آریا بانو

آخرين مطالب

آلیس، فیونا و حبیب از درد فراموشی مُردند فرهنگی هنری

آلیس، فیونا و حبیب از درد فراموشی مُردند
  بزرگنمايي:

آریا بانو - آلزایمر یا بیماری فراموشی سوژه جذابی برای سینما هم هست. در اینجا چند نمونه از بهترین فیلم‌های ایرانی و خارجی که نگاهی به سوژه آلزایمر و فراموشی داشته‌اند را باهم مرور می‌کنیم.
برترین‌ها : 21 سپتامبر به عنوان روز جهانی آلزایمر نام‌گذاری شده است. آلزایمر یا بیماری فراموشی سوژه جذابی برای سینما هم هست. در اینجا چند نمونه از بهترین فیلم‌های ایرانی و خارجی که نگاهی به سوژه آلزایمر و فراموشی داشته‌اند را باهم مرور می‌کنیم.
جدایی نادر از سیمین
فیلم موفق «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی که برنده جایزه اسکار شد در کنار تمام شایستگی‌ها و ارزش‌های خود به موضوع مهمی همچون آلزایمر، به خوبی پرداخته بود. موضوع اصلی این فیلم که با بیماری پدر، گره خورده بود به زیبایی توسط پیمان معادی و زنده یاد علی اصغر شهبازی به تصویر کشیده شده بود. لابد صحنه شاهکاری که در آن نادر پدرش را حمام می‌کند، از یاد نبرده‌اید، صحنه احساس‌برانگیزی که در آن عوامل پشت صحنه هم می‌گریستند.
کفش هایم کو؟

آریا بانو


فیلم سینمایی «کفشهایم کو؟» یکی دیگر از فیلم‌های ساخته شده با موضوع آلزایمر است که توسط کیومرث پوراحمد، خالق فیلم و سریال‌های ماندگار تلویزیونی ساخته شد. این فیلم داستان زندگی مرد متمولی به نام حبیب با بازی رضا کیانیان را روایت می‌کند که پس از ابتلا به بیماری آلزایمر، خانواده اش او را ترک کرده اند. رضا کیانیان بازی تحسین برانگیزی در این فیلم داشته و دگرگونی‌های شخصیت مبتلا به این بیماری را برای مخاطب بسیار باورپذیر اجرا می‌کند.
سرکوب

آریا بانو


فیلم «سرکوب» به کارگردانی رضا گوران با بازی درخشان رویا افشار نیز به موضوع بیماری آلزایمر می‌پردازد. این فیلم داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که سال‌ها زیر سلطه و آزار پدری مستبد زندگی کرده و بعد از گم شدن او، افراد خانواده دور هم جمع می‌شوند و خاطرات تلخ گذشته را مرور می‌کنند.
آلزایمر

آریا بانو


فیلم سینمایی «آلزایمر» به کارگردانی احمدرضا معتمدی، یکی از فیلم‌های مهم در تاریخ سینما است که به بیماری آلزایمر پرداخته و داستان غم انگیزی را روایت می‌کند.قصه فیلم آلزایمر درباره زنی است که بیست سال قبل جنازه همسرش را که طی یک تصادف دچار سوختگی شده بود را به او تحویل داده اند، اما او باور نکرده و هر سال برای یافتن همسر خود در روزنامه آگهی می‌دهد.
نبات

آریا بانو


فیلم سینمایی «نبات» یکی دیگر از فیلم‌های غم انگیز اجتماعی است که به موضوع مهمی همچون بیماری آلزایمر می‌پردازد. نبات قصه پدر و دختری را روایت می‌کند که روزگار خوبی با هم داشته و دختر خانواده به نام نبات با فکر درگذشت مادر خود زندگی می‌کند، اما مادر او بعد از چند سال از خارج بازگشته و پدر خانواده مانع ملاقات آن‌ها می‌شود، اما در نهایت از ابتلای همسر سابقش به بیماری آلزایمر مطلع می‌گردد.
دور از او / Away from Her

آریا بانو


فیونا، که به آلزایمز مبتلاست داوطلبانه به خانه سالمندان می‌رود تا باری اضافه بر دوش، گرانت، شوهر 50 ساله‌اش نباشد. گرانت روزی به دیدار فیونا می‌رود و می‌فهمد که با بدترشدن وضعیت حافظه فیونا او با مرد دیگری در خانه سالمندان دوستی نزدیکی پیدا کرده است. گرانت به دلیل عشق پاکی که به فیونا دارد و احترامی که برای او قائل است باید انتخاب کند چه چیزی سعادت و خوشبختی همسرش را در این شرایط تضمین می‌کند.
هنوز آلیس / Still Alice

