی اضافه کردن عطر و طعم به محصولات دخانی سبب جذب بیشتر جوانان شده است که البته بر طبق قانون این کار تخلف محسوب می شود.
ماده 7 قانون کنترل دخانیات:
پروانه فروش فرآورده‌های دخانی توسط وزارت صنعت صادر می‌شود و توزیع فرآورده‌های دخانی از سوی اشخاص فاقد پروانه فروش ممنوع است.
بهزاد ولی زاده، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بر اساس ماده هفت قانون کنترل دخانیات، سوپرمارکت ها و خوار و بار فروشی های از جمله صنوف مجاز فروش دخانیات در ستاد کشوری کنترل دخانیات هستند. در سال 87 فقط همین اصناف مجاز به ارائه دخانیات در کشور بوده اند که در همان سال دستورالعملی تهیه شده است و فعالین صنفی باید از این دستورالعمل تبعیت کنند و باید پروانه فروش را اخذ کنند. در این پروانه آمده است که فروش سیگار به صورت نخی به افراد زیر 18 سال ممنوع است و فروش دخانیات در فاصله کم‌تر از 100 متر به مراکز آموزشی نیز بر طبق مصوبه کنترل دخانیات ممنوع است.
او بیان کرد: پروانه فروش محصولات دخانی متاسفانه به طور جدی اجرا نشده است و تعداد زیادی واحد صنفی به صورت غیر مجاز اقدام به فعالیت در این حوزه و فروش محصولات دخانی کرده اند.
ولی زاده افزود: بر اساس قانون فروش بدون مجوز محصولات دخانی ممنوع بوده و برای متخلفان جرائمی تا سقف 26 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. وزارت صنعت باید تسهیل کند تا صنوف غیر مجاز و بدون پروانه اقدام به ورود در حوزه فروش محصولات دخانی نکنند. به دکه‌های روزنامه فروشی یک سال مهلت داده شده است و در صورت اجرای درست قانون، پروانه فروش محصولات دخانی به صورت دائم داده شود.
ماده 6 قانون کنترل دخانیات:
کلیه فرآورده‌های دخانی باید در بسته‌هایی با شماره سریال و برچسب ویژه شرکت دخانیات عرضه شوند و درج عبارت «مخصوص فروش در ایران» بر روی کلیه بسته‌بندی‌های فرآورده‌های دخانی وارداتی الزامی است.
او بیان کرد: در ماده ششم قانون کنترل دخانیات آمده است که محصولات دخانی به صورت بسته بندی و با شماره سریال باشند. در گذشته صدق می‌کرد؛ اما در سال 90 که شرکت دخانیات به بخش خصوصی واگذار شده است باید بر روی تمام محصولات اسم وزارت صنعت آورده شود و الان کد رهگیری بر روی پاکت‌های سیگار درج شده و باید بر روی بسته‌های تنباکو نیز درج شود. این موضوع نشان دهنده این است که از نقطه تولید تا مصرف سیگار در چه مرحله‌ای بوده و درج این کد در راستای ریشه کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی است.
ماده 5 قانون کنترل دخانیات:
پیام‌های هشدار سلامتی و زیان‌های دخانیات باید به صورت مصور و حداقل پنجاه درصد (نصف) سطح هر طرف پاکت سیگار (تولیدی یا وارداتی) را پوشش بدهد.
ولی زاده ادامه داد: طبق ماده پنجم قانون کنترل دخانیات باید حداقل 50 درصد از کاغذ پاکت محصولات دخانی در دو طرف حاوی مطالب هشدار دهنده باشد. تعدادی از پاکت‌های سیگار این دستورالعمل را دارند. البته تصاویر جدیدی بر روی پاکت‌های سیگار نرفته است و از سال 95 پیگیر اصلاح بسته بندی محصولات دخانی هستیم.
او اضافه کرد: بسته‌های پاکت سیگار از لحاظ سایز، طرح و اندازه همگی باید به یک شکل باشند که این مصوبه کنترل دخانیات است.
