آریا بانو

آخرين مطالب

رئیس سازمان بازرسی: از برخورد با فساد غافل نبوده‌ایم سياسي

رئیس سازمان بازرسی: از برخورد با فساد غافل نبوده‌ایم
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایسنا / رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تشریح اقدامات این سازمان در سال گذشته گفت: سازمان بازرسی در دوران تحول و تعالی اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار داده البته از برخورد با فسادهم غافل نبوده است.
ذبیح الله خدائیان در مراسم گرامیداشت هفته قوه قضاییه در سازمان ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، از شهید بهشتی به عنوان یکی از شخصیت های کم نظیر در دوران معاصر و نظام مقدس جمهوری اسلامی یاد کرد و گفت: این شهید عالمی اسلام شناس و مدیری توانمند بودند؛ اگر می‌خواهیم این شخصیت والا مقام را بشناسیم باید از فرازهایی از سخنان بزرگان، شهید بهشتی را توصیف کنیم.
وی در ادامه به به فرازهایی از فرمایشات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در خصوص شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: امام خمینی (ره) درباره شهید بهشتی فرمودند «شهید بهشتی به تنهایی یک ملت بود.» در حالیکه حضرت امام (ره) چنینی تعبیری را در مورد شخص دیگری به کار نبردند؛ رهبر معظم انقلاب نیز در وصف شهید بهشتی می°فرمایند که انسان ها دو گونه هستند یک دسته از انسان ها دارای شخصیت معمولی و یک دسته استثنایی هستند و شهید بهشتی چنین شخصیت استثنایی بود؛ فکری بلند و مغز قوی و فعالی داشت؛ دارای روحیه ممتازی بود که بر خود و احساسات خویش شدیداً غلبه می‌کرد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب شخصیت شهید بهشتی را مجموعه‌ای از خصلت‌های پسندیده و نیک می‌دانند، گفت: معظم له فرموده اند که شخصی را مانند شهید بهشتی در گذشته و حال ندیده است و بدون شک شهادت شهید بهشتی مکمل شخصیت ایشان است. چنین تعابیری را مقام معظم رهبری در مورد شهید بهشتی به کار می برد که خود در میان رهبران و سران کشورها بلکه در دنیا مثل و مانندی ندارد.
خدائیان در ادامه به فرازهای دیگری از سخنان امام (ره) پیرامون شهید بهشتی اشاره کرد و یادآور شد؛ حضرت امام (ره) فرموده اند شهید بهشتی مظلوم زیست، مظلوم مرد و و خار چشم دشمنان بود. این جمله به این مفهوم است که ما شهید بهشتی را در دوران حیاتش نشناختیم. شاید دشمنان ار را بهتر شناختند و تمام تلاش خود را برای تخریب شخصیت او به کار گرفتند. تعبیری را که مقام معظم رهبری بعد از شهادت شهید رئیسی به کار بردند و فرمودند: دلم برای رئیسی عزیز سوخت زیرا این تعابیری را که بعد از شهادتش در مورد او به کار می برند در زمان حیاتش حاضر به بیان آن ها نبودند آدم را به یاد مظلومیت این شهید عزیز می اندازد.
وی افزود: شهید بهشتی با چنین شخصیتی از طرف حضرت امام(ره) به عنوان رئیس قوه قضاییه منصوب می شود این انتصاب بیانگر جایگاه قوه قضاییه است و این شهید دِین بزرگی بر گردن تمام ما دارد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به نقش مهم شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی با یادآوری این موضوع که این قانون در میان تمام قوانین کشور ها بروزترین قانون اساسی است، تاکید کرد: اگر شهید بهشتی در اصل 174 قانون اساسی جایگاه سازمان بازرسی را پیش بینی نمی‌کرد امکان نداشت امروزه بتوانیم چنین سازمانی با این گونه اختیارات و اقتدار داشته باشیم.
خدائیان بیان کرد: امروزه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دستگاه نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور با این گستردگی، اختیارات و ابعاد نداریم.
وی جامع ترین دستگاه نظارتی در کشور را سازمان بازرسی کل کشور دانست و یادآور شد که این سازمان بر تمام دستگاه های نظامی، انتظامی، اطلاعاتی، امنیتی، اجرایی و قضایی در ابعاد مالی و اداری نظارت می‌کند و پیش بینی چنین دستگاه نظارتی ناشی از تیزبینی شهید بهشتی است.
