آریا بانو

آخرين مطالب

علت نامرئی بیماری پارکینسون پدیدار شد پزشکي

علت نامرئی بیماری پارکینسون پدیدار شد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ماده شیمیایی رایج و پرکاربردی ممکن است باعث افزایش سریع‌ترین رشد بیماری مغزی در جهان یعنی بیماری پارکینسون، شود.

100 سال گذشته، تری‌کلرواتیلن (TCE) برای کافئین‌زدایی قهوه، چربی‌زدایی فلز و خشک‌شویی لباس‌ها استفاده شده است. تری‌کلرواتیلن باعث سرطان می‌شود، با سقط جنین و بیماری‌های مادرزادی قلبی مرتبط است و با افزایش 500 درصدی خطر بیماری پارکینسون نیز ارتباط دارد.
تری‌کلرواتیلن در برخی از محصولات خانگی، از جمله دستمال‌های تمیزکننده، محصولات پاک‌کننده آئروسل، پاک‌کننده‌های ابزار، پاک‌کننده‌های رنگ، چسب‌های اسپری، پاک‌کننده‌های فرش و لکه‌برها وجود دارد.
یک گروه بین‌المللی از محققان از جمله عصب‌شناسان دانشگاه روچستر آمریکا، دکتر ری دورسی، دکتر روث اشنایدر و دکتر کارل کیبورد ادعا کردند که تری‌کلرواتیلن ممکن است علت نامرئی پارکینسون باشد.
در این تحقیق، آنان جزئیات استفاده گسترده از این ماده شیمیایی، شواهدی را که این ماده سمی را به پارکینسون مرتبط می‌کند، شرح می‌دهند و هفت نفر را معرفی می‌کنند، از یک بسکتبالیست سابق NBA گرفته تا کاپیتان نیروی دریایی و یک سناتور ایالات‌متحده که پس از کار با مواد شیمیایی یا قرار گرفتن در معرض آن در محیط، به بیماری پارکینسون مبتلا شده‌اند.

آریا بانو


آلاینده صنعتی متداول و گسترده
تری‌کلرواتیلن (TCE) یک حلال است که به‌طور گسترده‌ای در تعدادی از کاربردهای صنعتی، مصرفی، نظامی و پزشکی، از جمله برای حذف رنگ، تصحیح اشتباهات تایپ، تمیز کردن موتورها و بیهوش کردن بیماران استفاده می‌شده است. استفاده از آن در ایالات‌متحده در دهه 1970 به اوج خود رسید، زمانی که سالانه بیش از 600 میلیون پوند از این ماده شیمیایی - یا دو پوند به ازای هر آمریکایی - تولید می‌شد. حدود 10 میلیون آمریکایی با این ماده شیمیایی یا سایر حلال‌های صنعتی مشابه کار می‌کردند. در حالی که استفاده خانگی از آن زمان کاهش یافته است، تری‌کلرواتیلن هنوز برای چربی‌زدایی فلزات و خشکشویی در ایالات‌متحده استفاده می‌شود.
تری‌کلرواتیلن مناطق بی‌شماری را در سراسر کشور آمریکا آلوده می‌کند. نیمی از سمی‌ترین سایت‌های سوپرفاند آژانس حفاظت از محیط زیست حاوی تری‌کلرواتیلن هستند. 15 سایت در دره سیلیکون کالیفرنیا هستند که در آن از مواد شیمیایی برای تمیز کردن وسایل الکترونیکی و تراشه‌های کامپیوتری استفاده می‌شده است. تری‌کلرواتیلن در پایگاه‌های نظامی متعددی از جمله کمپ لژون در کارولینای شمالی یافت می‌شود.
از دهه 1950 تا 1980، یک میلیون تفنگدار دریایی، خانواده‌های آنان و غیرنظامیانی که در این پایگاه کار می‌کردند یا ساکن بودند، در معرض آب آشامیدنی با سطوح تری‌کلرواتیلن و پرکلرواتیلن، یک همزاد شیمیایی نزدیک، که تا 280 برابر بالاتر از آنچه سطح ایمن در نظر گرفته می‌شد، بودند.
تری‌کلرواتیلن و بیماری پارکینسون
ارتباط بین تری‌کلرواتیلن و پارکینسون برای اولین بار در مطالعات موردی بیش از 50 سال پیش مورد توجه قرار گرفت. در سال‌های اخیر، تحقیقات روی موش‌ها و موش‌های صحرایی نشان داد که این ماده به‌راحتی وارد مغز و بافت بدن می‌شود و در دوزهای بالا به بخش‌های تولیدکننده انرژی سلول‌ها به‌نام میتوکندری آسیب می‌زند. در مطالعات حیوانی، تری‌کلرواتیلن باعث از بین رفتن انتخابی سلول‌های عصبی تولید کننده دوپامین می‌شود که نشانه بیماری پارکینسون در انسان است.
افرادی که به‌طور مستقیم با تری‌کلرواتیلن کار می‌کنند، در معرض خطر افزایش یافته ابتلا به پارکینسون هستند. با این حال، محققان هشدار می‌دهند که میلیون‌ها نفر دیگر ناخودآگاه از طریق هوای بیرون، آب‌های زیرزمینی آلوده و آلودگی هوای داخل خانه با این ماده شیمیایی مواجه می‌شوند.
این ماده شیمیایی می‌تواند خاک و آب‌های زیرزمینی منتهی به رودخانه‌های زیرزمینی یا توده‌هایی از مواد آلاینده را که می‌توانند در فواصل طولانی گسترش یافته و در طی زمان جابجا شوند، آلوده کند. یکی از این توده‌های مواد آلاینده مرتبط با یک شرکت هوافضا در لانگ آیلند، نیویورک، بیش از چهار مایل طول و دو مایل عرض دارد و آب آشامیدنی هزاران نفر را آلوده کرده است. توده‌های دیگری در همه جا از شانگهای چین تا نیوپورت بیچ کالیفرنیا یافت می‌شوند.
فراتر از خطرات آن برای آب، تری‌کلرواتیلن فرار می‌تواند به‌راحتی تبخیر شده و وارد خانه‌ها، مدارس و محل کار افراد شود و اغلب ناشناخته بماند. امروزه، این نفوذ بخار شاید میلیون‌ها نفر را که در نزدیکی مکان‌های خشکشویی، نظامی و صنعتی زندگی می‌کنند، مدرسه می‌روند و کار می‌کنند، در معرض هوای سمی داخلی قرار ‌دهد. نفوذ بخار را اولین بار در دهه 1980 گزارش کردند، زمانی که مشخص شد گاز رادون از خاک تبخیر می‌شود و وارد خانه‌ها می‌شود و خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد. امروزه میلیون‌ها خانه برای رادون آزمایش می‌شوند اما تعداد کمی از آنها برای تری‌کلرواتیلن سرطان‌زا آزمایش می‌شوند.