او بیان کرد: بسته بندی پاکت‌های سیگار و محصولات دخانی باید ساده باشد و هرگونه عبارت ترغیب کننده بر روی بسته‌های سیگار باید حذف شود. تنوع طراحی بسته بندی پاکت‌های سیگار مانع بزرگی است و از این بسته بندی برای تبلیغات محصولات دخانی استفاده می‌شود.
ماده 12 قانون کنترل دخانیات:
فروش سیگار به افراد زیر هجده سال ممنوع است و علاوه بر ضبط فرآورده‌های دخانی کشف‌شده نزد متخلف، وی به جزای نقدی از یکصد هزار ریال تا پانصد هزار ریال محکوم می‌شود.
او گفت: جریمه فروش محصولات دخانی به افراد زیر 18 سال در قانون ذکر شده است. اجرای این قانون سخت است و تخلف در زمانی رخ می دهد که احتمال حضور بازرس کم است. به همین دلیل وزارت بهداشت سامانه 190 را برای گزارش‌های مردمی راه اندازی کرده است. جریمه این کار از 87 تا 500 هزار تومان است و در صورت تکرار حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان جریمه برای فرد متخلف در نظر گرفته می‌شود که مبلغ ناچیزی است. اعداد و ارقام جریمه مطابق با تورم افزایش یافته است، اما معتقدم که بازدارندگی لازم را نخواهد داشت.
ماده 13 قانون کنترل دخانیات:
استعمال دخانیات در ادارات دولتی ممنوع است و چنانچه فرد متخلف از کارکنان آن اداره باشد، به حکم هیئت رسیدگی به تخلفات اداری باید تنبیه شود.
ولی زاده بیان کرد: ماده 13 قانون کنترل دخانیات در خصوص ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی و ادارات دولتی است و قانون تخلفات اداری باید به این موضوع رسیدگی کند. در ضوابط این قانون از جمله تذکر و درج در پرونده دیده شده است. وزارت بهداشت ساختمان بدون دخانیات اعلام شده و تابلو نیز در این مکان نصب شده است.
او افزود: در وزارت بهداشت کمیته‌ای تشکیل شده است که مسئولیت رسیدگی به این گونه تخلفات را دارد. به طور کلی اگر تخلفی انجام شود، توسط اداره نظارتی باید پیگیری شود.
ماده 9 قانون کنترل دخانیات:
وزارت بهداشت موظف است فعالیت‌های پیشگیرانه، درمان و توانبخشی افراد مبتلا به مصرف فرآورده‌های دخانی و خدمات مشاوره‌ای ترک دخانیات را در خدمات اولیه بهداشتی ادغام و زمینه‌های گسترش و حمایت از مراکز مشاوره‌ای و درمانی غیر دولتی ترک مصرف مواد دخانی را فراهم کند.
او گفت: خدمات مشاوره و ترک دخانیات را در شبکه بهداشت و درمان کشور ادغام کرده ایم و در تمام مراکز جامع خدمات سلامت، مداخلات ترک دخانیات در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: از افراد مراجعه کننده به مراکز جامع خدمات سلامت در خصوص مصرف دخانیات سوال می شود و میزان وابستگی افراد به دخانیات نیز اندازه گیری می شود. بستگی به میزان وابستگی، مداخلات خاص برای افراد انجام می شود و مراقب سلامت، پزشک و کارشناس سلامت روان برای ترک اقدامات لازم را انجام خواهند داد.
او افزود: معاونت بهداشت و درمان در زمینه تسهیلات لازم برای فعال سازی بخش خصوصی دستورالعملی را تدوین و به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ کرده است و پزشکانی که علاقه مند بوده اند در مطب خودشان خدمات ترک اعتیاد را انجام دهند، باید در دوره های آموزشی وزارت بهداشت شرکت کنند و پس از اخذ گواهی می توانند این خدمات را در مطب خودشان انجام دهند.
غلامرضا حیدری، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی نیز گفت: طبق آمار بیش از 20 درصد مردان و چهار درصد زنان بالای 15 سال در کشور مصرف روزانه سیگار دارند و از نظر آماری حدود 14 درصد کل افراد جامعه به صورت روزانه به استعمال دخانیات می‌پردازند.