این مقام قضایی در بخش دیگری از سخنان خود به گوشه ای از عملکرد سازمان بازرسی کل کشور در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: سازمان بازرسی کل کشور در دوره تحول و تعالی، اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار داده و پشتیبان مدیران فعال و پرتلاش است.
وی ادامه داد: در سال 1401 و 1402 با اقدامات انجام شده در سازمان بازرسی دو هزار مسئله شناسایی شد که هر کدام می‌تواند زمینه ساز فساد باشد با شناسایی این تعداد مسئله و در نهایت با سنجش، ارزیابی و بررسی همه جانبه حدود بیش از 200 گلوگاه فساد شناسایی مشخص و این گلوگاه ها به همراه علل، عوامل و راهکارهای رفع آن در گزارشی به سران قوا اعلام شد.
خدائیان با اشاره به اینکه در برنامه های نظارت و بازرسی رفع این گلوگاه ها در دستور کار قرار گرفت، گفت: برای رفع این گلوگاه های فساد برنامه های کلان تعریف شد به گونه ای که با راهبری یکی از معاونان به عنوان نمونه یک موضوع مانند فرار مالیاتی را در دستور کار قرار داده و بازرسی ها در سراسر کشور حول این موضوع شکل می‌گرفت در بدو امر این شیوه جدید و سخت بود اما با تلاش همکاران نتایج بسیار خوبی را به دست آمد.
وی بیان کرد: در نتیجه بازرسی‌های کلان سازمان بازرسی تعدادی از گلوگاه ها در سال گذشته رفع شد که در پایان سال 1402 و ابتدای امسال گزارش های کلانی از سازمان بازرسی در اختیار سران قوا قرار گرفت که در طول تاریخ سازمان بازرسی بی سابقه است.
پرونده‌های تشکیل شده در تاریخ سازمان بازرسی کم نظیر است
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه این سازمان در کنار اقدامات پیشگیرانه از برخورد با فساد غافل نبود؛ اظهار کرد: اینگونه نیست که اگر اقدامات پیشگیرانه در دستور کار است از مفاسدی که واقع می‌شود غافل باشیم به طوری که پرونده هایی تشکیل شده در تاریخ سازمان بازرسی کم نظیر است.
وی ضمن تقدیر و تشکر از رئیس قوه قضاییه به دلیل حمایت‌های گسترده از سازمان بازرسی کل کشور به برخی از اقدامات شاخص این سازمان در زمینه هوشمند سازی اشاره کرد و ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در جلسه اخیر اعلام کردند که گزارشات به سازمان بازرسی افزایش داشته که این به دلیل هوشمندسازی فرایند رسیدگی هاست و مردم برای اعلام یک موضوع، مجبور نیستند مراحل پیچیده را طی کنند و این امر در رشد گزارشات تاثیر داشته است.
خدائیان تاکید کرد: رسیدگی به شکایات و گزارشات فساد کاملا هوشمند است و مردم از طریق شماره 136 می توانید به راحتی شکایات خود را ثبت و نتایج حاصله را دریافت نمایند.
وی در ادامه سخنان خود به دسترسی سازمان بازرسی به تعداد زیادی از سامانه دستگاه ها اشاره کرد و گفت: برخی از دستگاه ها با وجود حکم قانونی هنوز امکان دسترسی به این سازمان را نداده اند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: امروزه شرکت های اندکی دولتی هستند و اغلب به نهادهای شبه دولتی واگذار شدند علی رغم اینکه دولتی نبودند خصوصی هم محسوب نمی‌شدند اما اموالشان عمومی بود افرادی که اقدام به برداشت وجوه و اموال کلان در این شرکت ها و کارخانجات می کردند چون مسئولان و کارمندان آن ها کارمند دولت محسوب نمی شوند لذا عمل آن ها تحت عنوان خیانت در امانت و نه اختلاس قابل تعقیب بود و چون جرم خیانت در امانت جرم قابل گذشت محسوب می شود، نیاز به شکایت شاکی خصوصی داشت و معمولاً هیات مدیره از طرح دعوا خودداری می کردند و پرونده ها در مرجع قضایی مختومه می شدند. با پیگیری سازمان بازرسی در قانون برنامه هفتم توسعه حکمی مبنی بر اینکه هرگونه برداشت وجوه و اموال از نهادهای شبه دولتی توسط کارکنان و مسئولان آن ها حسب مورد در حکم اختلاس‌ و یا تضییع اموال دولتی است پیش بینی و به تصویب رسید.
وی اشاره کرد که حکم مذکور نقش مهمی در مبارزه با مفاسد در مراجع شبه دولتی دارد.
در این مراسم از تعدادی از کارکنان سازمان بازرسی در مرکز و استانها تقدیر شد.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/1223844/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استایل شیک و تینیجری بازیگر سریال‌ «عشق ممنوع» در آستانه شصت سالگی