آریا بانو


دهه‌هایی پیش از ظهور علائم
این تحقیق هفت نفر را نشان می‌دهد که تری‌کلرواتیلن ممکن است در بیماری پارکینسون آنان نقش داشته باشد. در حالی که شواهد مرتبط با قرار گرفتن در معرض تری‌کلرواتیلن با بیماری پارکینسون در این افراد غیرمستقیم است، داستان‌های آنان چالش‌های ایجاد پرونده علیه مواد شیمیایی را برجسته می‌کند. در این موارد، اغلب از زمان مواجهه با تری‌کلرواتیلن و شروع علائم پارکینسون چندین دهه‌ می‌گذرد.
مطالعات موردی شامل بسکتبالیست حرفه‌ای به‌نام برایان گرانت است که 12 سال در NBA بازی کرد و در 36 سالگی به پارکینسون تشخیص داده شد. گرانت شاید در سه سالگی در معرض تری‌کلرواتیلن قرار گرفته بود زمانی که پدرش تفنگدار مستقر در کمپ لژون بود. گرانت بنیادی برای الهام بخشیدن و حمایت از افراد مبتلا به این بیماری ایجاد کرده است.
امی لیندبرگ به‌طور مشابه در کمپ لژون در معرض آب آشامیدنی آلوده قرار گرفت و به‌عنوان یک کاپیتان نیروی دریایی جوان خدمت می‌کرد، 30 سال بعد به بیماری پارکینسون مبتلا شد. این نمونه جزئیات دیگری را نشان می‌دهد که مواجهه این افراد نتیجه زندگی در نزدیکی یک سایت آلوده یا کار با مواد شیمیایی بوده است، از جمله سناتور ایالات متحده جانی ایساکسون، که پس از تشخیص پارکینسون در سال 2015 از سمت خود کناره‌گیری کرد. پنجاه سال قبل، وی در گارد ملی هوایی جورجیا خدمت می‌کرد که از تری‌کلرواتیلن برای چربی‌زدایی هواپیماها استفاده می‌کرد.
مقابله با تهدید سلامت عمومی
محققان خاطرنشان می‌کنند که بیش از یک قرن است که تری‌کلرواتیلن کارگران را تهدید می‌کند، هوایی که ما تنفس می‌کنیم؛ بیرون و داخل و آبی را که می‌نوشیم، آلوده کرده است. استفاده جهانی در حال افزایش است، نه کاهش.
محققان مجموعه‌ای از اقدامات را برای مقابله با تهدید سلامت عمومی ناشی از تری‌کلرواتیلن بیان می‌کنند. آنان خاطرنشان می‌کنند که مکان‌های آلوده را می‌توان با موفقیت اصلاح کرد و قرار گرفتن در معرض هوای داخلی را می‌توان با سیستم‌های تصفیه بخار مشابه آنچه برای رادون استفاده می‌شود کاهش داد. با این حال، ایالات متحده به تنهایی خانه هزاران سایت آلوده است و این روند پاکسازی و مهار باید تسریع شود.
آنان به تحقیقات بیشتر برای درک بهتر اینکه چگونه تری‌کلرواتیلن در پارکینسون و سایر بیماری‌ها مشارکت دارد، اذعان دارند. سطوح تری‌کلرواتیلن در آب‌های زیرزمینی، آب آشامیدنی، خاک و هوای بیرون و داخل ساختمان نیاز به نظارت دقیق‌تری دارد و این اطلاعات باید با کسانی که در نزدیکی مکان‌های آلوده زندگی و کار می‌کنند به اشتراک گذاشته شود.
علاوه بر این، محققان خواستار پایان نهایی استفاده از این مواد شیمیایی در ایالات متحده هستند. پرکلرواتن امروزه به‌طور گسترده در خشکشویی و تری‌کلرواتیلن در چربی‌زدایی بخار استفاده می‌شود. دو ایالت، مینه‌سوتا و نیویورک، تری‌کلرواتیلن را ممنوع کرده‌اند، اما دولت فدرال، علی‌رغم یافته‌های آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده به‌تازگی در سال 2022 مبنی بر اینکه این مواد شیمیایی «خطر غیرمنطقی برای سلامت انسان» هستند، چنین نکرده است.