او افزود: درصورتی که مصرف تفننی سیگار و قلیان را نیز در نظر بگیریم، حدود 20 تا 25 درصد افراد جامعه (زن و مرد) مصرف دخانیات دارند که در مقایسه با آمار‌های جهانی از این نظر در جایگاه متوسطی قرار داریم و این در حالی است که در کشور‌های همسایه ما در منطقه خاورمیانه این میزان کمی بالاتر است.
حیدری اضافه کرد: در کشور‌های شمال اروپا، کانادا، تایلند، نیوزیلند و استرالیا میزان مصرف سیگار در سنین بالای 15 سال در زنان و مردان به شش تا نه درصد افراد جامعه رسیده است.
او افزود: سنی که فرد شروع به استعمال سیگار روزانه می‌کند به عنوان سن شروع مصرف تلقی می‌شود که این سن در کشور ما بین 13 تا 15 سالگی است.
حیدری گفت: مصرف سیگار در زنان ایرانی حدود یک هشتم کمتر از مردان است؛ اما استعمال قلیان در هر دو جنس برابر است. استعمال قلیان در زنان در دو دهه اخیر به عنوان یک تفریح ، سرگرمی تفننی و رفتار دسته جمعی افزایش یافته است.
او گفت: افراد تصور می‌کنند در قلیان به دلیل عبور دود از محفظه آب، اثرات سمی و مضر کاهش می‌یابند، اما این یک باور غلط است. زیرا دود تنباکو مرطوب شده و شرایط برای جذب عمقی‌تر آن در ریه فراهم می‌شود. همچنین تعداد پک‌هایی که به قلیان زده می‌شود چندین برابر یک وعده سیگار است و استعمال یک سر قلیان ممکن است ساعت‌ها به طول بینجامد و اگر تمام یا خاموش شود نیز قابل تعویض است.
حیدری افزود: در هنگام استعمال قلیان فرد در مجاورت دودی معادل چندین پاکت سیگار قرار می‌گیرد و این باور که قلیان کاغذ یا ماده کارخانه‌ای ندارد کاملا تصوری اشتباه است.
وی تنباکو‌های عطری را بی کیفیت برشمرد که در صنایع سیگارسازی استفاده نمی‌شوند و با یک سری ترکیبات رنگی و معطر آن‌ها را آماده می‌کنند و اغلب به میکروب‌های مختلف آغشته هستند. مصرف قلیان نه تنها یک روش بهداشتی مصرف دخانیات نیست، بلکه مضرات آن بیشتر از استعمال سیگار است.
او افزود: فرد بدون استفاده از دارو و مشاوره تصمیم به ترک سیگار گرفته و با تلاش و همت استعمال دخانیات را به صورت تدریجی یا به یک باره کنار می‌گذارد. روش مداخله‌ای در افرادی استفاده می‌شود که به شیوه شخصی نمی‌توانند سیگار را ترک کنند.
او گفت: یک تا دو روز پس از ترک سیگار بوی بد بدن فرد که ناشی از استعمال دخانیات است به وسیله گردش خون تصفیه شده و از بین می‌رود.
وی افزود: حدود 30 روز پس از ترک سیگار اثرات مضر آن در بدن کاهش می‌یابد، حجم ریه افزایش یافته، فشار تنفس بهبود می‌یابد، ظرفیت‌های تنفسی ریه نیز سه ماه بعد و در برخی موارد شش ماه بعد به اندازه ریه طبیعی می‌رسد. احتمال بروز عوارض قلبی و عروقی یک سال پس از ترک سیگار و احتمال بروز سرطان‌ها سه تا پنج سال پس از ترک به اندازه یک فرد غیر سیگاری می‌رسد.
حیدری گفت: اگر فرد سیگاری در سال‌های جوانی سیگار را ترک کند، بدنش با قدرت بیشتری می‌تواند به ترمیم عوارض ناشی از استعمال دخانیات بپردازد و عوارض آن بسیار زود برطرف می‌شوند.
او افزود: اگر فرد سیگاری در سنین بالا و پس از ابتلا به بیماری‌های سخت سیگار را ترک کند، بهبود کامل عوارض ناشی از سیگار کمتر از سنین جوانی است. توصیه متخصصان این است که افراد در سال‌های جوانی سیگار را ترک کنند. 

