آریا بانو

آخرين مطالب

یک تامل بابت فروش سینماها، «فسیل» و «آداب حکمرانی سینما» فرهنگی هنری

یک تامل بابت فروش سینماها، «فسیل» و «آداب حکمرانی سینما»
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایسنا / امیر حسین علم‌الهدی معتقد است: کمدی «فسیل» توانسته نزدیک به 70 درصد مخاطبان سینما را از ابتدای امسال جذب خود کند و این آمار، اگر چه در مجموع خوب است، اما فقط نسبت به سه سال گذشته خوب است و در مقایسه با سال 1398 هنوز عقب هستیم. با این حال باید تامل کنیم تا ببینیم آمار مخاطب سینما در پایان امسال به عدد 26.5 میلیون نفر سال 98 می‌رسد یا خیر. این روزها که سینمای ایران در قبضه آثار کمدی درآمده و اظهارنظرهای متفاوتی نسبت به تعداد فیلم‌های کمدی روی پرده، در حال اکران و در مسیر تولید مطرح می‌شود، جریان گیشه سینما هم دچار تغییراتی شده و شاید از این پس معیارهای دیگری برای مقایسه فیلم‌های پرمخاطب و پرفروش درنظر گرفته شود. در حال حاضر با 100 میلیاردی شدن یک فیلم، این سوال مطرح است که آیا از این پس معیار موفقیت فیلم‌ها در فروش، ورود آن‌ها به باشگاه صد میلیاردی‌ها باید باشد؛ آن هم در شرایطی که همین الان اختلاف فیلم اول و دوم جدول فروش سینماها به تنهایی 100 میلیارد تومان است.
در این زمینه امیرحسین علم‌الهدی کارشناس سینمای ایران در گفت‌وگویی با ایسنا با اشاره به این‌که در حال حاضر هزینه تولید یک فیلم بر حسب بازیگران آن و این‌که تا چه حدی بخواهد جمعیتی از تماشاگر را تحت‌تاثیر قرار دهد، کمتر از 15 میلیارد تومان نمی‌تواند باشد، بیان کرد: در بررسی وضعیت فیلم‌های در حال اکران باید این نکته یادمان باشد که وقتی از بیش از 100 میلیاردی شدن یک فیلم (فسیل) صحبت می‌شود، از فیلمی حرف می‌زنیم که تا امروز سه میلیون نفر تماشاگر را به خود جذب کرده و اگر آن را با دیگر فیلم‌های امسال مقایسه کنیم، حتما یک اتفاق خوب است چون سال گذشته فیلم «انفرادی» به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال، در یک بازه زمانی طولانی نهایتاً دو میلیون و 400 هزار نفر را به سینما کشاند و به فروش حدود 77 میلیارد تومانی رسید. «دینامیت» هم در سال 1400 با دو میلیون و 500 هزار نفر تماشاگر 58 میلیارد تومان بلیت فروخت و اگر بخواهیم از منظر اقتصاد و آمار به مسئله نگاه کنیم، می‌بینیم که وضعیت سینما نسبت به سال گذشته بهتر است چون حدود 40 تا 50 درصد افزایش مخاطب و فروش داشته است.
وی اضافه کرد: در افزایش فروش مهمترین بحث قیمت بلیت است که حدود 35 تا 40 درصد نسبت به سال 1401 افزایش پیدا کرده است. در سال گذشته میانگین قیمت بلیت 33 هزار تومان بود و امسال به حدود 45 هزار تومان رسیده که حدود 35 درصد افزایش قیمت بلیت است. اگر همین روند ادامه داشته باشد باید ببینیم چه فیلم‌هایی ممکن است رکورد «فسیل» را بزنند یا این توسعه را حفظ کنند چون الان این کمدی توانسته نزدیک به 70 درصد مخاطبان سینما را از ابتدای امسال جذب خود کند و این آمار، اگر چه در مجموع خوب است، اما فقط نسبت به سه سال گذشته خوب است و در مقایسه با سال 1398 هنوز عقب هستیم. با این حال باید تامل کنیم تا ببینیم آمار مخاطب سینما در پایان امسال به عدد 26.5 میلیون نفر سال 98 می‌رسد یا خیر.
علم‌الهدی یادآور شد: البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که این رشد خوب ماحصل یک فیلم است نه چند فیلم و این درآمدی که برای سینمای ایران کسب می‌شود متعلق به یک فیلم است. در همه جای دنیا هم فیلم‌های محدودی هستند که فروش‌های میلیاردی دارند مثل «آواتار»، «تاپ گان» یا انیمیشن «سوپر ماریو». در سال 1402 فقط یک فیلم توانسته بخش مهمی از وضعیت سینمای ایران را ارتقا دهد و این جای خرسندی دارد ولی درباره اینکه آیا فیلم‌های دیگر توانسته‌اند به درآمد حداقلی خود دست پیدا کنند یا خیر، با اما و اگرهایی روبرو هستیم چرا که آمار دقیقی از میزان هزینه‌های آن‌ها در دسترس نیست و به نظر می‌رسد فقط یک یا دو فیلم توانسته‌اند به حداقل هزینه‌های صرف شده خود برسند و بقیه شکست کامل را در گیشه تجربه کرده‌اند.
