آریا بانو

آخرين مطالب

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟ گوناگون

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - جدال نیروهای سیاسی بر سر حمایت از پنجشیر ‌ و پیشنهاد اصولگرایان.
روزنامه ‌‌شرق : اخیرا حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان باز هم اصلاح‌طلبان را در تیررس خود قرار داده و این‌بار به بهانه انتقاد‌هایی که اصلاح‌طلبان به حضور طالبان در افغانستان می‌کنند، در یادداشتی به کنایه نوشته است: «اکنون که آمریکا در افغانستان با شکست مفتضحانه‌ای رو‌به‌رو شده، فرقه سیاسی غرب‌گرا برخلاف سروصدای قبلی که سوریه و عراق و داعش به ما چه ربطی دارد، امروز جیغ می‌کشند که چرا علیه طالبان (به نفع آمریکا) وارد جنگ نمی‌شویم؟!
حالا یک پیشنهاد منطقی و همه‌پسند در میان است و آن اینکه یک تیپ از مدعیان اصلاحات تشکیل شود؛ «تیپ اصلاحاتیون» هم اسم بامسمایی برای این تیپ است! بهانه نیاورید که این حرکت با سیاست‌های رسمی نظام نا‌همخوان است! چرا‌که اولا تا‌کنون کدام حرکت شما با سیاست‌های نظام همراه بوده است؟! ثانیا کدام موضع و اقدام‌تان با خواست آمریکا نا‌همخوان بوده است؟! ثالثا مگر فاطمیون و زینبیون با اجازه دولت‌های خود به جنگ با داعش رفته‌اند؟! شما هم تحت عنوان تیپ اصلاحاتیون به افغانستان بروید». پس از این مواضع، مجتبی ذوالنوری، نماینده مجلس، هم به پیروی از حسین شریعتمداری همان حرف‌ها را تکرار کرد و گفت: «خب اگر کسانی خودشان دغدغه دارند که در مسئله افغانستان ورود کنند و حضور فیزیکی داشته باشند، خب بسم‌الله بروند، مجاهدان ما برای دفاع از اسلام و منافع کشور و ملت در عراق و سوریه حضور پیدا کردند و با داعش مبارزه کردند.
خب آقایان اصلاح‌طلب هم که دغدغه افغانستان دارند، برای اقدامات جهادی به افغانستان بروند. آقایان اصلاح‌طلب مخالف حضور در سوریه و عراق بودند، به آنجا نرفتند. حال تأکید می‌کنند که جمهوری اسلامی باید در مسئله افغانستان ورود پیدا کند و مداخله کند. خب بسم‌الله شما اصلاح‌طلبان به‌عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی در افغانستان حاضر شوید و نشان دهید که شما هم به یک دردی خورده‌اید و نشان دهید که کاری از دست‌تان برآمده و مردم بگویند حداقل این‌ها هم به یک دردی خوردند و یک خاصیتی داشتند و فقط حرف نزدند. فقط شعار ندادند.

آریا بانو


بسم‌الله بیایید بروید و هزینه‌اش را هم بدهید». این موضع‌گیری‌ها متعاقب بیانیه جبهه اصلاحات ایران درباره ابعاد حضور طالبان در افغانستان گرفته می‌شود. در این بیانیه آمده بود: «لشکرکشی طالبان با ابزار و ادوات جنگی باقی‌مانده از آمریکا، به ارتفاعات پنجشیر افغانستان، هم‌زمان با ورود رسمی و غیررسمی حامیان سنتی طالبان، به‌ویژه رئیس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان به صحنه سیاسی و نظامی افغانستان هشداری درباره خطر قتل عام قومی و حاکمیت مجدد ساختاری افراطی و خردستیز و انسان‌ستیز مدعی اسلام در این کشور است.
در‌حالی‌که بخش زیادی از مردم افغانستان و شخصیت‌های صاحب صلاحیت این کشور، با فرار از تهدید طالبان به نقاط دور‌دست و به‌ویژه ارتفاعات پنجشیر پناه برده‌اند، رژیم مدعی تشکیل دولت فراگیر به جای مذاکره با آنان برای رسیدن به توافقی قابل باور برای همه اقوام افغانستان، درصدد انجام عملیات نظامی به قصد پاک‌سازی قومی در ارتفاعات پنجشیر است. جبهه اصلاحات ایران ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت‌به وضعیت خطرناک افغانستان و قصد نظامیان طالبان و متحدانش برای قتل‌عام نیرو‌های فعال مخالف طالبان در این کشور، توجه دولت ایران و جامعه جهانی را نسبت به موارد ذیل جلب می‌کند.
جبهه اصلاحات ایران نگرانی خود را نسبت به انفعال دیپلماتیک و بی‌توجهی همه‌جانبه نسبت به سرنوشت افغانستان و مردم این کشور از‌جمله زنان، کودکان، جوانان، فرهیختگان، دانشگاهیان، فعالان جامعه مدنی، اقوام غیرپشتون و پیروان سایر مذاهب افغانستان اعلام کرده و از دولت و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که بدون درنگ نسبت به تشکیل ستاد بحران برای رصد و پیگیری و مدیریت دیپلماتیک تحولات افغانستان در این وزارتخانه متشکل از تواناترین دیپلمات‌های حرفه‌ای و متخصص اقدام کند».