لینک کوتاه:
https://www.aryabanoo.ir/Fa/News/877353/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سردار رادان: امسال حالِ مال‌خران را ناخوش می‌کنیم

نحوه صحیح برخورد با خطای فرزند

روش تهیه یک پیتزای فوری

بایدها و نبایدهای مهم درباره خرید ضدآفتاب مناسب

جشن «خانه سینما» امسال متفاوت برگزار می شود

ما نادم و پشیمانیم؛ از عزت الله انتظامی تا پرویز پرستویی

رئیس گشت ارشاد مسئولان، خیالِ گزارشگران فساد را راحت کرد

آسمان مشهد نورافشانی شد

حکمت/ حد و حدود مهربانی پدر با خانواده

همبرگرخورها بخوانند!

نان تابه ای با مغز سبزیجات

اسفناج پلوی مجلسی به روش شیرازی

مصرف چای ترش برای لاغری

انتشار عکس کودکان در فضای مجازی توسط والدین کار درستی است؟

موارد منع نکاح چیست؟

وقتی یک پری‌دریایی عاشق یک مرد خوش‌تیپ شود

بالاخره شوخی‌های جنسی روی صحنه تئاتر باشد یا نباشد؟

اژه‌ای برای مقابله با ناهنجاری‌ها نسخه پیچید

عشق قدیمی به دختر عمو انگیزه‌ای برای جنایت

مولودی‌خوانی زیبای کربلایی حسین طاهری با لهجه آبادانی

اگر ساق پایتان درد می‌کند این مطلب را بخوانید

دختر دونده ایران رکورد ملی 100 متر را شکست

خرده روایت‌های بانوی آمریکایی از ازدواجش با یک ایرانی

«سریع و خشن 10»؛ یک فیلم چرند جذاب!

انتقاد مدیرعامل سابق فارابی از برخورد با مفاهیم دینی در آثار سینمایی

مرضیه برومند: از شکاف بین سینماگران و مسئولان عمیقا رنج می‌کشم

آمدم ای شاه پناهم بده؛ حال و هوای حرم رضوی در شب ولادت امام مهربانی‌ها

سرخوردن خودرو در جاده برفی

کیمچی ترب سفید ساده به روش کره ای

با این خشکبار خوشمزه خطر بیماری قلبی را کم کنید

حمایت ویژه بیمه‌ای از زنان در دوره بارداری و شیردهی

خلاء سیاستی در زمینه حکمرانی زنان از نظر رییس فراکسیون زنان مجلس

از شدت عصبانیت می خواست منو هم بزنه!

عواقب قتل هولناک یک سلبریتی

صوت/ ما محب اهل بیت هستیم

استوری/ بابا رضا چه حرم نازی داری...

اکبر جوجه خانگی مخصوص به روش گلوگاه

یک شام ساده و لذیذ

راز خوشمزه شدن سس

اگر اضطراب دارید چای نخورید

چند قسمت تا اتمام سریال جنجالی «رهایم کن» مانده است؟

فرآیند اشتغال تنها با داشتن «شغل کامل» نهایی می‌شود

ورود نخستین کاروان زائران ایرانی به مکه مکرمه

«حوض ماهی» آرامگاه سعدی خشکید

مولودی خوانی حاج عبدالرضا هلالی؛ "فتوکلت علی الله جانان منی"

صوت/ «جونم وای عمرم بیتابم» با نوای محمود کریمی

با این میوه تابستانی فشار خون خود را کم کنید

دردسر تقلید دختربچه از مادرش در آرایشگاه زنانه

گلدوزی با دست به آسان ترین روش ممکن

مظلوم تر از ما پسرا وجود نداره!