رونمایی از استایل جدید بیرانوند در تیم جدیدش + عکس / سوژه شدن چهره غیرطبیعی سنگربان سابق پرسپولیس

سفر افسانه‌ای یامال؛ از کودکی تا درخشش در یورو

تصمیم جدید در مورد حضور زنان در ورزشگاه

عملکرد فوق‌العاده سرهو گیراسی مهاجم جدید دورتموند

پربازدید شدن گریم پدر و دختر سریال شمعدونی در نمایش «دعوت به مراسم قطع دست» در همکاری مجددشان

تغییر چهره جنجالی‌ترین داماد جهان در گذر زمان / دامادی که همه بالیوود و هالیوود در عروسی اش حضور داشتند

تغییر چهره شوک آور جمیله جاری همای سریال پایتخت بعد از 5 سال در آستانه 50 سالگی

تفاوت مهم پیش فصل پرسپولیس با گاریدو

برترین سیو های یورو 2024 از نگاه هواداران

درخواست جالب نویل برای تغییر در تورنمنت‌های ملی

از اصفهان تا ترکیه؛ اردوی آماده‌سازی سپاهان در کمپ ارزروم ترکیه

استقبال حاج‌صفی و آ. ا. ک از اروپا با آخرین بازی

ویدئویی از تمرین تراکتور با حضور بیرانوند و سایر بازیکنان جدید این تیم

هوادار بارسلونا و کابوس ترکیب کهکشانی رئال مادرید

تشکر تونی کروس از باشگاه کلن

استقبال گرم هواداران مارسی از گرینوود! وینگر جوان راهی بندر مارسی شد

گارینشا: جادوگر بال راست، اسطوره فوتبال برزیل

تلاش رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا برای تعلیق محرومیت

تیاگو به بارسلونا بازگشت! اما نه به عنوان بازیکن!

شکست سنگین یاران عارف غلامی مقابل اینتر

توصیه تن هاخ به خرید جدید؛ از نیستلروی یاد بگیر

پیام علی علیپور برای هواداران پرسپولیس

یحیی و توافق با گلر ملی‌پوش برای فولاد

سرمربی ملوان به ونیز ایران سفر کرد!

خرید جدید استقلال باز هم از سیرجان می‌آید

بابا دوست دارم؛ رونالدو و آموزش صحبت کردن به دخترش

دلیل فرود سخت پرواز تهران- کرمان چه بود؟

حریق در بیمارستان شریعتی تهران

روش جدید احیای قلب در 3 دقیقه

همه ما یه روزی فراموش میشیم...

پیکان در آستانه جمع‌بندی نهایی با شروط سخت

گل‌گهر با سرمربی جدید در سیرجان آغاز کرد

گزینه پرسپولیس تحت نظر سرمربی جدید

رامین از خستگی از حال رفت

سیدحسین مجوز ورود هواداران را گرفت!

تارتار: قول می‌دهم شبانه‌روز برای گل‌گهر کار کنم

خوش‌آمدگویی به فرشاد احمدزاده پیش از تمرین

پدیده فرانسوی به منچستر یونایتد پیوست

علی علیپور؛ متخصص گلزنی به استقلال

اثر جدید حمید سحری ؛ بودجه باشگاه ها در بازار نقل و انتقالات

سکانسی از داریوش که گفتند خیلی‌ها با آن گریه کرده‌اند

آیا سوت کشیدن گوش خطرناک است؟

اجرای بی نظیر با کمانچه از سهراب پورناظری

صحبت های قابل تامل حاج قاسم در مورد اوضاع اخلاقی جامعه

معلوم‌ می‌شود نه خدا را شناخته‌ای و نه امام حسین(ع) را!

برای ترک شکم بعد از زایمان چه باید کرد؟

تراشه مغزی Synchron به ChatGPT مجهز شد

تنها یک چیز را بیشتر از تو دوست دارم

اقدام عجیب بارسایی‌ها برای خرید نیکو؛ جمع‌آوری اعانه