وی ادامه داد: یک نکته مهم این است که در دیگر کشورهای دنیا اگر یک فیلم در اکران سینمایی، به 40 تا 45 درصد هزینه تولید خود برسد یعنی کارکرد آن درست بوده است. حدود 30 تا 35 درصد هم به نمایش در پلتفرم‌ها و تلویزیون و باقی به پخش بین‌الملل می‌رسند پس اینکه ما تمام حیات و ممات سینمای ایران را روی اکران سینما می‌آوریم یک اشتباه استراتژیک است. در کنار این موضوع که اکران سینما باید سودده شود و سبب خوشحالی خواهد شد، این را هم فراموش نکنیم که اگر فیلمی در اکران سینما به سود نرسد حتما به معنای ضرردهی نیست چون ممکن است در فرآیند واگذاریِ بقیه حقوق خود مثل نمایش خانگی، پخش بین‌الملل و تلویزیون به سوددهی برسد.
علم‌الهدی در ادامه این گفت‌وگو درباره جلسه اخیر مدیران سازمان سینمایی و توافق با آیین‌نامه اکران فیلم‌های خارجی و در پاسخ به اینکه آیا این نوع تصمیم‌ها را تغییر در حکمرانی سینما می‌داند؛ موضوعی که پیش‌تر هم بر آن تاکید داشت، بیان کرد: به هر حال اگر قرار باشد آداب حکمرانی تغییر کند باید به نحوی باشد که فیلمسازان با تمام سلایق فیلم بسازند چون تنوع سلایق در کنار اکران فیلم‌های خارجی، سینما را به پیشرفت می‌رساند و این یعنی آداب حکمرانی سینما که به تأمل نیاز دارد و سینما الان در جایی که باید باشد، نیست. البته سینمای ایران فعلاً امکان ورود به بازار نمایش فیلم‌های روز دنیا را بخاطر قانون «داماتو» آمریکا و جریان اصلی هالیوود و تحریم‌های موجود ندارد ولی به هر حال به نظر می‌رسد اگر بخواهیم به روشی روشن در مدیریت سینما برسیم حدود 30 درصد ظرفیت نمایش سینمای ایران باید در اختیار فیلم خارجی باشد مثل چین، هند یا کره جنوبی که از حدود 50 درصد تا 35 درصد ظرفیت سینمای آن‌ها را دربرمی‌گیرد. در چین با وجود نگاه ماهیتی ایدئولوژیکی که به نسبت آمریکا وجود دارد حدود 35 تا 40 درصد ظرفیت نمایش خود را به سینمای آمریکا اختصاص داده است.فارغ از اینکه ما می‌توانیم «آواتار» یا همین انیمیشن «سوپر ماریو» را نمایش دهیم، تا اطلاع ثانوی چنین امکانی برای ما اجرایی نمی‌شود چون هفت کمپانی اصلی آمریکا امکان واگذاری فیلمی را به ایران ندارند و هر زمانی که این قفل شکسته شود و حیات طبیعی سینما شکل بگیرد، به معنای آنکه وزارت ارشاد فقط مسئولیت پروانه نمایش را با کمترین میزان سانسور و یا با درجه بندی فیلم‌ها بر عهده داشته باشد و بقیه موارد را بر اساس بازار عرضه و تقاضا پیگیری کند و در کنار آن از سینمای فرهنگی مراقبت کند، شرایط به روال خوبی خواهد افتاد.
وی تاکید کرد: مراقبت از سینمای فرهنگی ساز و کار مخصوص خود را دارد و به معنای دخالت و ورود به بازار عرضه و تقاضا نیست، بلکه مکانیزم‌هایی را در بر می‌گیرد که می‌تواند به فیلم‌های ایرانی و آنچه مورد علاقه دولت، به معنای نگرانی از فرهنگ عمومی کشور است، در حوزه پیش خرید بلیت، تبلیغات و غیره کمک کند. هر گاه دولت حضور خود را در بازار عرضه و تقاضا کمرنگ کند سینما به رشد خواهد رسید. البته در حوزه پروانه ساخت هم باید گشایش‌های لازم اتفاق بیفتد و با توجه به اینکه امسال سال خوبی را آغاز کردیم و می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست، باید صبر کنیم که ببینیم تا پایان سال این شرایط می‌تواند ادامه داشته باشد یا اینکه فقط ممکن است یک نسیم خنک بهاری باشد.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/961461/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قدیمی‌ترین مسجد تهران با عمر 800 ساله کجاست؟

