آریا بانو

آخرين مطالب

توقف روند نزولی و زنگ خطر موج ششم کرونا اجتماعي

توقف روند نزولی و زنگ خطر موج ششم کرونا
  بزرگنمايي:

آریا بانو - باشگاه خبرنگاران / بر اساس پیش بینی بسیاری از متخصصان موج ششم کرونا در راه است و با رعایت برخی نکات ساده می توان در پیک جدید بیماری جان سالم به در برد.
زمزمه‌های شروع پیک ششم کرونا شنیده می‌شود، بسیاری از متخصصان و اپیدمیولوژیست به دنبال توقف روند نزولی بیماری کرونا در کشور وقوع پیک ششم کرونا را محتمل دانستند، این در شرایطی است که روزانه حدود 200 بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند که با وجود واکسیناسیون عدد بالایی محسوب می‌شود.
مجموع بیماران کووید19 در کشور به 5 میلیون و 784 هزار و 815 نفر و مجموع جان باختگان این بیماری به 124 هزار و 75 نفر رسید. بررسی آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد که طی 10 روز اخیر (13 تا 24 مهر ماه 1400) بطور متوسط هر ساعت 480 نفر در ایران مبتلا و 9 نفر قربانی کرونا شده‌اند و در هر ساعت حدود 687 نفر نیز بهبود یافته‌اند.
16 مهرماه بعد از 82 روز مرگ و میر ناشی از کرونا به زیر 200 نفر رسید اما میزان مرگ و میر همچنان نوساناتی دارد و برخی روزها بیش از 200 نفر و برخی روزها کمتر از 200 نفر است.
اکنون سرعت واکسیناسیون کرونا در ایران سرعت خوبی گرفته است و روزانه بیش از یک میلیون دوز واکسن تزریق می‌شود اما به نظر می رسد افزایش واکسیناسیون منجر به عادی انگاری و ساده انگاری بعضی افراد شده است و همین مسئله زنگ خطر پیک ششم کرونا را به صدا در ‌می‌آورد.
بنابر اعلام اپلیکیشن ماسک در ابتدای هفته تعداد شهرهای قرمز از 7 مورد به مورد افزایش پیدا کرد و بر اساس رنگ‌بندی کرونایی 24 مهر 1400 که در اپلیکیشن ماسک منتشر شده است، هم اکنون شهرستان‌های اشنویه، بوکان، پیرانشهر، سردشت در آذربایجان غربی، استهبان در فارس، سنندج در کردستان، پاوه، جوانرود و سرپل ذهاب در کرمانشاه در وضعیت قرمز هستند.
بنابراین طبق آخرین آمار، اکنون 9 شهرستان در وضعیت قرمز، 106 شهرستان در وضعیت نارنجی، 228 شهرستان در وضعیت زرد و 105 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
توقف روند نزولی بیماری کرونا در کشور
یونسیان رئیس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره روند بیماری کرونا اظهار کرد: در اکثر استان ها روند نزولی متوقف شده است و به مرحله پلاتو یا افقی انتهای موج رسیده ایم و آهنگ کاهشی کرونا در استان ها کم شده است و ما در سطحی به وضعیت پایدار رسیده‌ایم که سطح پایینی نیست و از طرفی در برخی نقاط کشور روند افزایشی را شاهد هستیم.
یونسیان ادامه داد: این احتمال وجود دارد، موج ششم در شرایطی در کشور شروع شود که هنوز به سطح پایینی از میزان ابتلا و مرگ و میر نرسیده ایم واین نگرانی وجود دارد که خیز مجد بیماری کرونا رقم بخورد و در صورتیکه موج ششم به زودی آغاز نشود، در شرایطی به وضعیت با ثبات رسیده‌ایم که میزان بروز و بستری بالایی داریم و اینکه در بیش از یک استان ما روند افزایشی را شاهد هستیم می تواند زنگ خطر شروع موج ششم کرونا و خیز مجدد بیماری باشد.
رئیس کمیته پژوهش و اپیدمیلوژی کمیته علمی ستاد کرونا بیان کرد: راه کار پیشگیری از خیز مجدد کرونا در تمام کشور این است که در بازگشایی‌ها و رفع محدودیت‌ها احتیاط کنیم.
یونسیان گفت: اگر قرار باشد اکنون موج جدیدی سوار شود، قطعا هم سیستم بهداشت و درمان ما را مستهلک می‌کند که در حال حاضر خسته شده و هم مجدد تعداد فوتی‌ها بالا خواهد رفت. بنابراین همانطور که هنوز موج چهارم تمام نشده بود، وارد موج پنجم شدیم، این نگرانی وجود دارد که در حال حاضر هم هنوز موج پنجم تمام نشده، ‌ موج ششم را تجربه کنیم. هرچند که کسی نمی‌تواند دقیقا پیش‌بینی کند که چه زمانی این اتفاق رخ می‌دهد، اما باید همیشه آمادگی لازم را داشته باشیم.
یونسیان اظهار کرد: تعداد تست ها از ابتدای مهر ماه تاکنون ثابت مانده و میزان ابتلا نوساناتی داشته است و روند افزایشی و کاهشی در ابتلا داشته ایم و به نظر می‌رسد ما به سطح پایدار یا به پلاتو رسیده ایم.
رئیس کمیته پژوهش و اپیدمیلوژی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: ما باید یاد بگیریم هر اقدام و رفتاری را در زمان و مکان مناسب رصد کنیم البته هنوز تست کرونا به عنوان یک عامل مهم اهمیت دارد و در آینده که پوشش واکسیناسیون افزایش پیدا کرد ممکن است بیش از آنکه به دنبال افراد مثبت و مبتلایان به کرونا باشیم به دنبال شناسایی موارد شدید و نیازمند بستری باشیم.
علائم مبتلایان به کرونا در شرایط فعلی