آریا بانو


«هنوز آلیس»، تأثیر آلزایمر زودرس را بر زندگی زنی که با این بیماری زندگی می‌کند نشان می‌دهد. آلیس که سه فرزند بزرگسال دارد یک استاد برجسته زبانشناسی است و زندگی شاد و آرامی دارد. او سر یکی از کلاس‌هایش چند کلمه را فراموش می‌کند و وقتی بعد درمی‌یابد به آلزایمر زودرس دچار شده پیوندش با خانواده به چالش کشیده می‌شود.
یادگاری /Memento

آریا بانو


لئونارد شلبی بر اثر یک اتفاق، حافظه کوتاه‌مدتش را از دست می‌دهد. او با کمک یادداشت‌ها، خالکوبی‌ها و عکس‌هایش سعی می‌کند کسی که همسرش را کشته‌است پیدا کند و انتقام بگیرد، چون خاطرات زمان کوتاهی در ذهن او باقی می‌مانند. کریستوفر فیلم را به سکانس‌های کوتاه چند دقیقه‌ای (از پنج تا ده دقیقه) تقسیم کرده است؛ زمان این سکانس‌ها دقیقا به اندازه زمانی است که لئو خاطرات را فراموش می‌کند.
خانواده سوج /The Savages

آریا بانو


خواهر و برادری که با هم مشکل دارند مجبور می‌شوند برای مراقبت از پدرشان که درگیر زوال عقل شده به هم نزدیک شوند. شاید قدرت فیلم به ترکیب فروتنی، وقار و شوخ‌طبعی در روایت باشد. یک کمدی تاریک که شوخ‌طبعی‌اش را با چیزی بسیار عمیق‌تر و در نهایت نشاط‌آورتر به تعادل می‌رساند.
طلسم‌شده / Spellbound

آریا بانو


اثر کلاسیک آلفرد هیچکاک درباره‌ی رئیس تازه‌ای برای یک بخش روانپزشکی انتخاب شده است: دکتر ادواردز (با بازی گریگوری پک). دکتر پترسون (اینگرید برگمن) عاشق او می‌شود، اما گویا دکتر ادواردز مشکلی دارد، به زودی این شک پیدا می‌شود که او دکتر ادواردز واقعی نیست، امضای دکتر ادواردز روی یکی از کتاب‌های او با امضای نسخه او متفاوت است.
دفترچه خاطرات /Notebook

آریا بانو


فیلم «دفترچه خاطرات» بر اساس رمان پرفروش نیکلاس اسپارکس به همین نام ساخته شده است. آلی به دلیل بیماری آلزایمر در خانه سالمندان به سر می‌برد و نوح، شوهرش، سعی می‌کند با خواندن دفترچه یادداشت، خاطراتی را از زندگی طولانی‌ای که با هم داشته‌اند زنده کند.
آیریس /Iris

آریا بانو


فیلم براساس کتاب «مرثیه برای آیریس»، داستان واقعی ابتلای رمان‌نویس انگلیسی، آیریس مرداک، به بیماری آلزایمر و عشق عمیق او به شریک زندگی‌اش را روایت می‌کند. جان حتی بعد از ابتلای آیریس به فراموشی و اختلال مشاعر مراقبت از او را رها نمی‌کند.
درخشش ابدی یک ذهن پاک/Eternal Sunshine of the Spotless Mind

آریا بانو


دکتر هاوارد سرپرست یک کلینیک است که می‌تواند خاطراتی که آدم‌ها دوست ندارند در ذهن داشته باشند، پاک می‌کند. زوج‌ها مخصوصا در روز‌های نزدیک به ولنتاین به این کلینیک مراجعه می‌کنند تا خاطرات بدی را که از هم در ذهن خود دارند پاک کنند. کلمنتاین و جول که زمانی با هم زندگی می‌کردند آگاهانه تصمیم می‌گیرند خاطرات مشترکشان را پاک کنند، اما حتی بعد از فراموشی یکدیگر، باز هم به سمت هم کشیده می‌شوند.
الیزابت گم شده است/Elizabeth Is Missing

آریا بانو


ماود، مادربزرگ 80‌ساله‌ای است که با بیماری آلزایمر زندگی می‌کند. او برای به یادآوردن برخی چیز‌ها باید آن‌ها را بنویسد. یک روز بهترین دوستش، زن مسن دیگری به نام الیزابت، سر قرارش با او حاضر نمی‌شود. در ذهن ماود این باور شکل می‌گیرد که اتفاقی شوم برای الیزابت رخ داده است، اما اطرافیانش به او توجهی نمی‌کنند..
جعبه پاندورا / Pandoras box