عربستان با 22 هزار پرسنل به استقبال حج می‌رود

برگر به این خوشمزگی نخوردی تاحالا

ترفند خانگی برای رفع رسوب کتری

رحیم سرهنگی در بدو ورود به جزیره کیش به مزار شهدای گمنام رفت

رفع موانع احداث کلانتری نظام‌آباد در جلسه با فرمانده نیروی انتظامی تهران

پنجاه ‌و یکمین شماره نشریه «سرو» منتشر شد

بارگذاری سن آسفالت بزرگراه‌ها در سامانه جامع اطلاعات مکانی

اجرای پروژه‌های محله‌ای ناحیه 4 رصد شد

از آماده‌سازی محوطه حرم تا برپایی پردیس فرهنگی و هنری

4گوشه دنیا/ کشف حیرت‌انگیز انسان و حیوان 2700ساله

بیش از 6هزار متر مربع نظافت و گندزدایی از آب‌نماهای منطقه8

دیگه‌ پیتزا از این فوری تر داریم؟!

عوارض ترشی خوردن زیاد چیست؟

حرف هایی تکان دهنده از تجربه مرگ دردناک بازیگر «نیوکمپ»

ارزیابی و آزمایش ترمینال جدید فرودگاه کیش در پذیرش پروازهای خروجی

نماهنگ «ابا الحسن؛ اهلا و سهلا» با صدای مهدی رسولی

پر‌‌فروش‌ترین ترازوهای آشپزخانه کدامند؟

نظر وزرای علوم و ارتباطات درباره قطعی اینترنت در روز کنکور

اعترافات هولناک قاتل پزشک سرشناس و همسرش

4گوشه دنیا/ کشف غافلگیرکننده یک خانه تاریخی

چقدر همیشه از این مدل غذاها دوست داشتیم!

نکاتی که زائران حج در غذاخوردن باید رعایت کنند

انواع گریم بینی

ویدئوچک به دادش رسید و قهرمان شد!

سرانه درمانی ایثارگران سه برابر شده است/ خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران پای کار انقلاب و کشورشان ایستاده‌اند

اژه ای: مجرمی که قابل اصلاح است باید بنا را بر اصلاح بگذاریم نه حذف و طرد مجرم

انباشت زباله در ارتفاعات اورست توسط کوهنوردان

خورشت کنجد با مرغ، خوشمزه و هیجان‌انگیز

افتادگی پلک خود را در خانه درمان کنید

آماده‌سازی حرم مطهر امام راحل برای میزبانی از زائران خورشید

خبری از سریال «نون. خ 5» نیست؟

اقدامات مدیریت بحران تهران عالی و فراتر از حد انتظار است

خذمات رسانی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در دربی

رونمایی از تندیس "خادم حرم" در قبله تهران

برپایی ویژه برنامه ابتکاری دیدارهای آسمانی در منطقه 7

دستورالعمل برنامه‌های ابلاغی سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی بر اساس نظرات مدیران اجتماعی مناطق 22 گانه تدوین شده است

سرقت‌های دو دقیقه‌ای دزدان شب رو!

ماجرای خبر تجهیز بیمارستان‌های اندونزی

دوربین مخفی در روز جهانی بدون دخانیات؛ یه نخ سیگار میدید؟!

ویتامین مفید برای سلامت پوست

«بچه‌های رستا» میزبان دورهمی‌های نوجوانانه

8 راز تمرین ورزشکاران یونان باستان

چقدر خواهر و برادرتو اذیت می‌کنی؟

4 استان در صدر سرقت‌های سایبری

ترفند و روش تهیه برگ زردآلو در منزل به روش سنتی

علائم سکته قلبی یک ماه قبل از وقوع چیست؟

6 پاتک به پرتکرارترین عامل جدایی زوج ها

ماجرای کشمکش انتظامی و شکیبایی در یک فیلم سینمایی

تو صداتو، صدات رو ببر بالا؛ یه مسابقه موسیقی جذاب از فیلیمو