او انجام واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشتی را دو بازوی اصلی کنترل کرونا دانست و ادامه داد: باید تقاضا برای تزریق واکسن از سوی مردم پیش از استفاده از ابزارهای حکومتی و منع ارائه خدمات اجتماعی به واکسن نزده‌ها و... افزایش یابد و در عین حال همچنان استفاده از ماسک را جدی گرفت. در عین حال اتخاذ تصمیماتی برای کاهش تجمعات در مجامع و وسایل نقلیه عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی افزود: بسیاری از اپیدمیولوژیست‌ها بروز پیک ششم را محتمل دانستند اما احتمالا با توجه به گسترش واکسیناسیون پیک ششم نسبت به پیک پنجم سبک‌تر باشد.
عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علائم مبتلایان به کرونا در شرایط فعلی، تصریح کرد: بیماران اکنون بیشتر با علائم سرماخوردگی مراجعه می‌کنند. تب، بدن درد و آبریزش بینی شدید از علائم فعلی است که این علائم حدود پنج ماه پیش خیلی کمتر بود. همچنان افراد چاق، کسانی که زمینه دیابت دارند، مصرف کنندگان دخانیات و بیماران زمینه‌ای فرم‌های شدیدتر بیماری را تجربه می‌کنند. نمیتوان گفت شرایط بیماران بدتر شده است اما نکته مهم این است که با کاهش مراجعات و بستری‌ها، ارائه خدمت در بیمارستان و رسیدگی به بیماران بهبود یافته است.
او با تاکید بر اهمیت تزریق واکسن کرونا، اظهارکرد: به جرات می‌توان گفت حتی کسانی که در فاصله دریافت دوز یک و دو مبتلا می‌شوند و تنها یک دوز واکسن تزریق کردند، با وجود ابتلا به کووید19 شرایط خیلی بهتری نسبت به واکسن نزده‌ها دارند.
آماده باش بیمارستان‌ها برای مقابله با موج ششم کرونا
عین‌اللهی وزیر بهداشت هم از آماده باش بیمارستان‌ها برای مقابله با موج ششم کرونا گفت و افزود: از مردم تقاضا دارم که از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. امیدوارم با رعایت شیوه‌نامه‌ها از سوی مردم نگرانی زیادی برای موج بعدی نداشته باشیم. برای موج ششم تمهیدات لازم انجام گرفته و بیمارستان‌ها در حال آماده باش قرار دارند. پرسنل، پزشکان، پرستاران و کمیته‌های علمی ما نیز در حال آمادگی هستند اما در مجموع و با تجربیاتی که از قبل داشته‌ایم، نگرانی بابت درمان وجود ندارد.
وی عنوان کرد: اگر مردم شیوه‌نامه‌ها را رعایت نکنند، زحمات ما نتیجه نخواهد داد. از مردم تقاضا دارم شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنند تا موج بعدی از موج پنجم سبک‌تر باشد. هدف اصلی ما کاهش میزان مرگ‌ومیر است. ثابت شده که واکسیناسیون میزان مرگ‌ومیر را کاهش می‌دهد. در صورت واکسیناسیون اگر ابتلا به بیماری هم باشد، قدرت دفاعی بدن با آن مقابله می‌کند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مطالعات علمی در دنیا نشان داده واکسیناسیون در کاهش مرگ‌ومیر موثر است. منتها یک تصور غلط میان برخی از مردم وجود دارد که فکر می‌کنند تزریق واکسن به معنای تمام شدن کروناست. واکسیناسیون یک قدرت دفاعی در بدن انسان ایجاد می‌کند؛ همانطور که در جبهه جنگ برای دفاع از حملات دشمن خاک‌ریز می‌زنند. این ویروس در دنیا کماکان فعالیت دارد و به این زودی‌ها هم از بین نمی‌رود؛ بنابراین ویروس کرونا تهاجم خود را انجام می‌دهد و این قدرت دفاعی ماست که باید افزایش یابد تا بتوانیم با آن مقابله کنیم.
پوشش 75 درصدی در جامعه تا اوایل آذر ماه
جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بیان کرد: اگر دلتا ویروس در جامعه رواج داشته باشد، طبق محاسبات اگر 83 درصد جامعه به عفونت دلتا مبتلا شده یا واکسنه شوند، آن جامعه ایمنی جمعی پیدا می‌کند. از آنجایی که در کشور ما مقداری سوش آلفا و مقداری هم سوش دلتا وجود دارد، وزارت بهداشت اعلام کرده که هدف ما برای پوشش واکسیناسیون حدود 75 درصد است تا بتواند بیماری را مدیریت کند. بنابراین اگر در 75 درصد از جمعیت تقریبا 84 میلیونی ایران واکسن تزریق شود، باعث می‌شود که ایمنی جمعی ان‌شاءالله در کل کشور ایجاد شود.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به بازگشایی‌ها و اجرای قرنطینه هوشمند، گفت: مهمترین اصل این است که ما به ایمنی جمعی برسیم که برای آن بهترین وسیله این است که 75 درصد جمعیت را واکسینه کنیم. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده و با سرعت واکسیناسیونی که در 1.5 ماه اخیر انجام می‌شود، امیدواریم تا اوایل آذر ماه بتوانیم به میزان پوشش واکسیناسیون 75 درصدی در جامعه برسیم.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/681531/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تصاویری از تزئینات کاخ سفید در امریکا با گل های زیبا برای کریسمس