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/963087/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حساس‌ترین بازی هفته؛ برخورد ستاره‌های فوتسالی با یکدیگر

طغیان هواداران رم علیه مورینیو؛ دیگر بس است!

10 گل برتر با ضربه والی در لیگ برتر انگلیس

گل کریستیانو رونالدو به هلند در یورو 2012

پیروزی آ.ا.ک آتن مدیون احسان حاج صفی

کاپیتان برزیل دوباره به فولاد گل زد

دومین بازی سردار در سری A زهر شد!

اردوی تیم ملی فوتسال 10 مهر آغاز می‌شود

خلاصه بازی اوساسونا 0 - اتلتیکومادرید 2

صحبت های رامین رضاییان خطاب به هواداران سپاهان

خلاصه بازی جنوا 4 - آاس رم 1

والیبال انتخابی المپیک؛ نبردگاه ریو و جدال ایران با رقیبان در گروه مرگ

اتهام شرط بندی و تبانی برای اسطوره بارسلونا

اعتصاب بازیکنان فقط به استقلال ضربه می‌زند

مقصد سرمربی سابق تیم ملی برزیل مشخص شد

دنیس اکرت: آرزو دارم برای یک تیم بزرگ در آینده بازی کنم

مارتینو خیال هواداران مسی را راحت کرد

نوری: برنامه‌ریزی‌های فدراسیون معقولانه نیست

نگاهی به عملکرد چلسی در فصل جدید؟

مرور عملکرد لژیونرها در هفته‌ای که گذشت

ستاره های دنیای فوتبال در لیگ های متفرقه

عصبانیت آنچلوتی از وینیسیوس

امید خالدی؛ از برزیل ایران تا ملاثانی

این افراد در معرض خطر ابتلا به ام اس هستند/ علائم اولیه ام اس را بشناسید

سوره حشر؛ افشای اعمال خیانت‌آمیز منافقان در قبال مسلمانان

کامل ترین بازیکن فوتبال کیه ؟

به یاد اسطوره سرخ‌ها هادی نوروزی

4 ورزشکار برتر تاریخ از نظر سون

مثل اینکه داوید دخیا فاصله زیادی با خدافظی از فوتبال نداره

صحبتهای علی آقامحمدی در پنجمین کنگره بین المللی فوتبال کلینیک

درخواست از باشگاه عربستانی؛ این ستاره بارسا را بخرید

جپاروف: 9 بازیکن اصلی تیم ما راهی هانگژو شده‌اند!

اسماعیل نژاد قهرمان شد و یخچال جایزه گرفت

بنر تمسخر آمیز هواداران هیوستون دینامو علیه ستاره آرژانتینی

در ورزشگاه جدید و و فوق العاده برنابئو چه خبر است؟

لحظاتی از بازی دنیس اکرت مهاجم دورگه ایرانی - بلژیکی

دنیس اکرت: بازی بسیار سختی مقابل لیورپول داریم

ادن هازارد همبازی ستاره ایرانی- بلژیکی می‌شود؟

پاسخ دنیس اکرت به پیشنهاد حضور در تیم ملی ایران

وقتی لوکا دانچیچ را به چالش پرتاب توپ درون سبد بسکتبال دعوت می کنند!

سوپرگل دیدنی ادریس فتوحی به الدحیل از روی ضربه آزاد

لحظات جالب و بامزه دنیای فوتبال در هفته اخیر

دو تا لطیفه جدید بشنوید

یاد‌ها و خاطره‌ها؛ رضا رشیدپور 19 ساله در مسابقه طعم پاییز 1376

آهنگ بی کلام عربی، آرامش بخش شب پاییزی شما

تصاویری از جاری‌شدن سیل در استانبول

عامل خرابکاری شبکه توزیع برق در اصفهان دستگیر شد

الهی عظم البلاء؛ صحنە‌‌های آخرالزمانی از بلایای طبیعی در جهان

جن واقعا وجود دارد؟

نماهنگ «موسم برادری و عید رحمته» با نوای میثم‌ مطیعی