آریا بانو

آخرين مطالب

فرق برند و نام تجاری و لوگو چیست؟ اقتصادي

فرق برند و نام تجاری و لوگو چیست؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - فرق برند و نام تجاری و لوگو یک شرکت یا سازمان چیست؟ هر سه این موارد با هویت و ماهیت آن سازمان یا شرکت در ارتباط هستند و به نوعی معرف فعالیتی هستند که توسط آن صورت می‌گیرد. اما مرز باریکی نیز میان معنا و کاربرد هر یک از این سه مورد وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.
فرق برند و نام تجاری و لوگو
برای درک بهتر تفاوت این سه مورد بهتر است ابتدا تعریفی از هر کدام ارائه شود.
برند چیست؟
برند؛ جای گرفتن ماهیت و هویت یک سازمان، شرکت و یا حتی شخصیت در ذهن و روح مخاطبان آن است. برندسازی نیز در واقع همین است و به قلب و روح مخاطبان نفوذ کرده و در آن جای می‌گیرد. برند دارای صفاتی است که به کمک آن، هویت آن شرکت تجاری یا حتی کسب و کاری کوچک و خرده پا، شناخته می‌شود. به طور مثال یک برند به شما یادآوری کیفیت، خدمات برتر و غیره را خواهد کرد.

آریا بانو


نام تجاری چیست؟
نام تجاری در واقع عبارتی است که به وسیله آن فعالیت شرکت یا سازمان تعریف می‌شود و در ابعاد قانونی و رسمی نیز از همین نام تجاری استفاده شده و در انحصار آن شرکت و سازمان قرار دارد. به طور نمونه نام تجاری بستنی میهن، تنها به این کارخانه تعلق داشته و دیگر صنایع اجازه استفاده کپی‌برداری شده از آن را نخواهند داشت. این نام تجاری حکم یک شناسه منحصر به فرد و ملی را برای کسب و کار مربوط به خود داشته و هیچ صفاتی را با خود یدک نمی‌کشد.
در واقع قرار نیست که با عنوان ساختن یک نام تجاری، خصوصیات و یا ویژگی‌هایی از آن کسب و کار را به مشتریان و مخاطبان تلقین کنیم. این تنها یک عبارت برای شناخت آن کسب و کار است و الگویی از آن را به تصویر نخواهد کشید. البته در شرایط و با برندسازی قوی و پس از جای گرفتن آن برند در ذهن و قلب مشتریان، به صورت خود به خودی نام تجاری نیز جایگاه تثبیت شده و شناخته شده‌ای به دست می‌آورد.
نام تجاری به طور قانونی از لوگو و برند شما محافظت می‌کند و مالکیت معنوی شرکت شما را نشان می‌دهد.
لوگو چیست؟
لوگو نشانی از کسب و کار است که با ساختار بصری خود، در ذهن مخاطبان جای می‌گیرد. لوگو قرار است نمادی باشد که با دیدن آن، مشتری برند و نام تجاری را به خاطر بیاورد. احتمال دارد به خاطر آوردن نام شرکت‌ها و کسب و کارها برای مخاطبان سخت و کسالت‌آور باشد، اما با رویت لوگوی همین شرکت‌ها، به راحتی آن نهاد تجاری را شناخته و احساسات خود درباره آن را به یاد می‌آورند.
به طور نمونه اگر پیشتر از یک برند پوشاک با لوگویی خاص خرید کرده و از آن رضایت داشته‌اید، چند ماه بعد با دیدن همان لوگو و بی آن که نام برند یا نام تجاری آن را به خاطر بیاورید؛ همان حس خوب را تجدید کرده و برای خرید دوباره از آن مشتاق خواهید بود.
از لوگو روی بسته‌بندی، وب سایت، یونیفرم‌های کارکنان، تبلیغات، محصولات، سربرگ شرکتی و غیره استفاده می‌شود و همه‌جا همراه آن کسب و کار خواهد بود؛ به شکلی که هر شخص با دیدن لوگو، ارتباط آن با سازمان و شرکت را دریابد.