آریا بانو


در ادامه این بیانیه آمده بود: «ضرورت دارد که وزارت امور خارجه نسبت‌به جلب توجه جامعه جهانی به دخالت‌های خطرناک دولت‌های حامی سنتی طالبان، داعش، القاعده، افراطیون آسیای میانه و افراطیون خاورمیانه که در گذشته نیز در منطقه و افغانستان فاجعه آفریده‌اند، اقدام کرده و با کمک جامعه جهانی مانع دخالت‌های خطرناک آنان در امور افغانستان و به‌ویژه پاکسازی قومی در این کشور شود.... جبهه اصلاحات ایران به نمایندگی از احزاب سیاسی اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلبان ایران، از همه سیاست‌مداران و فرهیختگان و احزاب و تشکل‌های سیاسی مستقل و متعهد در سطح جهان دعوت می‌کند که به صورت ویژه به شرایط مردم افغانستان بنگرند و با اهتمام به قدرت خرد جمعی در اجماع جهانی، به حمایت از مردم افغانستان برخیزند و راه ماجراجویی‌های خطرناک افراط‌گرایان در افغانستان را سد کنند».
کنایه شریعتمداری البته بی‌پاسخ نماند و برخی چهره‌های اصلاح‌طلب نسبت‌به ادبیات تمسخرگونه او واکنش نشان دادند. برای مثال احمد زیدآبادی در کانال تلگرامی خود با عنوان «تو چنان‌که می‌نمایی، هستی؟» نوشت: «اگر مدیر‌مسئول کیهان خودش هم به این منطق پایبند باشد، حرفش خیلی هم بی‌حساب نیست.

آریا بانو


یادم می‌آید در جریان جنگ 33‌روزه لبنان که مسئولان روزنامه کیهان از پشت میزهایشان در تهران با نشر مطالب تحریک‌آمیز بر آتش منازعه در آن کشور بنزین می‌ریختند، من در یکی از نوشته‌هایم خطاب به آن‌ها نوشتم: خب اگر جنگ لبنان تا این اندازه برایتان شیرین و لذت‌بخش و نعمت و مایه مباهات است، چرا پشت میزهایتان در تهران میخکوب شده‌اید و بی‌درنگ راهی جبهه نبرد با اسرائیل در جنوب لبنان نمی‌شوید؟ اگر چنار‌های خیابان، ولی عصر از جایشان تکان خوردند، آن‌ها هم از جایشان تکان خوردند! به هر حال، خود در جای امن نشستن و دیگران را به جان‌فشانی فراخواندن، ناپسند است.
حال طرف می‌خواهد اصلاح‌طلب باشد یا مدیر‌مسئول کیهان یا هر فرد دیگری در هر گوشه دنیا». محمدعلی ابطحی هم در توییتر خود نوشت: «آقایان شریعتمداری و دکترین، پیشنهاد گردان اصلاحیون داده برای پنجشیر. شعارمان مسعود، پنجشیر، نترسید ما همه با هم هستیم. چطوره؟ گردان کیهانیون هم بگن تا دنیا را طالبانی نکنیم، آرام نمی‌گیگیریم. بالاخره باید آماده باشیم، دو طرف! افغانستان حمایت می‌خواهد، نه جنگ».
مصطفی کواکبیان هم در توییتی نوشت: «به جناب شریعتمداری که خواستار حضور اصلاح‌طلبان در پنجشیر شده، می‌گویم احمد مسعود کمک نظامی در میدان را نخواسته، بلکه حمایت در عرصه دیپلماسی مطرح است که آن را هم دریغ کردید! مگر در مقابله با تروریسم باید فرقی بین افغانستان و سوریه باشد؟ جناب‌عالی را به مناظره در صداوسیما دعوت می‌کنم»