آریا بانو


یسیم اوستااوگلو، کارگردان ترکیه‌ای در فیلم «جعبه پاندورا» معضلات اجتماعی را به مشکلات فردی (شخصیت‌های اصلی همگی دچار مشکل ارتباط هستند. نسرین در زندگی زناشویی به بن‌بست رسیده و با پسر نوجوانش مشکل دارد. گزین در چاه ویل روزمرگی سقوط کرده و مهمت هم روزگار را به بیهودگی می‌گذراند).
پدر/The Father

آریا بانو


«پدر» آخرین فیلمی است که برای نشان‌دادن زندگی واقعی یک بیمار آلزایمری ساخته شده است. فلوریان زالر با اقتباس از نمایشنامه خودش با همین نام سعی کرده است علاوه بر بازنمایی نشانه‌های بیماری آلزایمر از لحاظ ساختاری هم روایتی مناسب برای تمرکز بر زندگی یک پدر مبتلا به آلزایمر و رابطه او با دخترش انتخاب کند.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/667705/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

طرز تهیه سوپ قارچ؛ یک پیشنهاد پاییزی جذاب

طرز تهیه اسکون کدو حلوایی مخصوص با طعم فوق العاده خوشمزه

طرز تهیه خاگینه سیب ایتالیایی مجلسی و بسیار خوشمزه

دسر سیب داغ مخصوص به صورت فوری

آماده سازی پفک هندی به سبک سرآشپز بوراک

«پکوره» یک غذای سالم و ساده با سیب زمینی

میرزا قاسمی رژیمی غذای سنتی و خوشمزه شمال

ترفند تهیه کیک پفکی با بافت نرم و لطیف

ناتو؛ غذایی بدبو و لزج که ژاپنی‌ها دوست دارند

ترفند تهیه لبوی خوش رنگ پاییزی

طرز تهیه نان رولت سیب‌زمینی و ژامبون

آموزش تهیه پیراشکی کرمدار، عصرانه ای جذاب

صفر تا صد آموزش حرفه ای «پیتزای خانگی» با روش جواد جوادی

کرونا/ توصیه‌های کرونایی؛ تلفن و کیبوردِ محل کار باید روزانه ضدعفونی شوند

کرونا/ تاثیر 12 برابری سینوفارم در کاهش مرگ‌ومیرها

داروهای طب ایرانی ممکن است ضرر داشته باشد؟

هم افزایی طب ایرانی و طب رایج تاثیر مثبت بر سرطان دارد؟

این افراد باید در فصول سرد شیره انگور بخورند

ترفندهای ساده برای پیشگیری از زوال عقل مرگبار

اینفوگرافی؛ آخرین آمار از وضعیت واکسیناسیون کرونا در کشور تا 26 مهر 1400

تعادل را در تغذیه رعایت کنید

ورزشی مخصوص خانم ها

کرونا/ فائوچی: آمارهای آتی کرونا در آمریکا به واکسیناسیون بستگی دارد

نادرترین جراحی مغز بر روی کودک 8 ساله در شیراز انجام شد

امکان انجام ایمونوتراپی برای همه بیماران با یک روش جدید

نکاتی در مورد مصرف بیش از اندازه چای که نمی‌دانید

این میوه پاییزی برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است

روش هایی برای بهبود باکتری های روده

متوسط سن سرطان سینه در ایران 45 تا 50 سال است

ویتامین E و خواص بیشمار آن

تغییر فرهنگ تغذیه از «سیراب‌شیردان» و «کلّه‌پاچه»

انواع غذا را چه مدت می‌توان در یخچال و فریزر نگهداری کرد؟

کرونا/ همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا در کمین پایتخت

بهترین رژیم غذایی برای کنترل سلیاک

نکات مهم سلامت دهان و دندان در سالمندی

تهیه خمیردندان عسلی برای کودکان

غذاهایی که شما را گرسنه‌تر می‌کنند!

کرونا/ موفقیت داروی "کوکتل" آنتی بادی علیه ویروس کرونا

کرونا/ اگر دوز دوم واکسن کووید-19 را دریافت نکنید، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

شیوع یک بیماری "مرموز" مغزی در کانادا

اینفوگرافی؛ آخرین آمار از وضعیت واکسیناسیون کرونا در کشور تا 27 مهر 1400

نوعی از راه رفتن که ممکن است نشانه سرطان ریه باشد!

کرونا/ باردارها واکسن بزنن یا نه؟

کارهایی که هرگز نباید با معده خالی انجام داد

با 8 کاربرد عجیب و جالب گچ در امور خانه آشنا شوید

درس بزرگی که بازی پرسپولیس و الهلال برای زندگی ما دارد

روسری های قواره بزرگ را با این ترفند ببندید

اگر عکس نگذارم می‌گویند خوشبخت نیست!

نمونه هایی از مدل شلوار پانکی

چند میلیون زن سرپرست خانوار هستند؟