آریا بانو


تفاوت برند و نام تجاری
با توجه به تعریفات فوق، تفاوت برند و نام تجاری را می‌توانیم در داشتن صفات و ویژگی‌ها بدانیم. برند صفاتی را با خود همراه دارد و قرار است این صفات را در روح و قلب مشتریان جای داده و به عنوان معرفی از آن‌ها، در جامعه هدف، حضور داشته باشد. در واقع برندینگ نیز طی کردن این روال است که ویژگی‎هایی خاص از یک هویت تجاری یا خدماتی و حتی یک شخصیت مشهور، در ذهن و قلب مخاطبان آن جای بگیرد.
تفاوت برند و لوگو
اما تفاوت بین برند و لوگو، را باید در این میان به باریک‌ترین خط تمایز تشبیه کنیم. برند و لوگو تقریبا مفهومی یکسان داشته و به عنوان نماینده یادآوری ویژگی‌ها و توصیفات یک کسب و کار در جامعه کلی یا جامعه هدف آن، ظهور پیدا کرده و جای خود را در آن میان تثبیت می‌کنند.
همان اندازه که برند می‌تواند در روح مشتری نفوذ کرده و به عنوان سبدی از خصوصیات مثبت در ذهن او جای گیرد، شکل بصری لوگو نیز چنین خاصیتی را دارد. اما شاید باز لوگو در اینجا به لحاظ عملکرد در ذهن مشتری، پیشی بگیرد. برای یادآوری ماهیت یک کسب و کار، دیدن لوگو، توان کمتری از ذهن (به ویژه ذهن خسته‌ای که ساعت‌ها کار روزانه را متحمل شده است) خواهد گرفت و مشتری به راحتی و به سرعت پردازش مفهوم آن را انجام می‌دهد. این موضوع شاید در خصوص برند کمی بیشتر انرژی‌بر ذهنی باشد!
تفاوت نام تجاری و لوگو
تفاوت نام تجاری و لوگو، چیزی شبیه به تفاوت نام تجاری و برند است. نام تجاری قرار نیست مفهومی از خصوصیات یک شرکت را بر دوش بکشد. به طور مثال زمانی که می‌گوییم شرکت “ارتباطات فرادانش سامان” چه چیزی از آن برداشت می‌شود؟ این یک شرکت خصوصی است که شاید و به احتمال قوی در زمینه ارتباطات و شبکه فعالیت می‌کند. اما زمانی که به لوگو این شرکت برخورد کنیم که در آن تصویری از مودم و ارتباط آنلاین دیده می‌شود، به حتم پشتیبانی شرکت از ارتباطات شبکه‌ای و تجهیزات شبکه القا شده و می‌توانیم حتی ماهیت فعالیت آن را بدون داشتن دانش قبلی نسبت به آن، درک کنیم.
حال اگر یک بار از این شرکت خرید کرده و خدمات آن را دریافت کرده باشید، بار دیگر احتمالا با رویارویی با نام “ارتباطات فرادانش سامان” چیز چندانی به یاد نخواهید آورد، اما به حتم با دیدن لوگوی این شرکت تمام خدمات و محصولات آن را در نظر خواهید داشت. در حقیقت این لوگو روی بسته بندی محصول، پاکت حمل آن و فاکتوری که برای خرید دریافت کرده‌اید، قرار داشته است.

آریا بانو


سخن آخر
با در نظر گرفتن فرق برند و نام تجاری و لوگو باید دید که یک شرکت یا سازمان و حتی کسب و کاری کوچک، چطور از این‌ها در جهت جذب مشتری و بازاریابی خود استفاده بهینه می‌کند. شما این سه مورد را چطور تعریف کرده و کاربرد هر یک در جذب مشتری و به دست آوردن مشتریان وفادار را چه می‌دانید؟ مفهوم برندینگ در تبلیغات چیست؟ به اهمیت رنگ در برندسازی چقدر توجه دارید؟ دیدگاه های خود را در بخش پیام‌های انگیزه با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/766622/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حذف کمانداران ریکرو ایران از بازیهای کشورهای اسلامی

پشت صحنه سکانس سخت کشتن فرزند در «مختارنامه»

عذرخواهی آکادمی اسکار پس از 50 سال

نمانده در دلم دگر توان دوری

«زالاوا» از ماه آینده به صورت جهانی پخش می‌شود

سام درخشانی از فردا روی صحنه است

مهم این نیست از چه راهی به مردم خدمت کنی

غرور عمَر تکه تکه شده است!

