آریا بانو
زهره، بهناز و رفقا، پیامبران شادی و امید
يکشنبه 4 مهر 1400 - 10:19:14
آریا بانو - برترین ها / تیم ملی بانوان پس از 2 سال تعطیلی بازگشتی رویایی به مسابقات رسمی داشت و موفق شد با پیروزی مقابل بنگلادش و اردن برای اولین بار به جام ملت‌ها صعود کند.
تیم ملی فوتبال زنان ایران در آخرین دیدار خود از گروه G مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا، مقابل اردن به میدان رفت و در ضربات پنالتی به پیروزی رسید. با این نتیجه ملی‌پوشان برای اولین‌بار به مرحله نهایی جام ملت‌ها صعود کردند. مریم ایراندوست سرمربی تیم ملی ایران صعود تاریخی ایران به جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا را نتیجه برنامه‌ریزی درست، حمایت مسئولان فدراسیون و تلاش بازیکنان و کادر فنی دانست.

آریا بانو


لیلی خرسند در همشهری نوشت: گلنوش خسروی، غزاله بنی‌طالبی، ملیکا متولی، بهناز طاهرخانی، ملیکا محمدی، یاسمن فرمانی (ثنا صادقی 67)، سمانه چهکندی (مرضیه نیکخواه 67 و فاطمه عادلی 88)، هاجر دباغی (زهرا قنبری 88)، زهرا سربالی (سارا ظهرابی‌نیا 93)، نگین زندی و زهره کودایی بازیکنانی بودند که برای ایران بازی کردند. قبل از مسابقه تصور این بود که بازیکنان ایران با استرس زیادی که برای صعود دارند، نتوانند بازی خوبی به نمایش بگذارند. آن‌ها در نیمه اول بیشتر دفاع کردند و معدود تماشاگرانی که از پای بعضی از وب‌سایت‌ها تماشاگر بازی بودند، شاکی شدند که چرا تیم حمله نمی‌کند.

آریا بانو


هر چند در همان نیمه اول یک فرصت طلایی نصیب بازیکنان ایران شد. ضربه کرنر را ملیکا متولی روی دروازه فرستاد، اما خط دفاع اردن ناجی تیم‌شان شدند و توپ را از روی خط برگشت دادند. در نیمه دوم هم تیم ایران بیشتر دفاع کرد. میسا جباره روی چند موقعیت دروازه ایران را به خطر انداخت، اما دفاع مستحکم ایران اجازه نداد او کار را تمام کند. هم اردن و هم ایران چند موقعیت خطرناک داشتند، اما حملات آن‌ها ثمری نداشت. شاید ایراندوست و شاگردانش ایمان داشتند که در ضربات پنالتی بهتر می‌توانند کار کنند که بیشتر توان‌شان را روی دفاع و بسته نگه داشتن دروازه گذاشتند.

آریا بانو


دیروز نه زهرا خواجوی، خانم کلین‌شیت که با قهر در تهران مانده بود و نه مریم یکتایی که از لیگ ترکیه به تیم ملی فراخوانده شده بود، ولی خیلی آماده نبود، در دروازه ایران قرار نگرفتند. در این شرایط دروازه‌بانی تیم به زهره کودایی سپرده شده بود، دروازه‌بانی که تا دیروز کمتر کسی او را می‌شناخت.
شاید این از خوش‌شانسی ایراندوست بود که خواجوی به آخرین دعوت، جواب رد داد و به تیم ملی نرفت. کودایی که سال پیش در دروازه سپاهان بود و امسال قرار است برای ذوب‌آهن گلری کند، دیروز در حد ستاره درخشید. او علاوه بر 90 دقیقه بازی که توانست دروازه را بسته نگه دارد، 2‌پنالتی را هم مهار کرد.

آریا بانو


واکنش کاربران
روزنامه آفتاب یزد نوشت: این موضوع نیز خوشحالی و واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.
یکی از کاربران در این باره نوشته است: «تیم ملی فوتبال زنان برای اولین بار به جام ملت‌های آسیا صعود کرد برای اولین بار پشت این جمله یک تاریخ تلاش زنان برای حضور و پیشرفت است. نخستین تیم ملی فوتبال مردان در ایران سال 1305 تشکیل شد، اما حدود 40 سال طول کشید تا تیم فوتبال زنان تشکیل شود».
یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد: «فوتبال زنان ایران برای نخستین بار به مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا رسیدند... کمتر بهش پرداخته شد، فوتبال هاشون رو ندیدیم، به لباس تیم اعتراض شد آنهم در روز اعزام که می‌دانیم چه استرسی می‌سازد، ولی موفق هستند... موفقیتشان بیشتر باشد... شاد باشیم در این روز‌های سخت برایشان. برای خودمان».
کاربر دیگری گفته است: «آفرین به دختران پاک و قدرتمند میهنم. دختر‌های ایران تاریخ‌سازی کردند تیم ‎فوتبال زنان این سد لعنتی رو شکوند و رفت جام ملت‌های آسیا، بهتون افتخار می‌کنیم».

http://www.banounews.ir/fa/News/669682/زهره،-بهناز-و-رفقا،-پیامبران-شادی-و-امید
بستن   چاپ