آریا بانو
این شمشیر تقلبی، اصل از آب درآمد!
چهارشنبه 5 بهمن 1401 - 00:59:13
آریا بانو - همشهری آنلاین / اخیرا معلوم شد شمشیری که حدود 100 سال به عنوان ابزاری کپی شناخته می‌شد، اصل و متعلق به عصر برنز است.
به گزارش به نقل از ساینس الرت، در دهه 1930 یک شمشیر برنزی قدیمی در سواحل رود دانوب، جایی که این رود از بوداپست می‌گذرد، کشف شد. ظاهر این شمشیر طوری بود که به نظر می‌رسید سلاحی مجارستانی متعلق به عصر برنز است، با این حال در آن زمان آن را یک کپی متعلق به قرون وسطی یا بعد از آن در نظر گرفتند. 
برای نزدیک به یک قرن، این شمشیر در موزه فیلد شیکاگو به عنوان یک کپی به نمایش گذاشته شد، اما سال گذشته، در حالی که موزه برای برگزاری نمایشگاهی درباره پادشاهان اروپا در دوران باستان آماده می‌شد، یک باستان‌شناس مجارستانی نگاهی به شمشیر انداخت و سرنوشتش را تغییر داد.
ویلیام پارکینسون، متصدی بخش انسان‌شناسی در موزه فیلد گفت: «شمشیر را بیرون آوردیم. به آن نگاه کرد و در عرض 20 ثانیه گفته که نه این کپی نیست، شمشیر اصل است.» 
پارکینسون البته تنها با این اظهار نظر قانع نشد. آن‌ها تصمیم گرفتند برای اینکه ببینند شمشیر مانند سایر سلاح‌های عصر برنز کشف شده در آن منطقه واقعا از ترکیب درستی از مس و قلع ساخته شده یا نه، کار را به اشعه ایکس بسپارند. 
نتیجه بررسی با اشعه ایکس جالب بود: ترکیبات شیمیایی شمشیر با سایر ابزار متعلق به عصر برنز مطابقت داشت. پارکینسون گفت: «معمولا ماجرا برعکس است، چیزی که فکر می‌کنیم اصل است، جعلی از آب درمی‌آید.»
اکنون کارشناسان فکر می‌کنند که شمشیر باستانی بین سال‌های 1080 تا 900 قبل از میلاد برای اهداف تشریفاتی، احتمالا برای بزرگداشت یک نبرد یا مرگ یکی از عزیزان، طبق سنت رایج در میان فرهنگ‌های اروپایی در آن زمان، به رود دانوب انداخته شده است. 
نمایشگاه موزه فیلد، اولین پادشاهان اروپا، قرار است در مارس 2023 افتتاح شود. شمشیر مذکور، اولین چیزی است که بازدیدکنندگان نمایشگاه هنگام ورود به سالن اصلی مشاهده می‌کنند؛ شیئی که هویت واقعیش شناخته شد و دیگر نادیده گرفته نمی‌شود.

http://www.banounews.ir/Fa/News/814949/این-شمشیر-تقلبی،-اصل-از-آب-درآمد!
بستن   چاپ