پست احساسی مهران مدیری در غم از دست دادن مادرش

بازیگرانی که اصلا جراحی زیبایی نکرده اند از ساره بیات تا مهرآوه شریفی نیا

ویدیو آخرالزمانی از طوفان وحشتناک در استانبول ترکیه

معدوم سازی بیش از 6 هزار کیلوگرم محصولات غذایی فاسد در کیش

امکان جذب سرمایه گذار خارجی با ایجاد بورس بین‌الملل در کیش

برخی عقاید قدیمی برای استحکام ازدواج‌های امروزی بروزرسانی شود

با حکم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ اعضای "کمیته توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی" منصوب شدند

هنرنمایی و اجرای موسیقی با استکان و نعلبکی

شوخی ممیزی با آهنگ معروف حامد همایون

دوتار و آواز کرمانجی با اجرای محسن میرزازاده

سن اهداکنندگان خون در ایران رو به افزایش

مردانی: هزینه تست تشخیص اومیکرون 15 میلیون تومان است

طوفان در استانبول کشته و مصدوم برجا گذاشت

آخرین وضعیت پرونده قضایی مهشاد و ریحانه

چاره برای دریچه‌های سرقت شده تهران!

اعترافات یک زن آشوبگر در اتفاقات اخیر اصفهان

صدور مجوز شکار برای گردشگران خارجی به بهانه حفاظت از تنوع زیستی!

ورود سامانه بارشی به ایران و تداوم آلودگی هوای شهرهای صنعتی

وزارت بهداشت: حدود 54 هزار مبتلا به HIV در ایران داریم

علت وقوع 82 درصد از تصادفات جاده‌ای اعلام شد

برنامه‌های سپاه برای ساخت واکسن

مخالفت عضو شورای شهر با فعالیت های دینی در خانه شعبان بی مخ

گوناگون/ حقایقی درباره دنیای آتشفشان‌ها که نمی‌دانستید

فراری دادن شکار پلنگ توسط کفتار

گوناگون/ انتقال 30 کرگدن سفید در معرض انقراض با هواپیمای بوئینگ

جدال دیدنی خرچنگ و مرغ دریایی

صوت/ روز نحس در قرآن چیست؟

بابا بزرگ شگفت انگیز

احکام/ مستحبات و مکروهات غذا خوردن

برگی از تاریخ/ آرزوی ایرانی‌ها برای چاپ پول؛ بانک انگلیسی که دمار از روزگار مردم در آورد

طرز تهیه مرغ مراکشی مخصوص اسپایسی

ترفندی برای کبابی کردن سیر

تهیه نافله خوزستانی به روش سنتی

طرز تهیه کشک سیب به روش سنتی کرمانی

تهیه کاپ کیک پنیری ساده به روش قنادی

دومین سرطان شایع در میان مردان را بشناسید

نکات ایمنی برای حمام سالمندان

برنامه غذایی روزهای سرد سال/ راهکارهای تقویت ایمنی بدن

کرونا/ مدیرعامل فایزر: به احتمال بسیار زیاد گونه اومیکرون روی کارایی قرص کرونای ما اثری ندارد

خواهر و برادری، یک جنگ همیشگی یا یک رقابت سالم؟

راهکارهای خانگی رفع گلو درد کودکان

روستایی که 18 سال زاد و ولد نداشته است

قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران

مواد حمایتی شهرداری ها در بودجه پیشنهادی 1401 کشور حذف شده است

انجام غربالگری رایگان ایدز در منطقه 19

هوشمندسازی، عامل افزایش شفافیت و سلامت اداری است

اقدامات سازمان مدیریت بحران شهر تهران برای مقابله با کرونا

لزوم بازنگری در سیاست‌های کلان شرکت «شهروند»

گذرگاه های پاییزی پایتخت - منطقه 9