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/659983/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ده فیلم پرفروش تاریخ انیمیشن؛ شاید بپسندید

روایت هالیوودی از منجی عالم بشریت در تل‌ماسه

10 غذای فوق‌العاده موثر در آرامش اعصاب و روان

پدر و مادرهایی در فرزندپروری موفق هستند که تفاوت نسل‌ها را درک کنند

کریستف کلمب؛ کاشفی بزرگ یا مبدع استعمار و برده داری؟/ کاشفی که با کشفش مقدمات کشتار 30 میلیون انسان را فراهم کرد

تاریک‌ترین رازی که از همسرت پنهان کرده‌ای

طرز تهیه انواع کوکو؛ هم مجلسی، هم پیک نیکی

نماینده ایران در تیم منتخب فیفا 22

روزی که ناصر حجازی به منچستریونایتد پیوست

مقابل سپاهان حق اشتباه نداریم

آشنایی با پسر ایرانی در تیم ملی ژاپن

رقابت مدعیان برای صدرنشینی

قضاوت ناعادلانه!

باواریایی‌ها و رکورد خارق‌العاده‌ای که از دست رفت!

فوتبال نابی بازی نکردیم

سنگین‌ترین شکست‌های تاریخ بایرن‌مونیخ

کریم بنزما جایزه گرفت

در ستایش عملکرد تحسین‌برانگیز نساجی مقابل پرسپولیس

حمید مهرعلی را در آلمان از کار برکنار کردند!

گل عیسی آل‌کثیر به نساجی سالم بود؟

گزینه اصلی بارسلونا برای جانشینی رونالد کومان

مارتینز گل‌هایش را برای بازی‌های دیگر نگه داشته است

نوه چهار ساله من هم می‌توانست پنالتی را ببیند!

تمام بیمارستان‌های شهرستان لارستان را خیرین ساخته‌اند/ پزشکان متخصص فقط ماهی یک بار به اینجا می آیند

پروژه‌ای که توسط محمد صلاح کلید خورد

حرکت عجیب ستاره پرسپولیس!

یک استقلالی گزینه پرسپولیس شد

ضایعه بزرگ برای سرخ‌ها/ این استقلالی به پرسپولیس نمی‌رود!

طارمی - رحمتی؛ اسکوچیچ هم نشان دهد کت تن کیست؟!

اعلام برنامه‌های هفته بسیج دانش‌آموزی/افتتاح چهاردهمین لیگ علمی پایا

شانس لژیونر ایرانی برای پرسپولیسی شدن کم شد!

خوش‌شانس نبودیم!

واکسن نزدن دلیل ناکامی بزرگ بایرن‌مونیخ نبود!

مورینیو نتوانست تا رختکن صبر کند!

واکنش آنچلوتی به اخراج رونالد کومان

خلاصه‌بازی برنلی 0 - تاتنهام 1

این پرسپولیس، بوی قهرمانی نمی‌دهد!

اتهام تبانی به مکانی

سفارش جدید آبی‌ها رسید!

دبل عبدی علیه مهاجم خارجی

مدعی حقیقی!

تراکتور سومین قربانی استقلال می‌شود

مهدی عبدی پله

خلاصه‌بازی رئال‌مادرید 0 - اوساسونا 0

خلاصه‌بازی کالیاری 1 - آاس‌رم 2

روند عجیب و فوق‌العاده گواردیولا قطع شد!

عبدی ناجی پرسپولیس

گل حیرت‌انگیز اوریگی به پرستون

اعتراض رئالی‌ها؛ روی وینیسیوس پنالتی شد؟

خلاصه‌بازی امپولی 0 - اینترمیلان 2