آریا بانو
بهترین و بدترین خوراکی‌ها برای کبد چرب
سه شنبه 4 بهمن 1401 - 13:15:49
آریا بانو - سلامت نیوز / برای درمان کبد چرب باید سبک زندگی را تغییر دهید و غذاهایی که برای کبد چرب مضر هستند را از برنامه غذایی حذف کنید. 
بهترین خوراکی ها برای کبد چرب
سبزیجات برگ سبز
کلم، کلم بروکسل، اسفناج، قاصدک و بسیاری از سبزیجات دیگر حاوی گوگرد هستند که به کبد در سم زدایی بدن کمک می کند. ماده ای به نام تاراکساسین که در قاصدک یافت می شود به تحریک ترشح شیره صفرا کمک می کند و فرآیند هضم را تقویت می کند.
قهوه
مطالعات نشان داده اند که نوشیدن قهوه در حد اعتدال می تواند با جلوگیری از تجمع چربی و کلاژن از کبد محافظت کند و خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.
انگور
انگورهای قرمز و بنفش حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی مفید هستند که نمونه بارز آن رسوراترول است که سطح آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد و التهاب را کاهش می دهد. 
بادام ها
آجیل به طور کلی و بادام به طور خاص سرشار از ویتامین E و چربی های غیراشباع هستند. اینها علاوه بر محافظت در برابر بیماری کبد چرب، به کبد در دفع کلسترول بد از بدن و کاهش فشار خون کمک می کنند.
تخم مرغ
تخم مرغ سرشار از تمام هشت اسید آمینه ضروری و کولین است که یک ماده مغذی حیاتی شناخته می شود. اسیدهای آمینه و کولین به کبد در فرآیند سم زدایی کمک می کند و سرعت متابولیسم را بهبود می بخشد.
توت ها
توت ها حاوی مواد شیمیایی گیاهی هستند که به کبد شما در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند. نشان داده شده است که آنتوسیانین و پلی فنول ها خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهند. توت فرنگی، زغال اخته، تمشک، هر نوع توت یک غذای فوق العاده است.
چای سبز
سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام کاتچین است که مصرف آن در حد اعتدال به عملکرد کبد کمک می کند و از کبد در برابر اثرات مخرب سمومی مانند الکل محافظت می کند. مصرف منظم چای سبز میزان چربی ذخیره شده در کبد را مسدود می کند و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را کاهش می دهد.
بدترین غذاها برای کبد
الکل
این در لیست غذاهای مضر برای کبد رتبه اول را دارد. هنگامی که کبد الکل را تجزیه می کند، واکنش شیمیایی حاصل می تواند به سلول های آن آسیب برساند و منجر به التهاب و زخم شود. الکلیسم مزمن مانع از جذب مناسب مواد مغذی می شود و کبد را مجبور به سمی شدن می کند.
غذاهای چرب
همبرگرها، سیب زمینی سرخ کرده، پیتزاها و غیره سرشار از چربی های اشباع شده هستند که می توانند به مرور زمان منجر به التهاب، سیروز شده و انجام کار کبد را سخت تر کنند. آنها همچنین کلسترول بد را بالا می برند و سطح کلسترول خوب را کاهش می دهند.
غذاهای شیرین
کبد قند را به چربی تبدیل می کند. ذخیره بیش از حد چربی در کبد می تواند باعث بیماری کبد چرب شود.
نوشابه و نان سفید
این ترکیبی کشنده از کربوهیدرات های تصفیه شده و مصرف بیش از حد قند است که هیچ فایده ای برای کبد شما ندارد. اینها همچنین خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش می دهند. 
اقلام نمکی
سوپ های کنسرو شده و غذاهای بسته بندی شده سرشار از سدیم هستند و منجر به احتباس مایعات اضافی در کبد می شوند و عملکرد آن را مهار می کنند. 
گوشت قرمز
این ممکن است غنی از پروتئین باشد، اما بر کبد نیز تأثیر می گذارد زیرا نمی تواند این پروتئین را به راحتی تجزیه کند. تجمع پروتئین بیش از حد سمی می شود و بر کبد و مغز تأثیر منفی می گذارد.

http://www.banounews.ir/Fa/News/814345/بهترین-و-بدترین-خوراکی‌ها-برای-کبد-چرب
بستن   چاپ