چهره ها/ سلفی آینه‌ای و جذاب مادر و دختر معروف سینما

بازی راستاد و جم در نقش «هاشمی رفسنجانی» و «محمدجواد باهنر»

جدیدترین مایکروویو ایرانی به زودی معرفی خواهد شد

توان تولید صنعت لوازم خانگی، بیش از نیاز کشور است

خوراکی که شما را از پارکینسون در امان نگه می‌دارد

تصویری از یک گرداب طلایی در دل کهکشان!

فضاپیمای بزرگ آرتمیس آماده ماموریت شد

کشف یک سیاره جدید به اندازه نپتون به دور یک ستاره آبی

پنجعلی: امیدوارم این بار قهرمان آسیا شویم

مصوبه مجلس، پرداخت حق پخش به باشگاه‌ها را ممنوع کرده است

شماره 7 علی پروین، برازنده سروش رفیعی است / او بهترین خرید پرسپولیس است

آشفته بازار پاریس/ استخدام ناظم برای مسی، امباپه و نیمار جواب نداد!

مشکل دفاعی استقلال در بازی با سپاهان چه بود؟

نام اولین خروجی استقلال لو رفت

ربیعی‌فر: قلعه‌نویی فکر می‌کند سال اول مربیگری اوست

رییسی کیا: مگر ماجدی برگزار کننده انتخابات است که تعارض منافع داشته باشد؟/ نماینده مجلس حق اظهار نظر دارد

مهاجم مس رفسنجان به ذوب‌آهن پیوست

ماجدی: ترجیح دادم کامرانی‌فر به سوئیس برود/ جوانمردانه در انتخابات شرکت می‌کنم

چشم آل‌کثیر به درهای ورود پرسپولیس/ عیسی سرخپوش می‌ماند؟

استقلال - ملوان در انزلی برگزار می‌شود/ 95 درصد مشکلات رفع شده است

منچستر تسلیم رونالدو شد!

درخواست رونالدو و 4 بازیکن ناراضی منچستریونایتد از مدیران باشگاه

آخرین وضعیت وحید امیری برای همراهی پرسپولیس مشخص شد

فیفا گفته افراد با پرونده باز حق شرکت در انتخابات را ندارند

رمزگشایی از صحبت های درویش در مورد ناکامی در جذب کاسیانو

2 بند فوتبالی در ارسال تخلفات فولاد مبارکه به قوه قضاییه

درخشان: حالا دیگر پرسپولیس باید بارش را برای قهرمانی ببندد/ عبدی باید بیشتر از این‌ها رشد می‌کرد

نرم‌افزار دائره المعارف علامه «محمدرضا حکیمی» منتشر می‌شود

در دنیایی که هم بی‌رحم است و هم زیبا، نه خوش‌بینی به کار می‌آید، نه بدبینی

20 متن شب بخیر عاشقانه خاص، کوتاه و بسیار رمانتیک

آشنایی با بازار کار رشته بهداشت حرفه ای و گرایش‌ های آن

تبریک رسمی عید قربان اداری به همکار و دوست

طرز تهیه کیک آلبالو دو رنگ

طرز تهیه کوکی کلاسیک

داستان اولین کسی که ایرانی‌ها را به غرب بدبین کرد

نخستین دوره مسابقات ملی بازی های ساحلی کیش برگزار می شود

با فوت 78 بیمار کرونایی، شمار جانباختگان به بیش از 143هزار نفر رسید

در تور اروپای «ایوان بند» از نام آلبوم جدیدشان رونمایی شد

تصادف اتوبوس مسافربری با تانکر نفت در پاکستان 20 کشته داد

کیفیت فاجعه‌بار امنیت پراید؛ سرقت در کمتر از 30ثانیه

معاون پلیس فتا: مجرمان سایبری دانش الگوریتم را بلدند

وزارت راه: دستور توقف پروژه متروپل صادر شده بود اما توجهی به آن نشد